Testosteron jest jednym z ważniejszych męskich hormonów. Niedobory mogą prowadzić do wielu schorzeń. W celu uzupełnienia braków możesz wykorzystać naturalne boostery testosteronu. Odpowiedni poziom tego hormonu pomaga utrzymać atletyczną sylwetkę oraz sprawność seksualną. Sprawdź co możesz zrobić, aby pobudzić organizm do produkcji testosteronu.

Testosteron – siła męskości

Testosteron choć w mniejszy stężeniu występuje u kobiet utożsamiany jest z męskością – to właśnie ten hormon warunkuje wykształcenie cech płciowych. Podczas okresu dojrzewania poziom testosteronu zaczyna wzrastać, aż do 30 roku życia.

Po przekroczeni 30 lat, poziom hormonu zaczyna spadać. Wpływa na sylwetkę, produkcje nasienia oraz popęd seksualny. Terapie hormonalne są jednym ze sposobów leczenia zaburzeń erekcji. Aby tego uniknąć możesz wykorzystać naturalne metody, które pomogą zadbać o odpowiednią produkcję testosteronu.

1. Dobry sen

Sen a testosteron

Każdy zna uczucie kiedy walczy się ze snem, aby nie zasnąć i dokończyć wszystkie obowiązki. Niewystarczająca ilość snu jest zabójcza dla Twoje zdrowia w tym również męskości. Badanie[1] „Efekt 1 tygodnia ograniczenia snu na poziom testosteronu u młodych i zdrowych mężczyzn” przeprowadzone przez Uniwersytet w Chicago i opublikowane w Journal of the American Medical Association potwierdzają ten fakt.

Aby mieć większe podkłady testosteronu, sen jest jednym w podstawowych czynników. Naturalnie, ciało produkuje go podczas odpoczynku. Osoby, które śpią mniej niż 5 godzin dziennie mogą dostrzec 10-15% redukcje testosteronu. Powinieneś spać w nocy od 7 do maksymalnie 8 godzin. Zbyt długie spanie może prowadzić do uczucia zmęczenia i spadku energii. Regularny sen z pewnością zagwarantuje odpowiedni poziom hormonu.

2. Zwiększ dawkę cynku

Cynk - pierwiastek męskości

Cynk można znaleźć w wielu potrawach. Spożywanie tego minerału prowadzi do zwiększenia poziomu testosteronu ponieważ odgrywa on znacząca role w procesie produkcji. Warto, rozważyć suplementację cynku jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć go wystarczająco dużo z samej diety. Aby zauważyć pozytywne rezultaty powinieneś przyjmować cynk przynajmniej przez 6 tygodni.

Do produktów które obfitują w cynk należą: szpinak, wołowina, krewetki, czerwona fasola, ryby,  żółtka jaj, nasiona dyni i lnu.

Jeśli starasz się zdrowo odżywiać to z pewnością cześć z tych produktów często występuje w Twoim codziennym menu. Rolę jaka odgrywa cynk z medycznego punktu widzenia znajdziesz w artykule „Cynk – pierwiastek męskości”.

3. Ćwiczenia o wysokiej intensywności

Trening HIIT

Słyszałeś kiedyś o treningu HIIT (High Intensity Interval Training)? W skrócie, polega na wykonywaniu ćwiczenia na maksymalnych obrotach, a następnie w umiarkowanym tempie, powtarzając tak kilka razy. Choć trening taki jest stosunkowo krótki to bardzo skuteczny – zwiększa poziom testosteronu oraz poprawia sylwetkę.

Z polskiego forum dla sportowców: „przyczynia się do podniesienia poziomu kwasu mlekowego, hormonu wzrostu oraz testosteronu (czego nie można powiedzieć o treningu aerobowym; z reguły wysiłki długotrwałe przyczyniają się do spadku ilości testosteronu we krwi)„.

4. Zdrowe tłuszcze

Zdrowe tłuszcze a testosteron

Wielu ludzi nie odróżnia tłuszczy zdrowych od tych których nie są dla naszego organizmu dobre. Tłuszcze są niezbędne do syntezy testosteronu, przy czym trzeba podkreślić ze najlepiej kiedy pochodzą one z różnych źródeł.

Produkty, który dostarcza Ci zdrowych tłuszczy: słonecznik, tłuste ryby, oliwa z oliwek, awokado, nasiona lnu oraz olej kokosowy.

5. Kontrola wagi i redukcja tkanki tłuszczowej

Waga a testosteron

Nadwaga jest jednym z czynników które obniżają poziom testosteronu. Badania pokazują, że ludzie z nadwaga częściej mają obniżoną ilości hormonu męskości. Zrzucenie kilku zbędnych kilogramów sprawi, że będziesz miał go więcej, czuł się bardziej energiczny no i … męski.

6. Witamina D

Źródła witaminy D

Witamina D jest niezbędna substancja w utrzymaniu męskości pierwszej klasy. Kiedy inne witaminy dostarczamy przez żywność, ta nie wymaga jedzenia czegokolwiek.

Już 15 minut dziennie na słońcu zapewni dzienną dawkę tej witaminy. Prościej się chyba już nie da, a kto z nas nie lubi się wygrzewać. Jesienią i zima z oczywistych powodów może tej witaminy brakować, dlatego polecam jedzenie pokarmów, które ją zawierają, na przykład jajka czy tłuste ryby.

7. Zimna kąpiel

Zimny prysznic na regenerację mięśni

Większość z nas preferuje kąpiel w ciepłej wodzie. Jednak zimna kąpiel ma swoje zalety, nie tylko stawia na nogi ale również wspomaga odbudowę mięśni. W odniesieniu do głównego tematu, 15-minutowy prysznic w naprawdę zimnej wodzie może podnieść poziom testosteronu.


Źródła:
  1. Effect of 1 Week of Sleep Restriction on Testosterone Levels in Young Healthy Men.” JAMA, 2011 Jun.[]