Cellulit całkiem mylnie kojarzy się nam wyłącznie z niewielkimi nierównościami skóry w okolicach ud i pośladków. Tymczasem okazuje się, że choroba ta – w swoim o wiele bardziej zaawansowanym stadium – może wyrządzić duże spustoszenie w organizmie człowieka. Problemy z krążeniem, zwiększone ryzyko miażdżycy i charakterystyczny ból to tylko niektóre z jej objawów. Jak z nimi walczyć? Czy zwykły wałek wystarczy? Poznaj najskuteczniejsze zabiegi na cellulit.

W poniższym artykule przedstawione zostaną profesjonalne zabiegi na cellulit, z których można skorzystać wyłącznie w salonie kosmetycznym. Pomimo, iż różnią się one pod wieloma względami, łączy je jedno – skuteczność. Mimo to warto zwrócić uwagę, że nawet najbardziej zaawansowane metody walki z cellulitem na nic się nie zdadzą, jeśli nie pociągną za sobą zmian w kulturze jedzenia i w codziennej aktywności.

1. Mezoterapia – prosty i pomysłowy sposób walki z cellulitem

Mezoterapia to jedna z najpopularniejszych metod walki z zaawansowanym cellulitem. Wykonują ją wszystkie dobre salony piękności, ale… nie wszystkie robią to dobrze. Prawidłowo wykonana mezoterapia polega na wstrzyknięciu płytko pod skórę (w zmienionych miejscach) specjalnej mieszanki dwóch substancji czynnych. Rolą pierwszej z nich jest poprawa krążenia w obrębie struktury skóry. Z kolei zadaniem drugiej (np. karnityny) jest przyspieszenie procesu spalania tłuszczu.

Tak przygotowana mieszanka jest co prawda skuteczna, ale wymaga kilkukrotnego zastosowania. Specjaliści twierdzą, że optymalna liczba takich zabiegów oscyluje w okolicach 4 – 8. Każdy z nich to wydatek rzędu 200 – 250 złotych, co przedkłada się na łączny koszt maksymalny w wysokości 2000 złotych.

2. Endermologia – mechaniczne rozbicie grudek pomarańczowej skórki

Endermologia jest bardzo prostym zabiegiem, który ogranicza się wyłącznie do mechanicznego oddziaływania na zmiany wywołane cellulitem. W trakcie zabiegu wykorzystuje się specjalną, częściowo zautomatyzowaną głowicę zawierającą specjalne wypustki, które poruszają się zależnie od sterowania przez operatora.

Jak działa ta głowica? Otóż składa się ona z dwóch wałków, pomiędzy którymi powstaje podciśnienie lub nadciśnienie. Proces ten ma charakter zmienny, dzięki czemu znajdująca się pod skórą tkanka tłuszczowa ulega szybkiemu rozbiciu.

Efektem stosowania endermologii jest poprawa krążenia krwi, lepsze ukrwienie tkanek i – w ostateczności – zmniejszenie cellulitu. Specyfika zabiegu wymaga, by powtórzyć go od 10 do 15 razy. Każda taka wizyta to koszt rzędu 100 do 200 złotych.

3. Laserowe usuwanie cellulitu

Opisując cechy zabiegu laserowego usuwania cellulitu, zawsze należy zwrócić uwagę na jego cenę. Tak, terapia laserem nie jest tania, gdyż jeden taki „seans” może kosztować nawet 350 złotych. Niemniej cena ta jest adekwatna do uzyskanych efektów. Laser wnika bowiem głęboko w skórę, podgrzewa ją (wraz z przyległą tkanką tłuszczową) i znacznie przyspiesza zachodzące w niej procesy metaboliczne.

Działanie lasera nie skupia się jedynie na „wypalaniu” tłuszczu. Z jego pomocą odbudowa uszkodzonej skóry jest o wiele łatwiejsza. Energia laserowa wspiera zjawiska odpowiedzialne za odbudowę i regenerację włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra odzyskuje swój dawny i zdrowy wygląd. Trzeba przyznać, że zastosowanie terapii laserowej daje spektakularne efekty. Mimo to, zaawansowany cellulit nie zostanie usunięty po jednym zabiegu.

Przeczytaj również: Tabletki na cellulit – TOP 7 preparatów.

4. Drenaż limfatyczny – ręcznie lub za pomocą urządzenia

Najskuteczniejsze zabiegi antycellulitowe to takie, które bezpośrednio oddziałują na zmienioną tkankę. Do tej grupy należy drenaż limfatyczny, który można wykonać ręcznie lub też z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń wykonawczych. Drenaż limfatyczny jest formą specjalistycznego masażu, w którym masażysta lub operator urządzenia skupia się na odpowiednim uciskaniu zmienionych chorobowo miejsc.

Jaką rolę odgrywa drenaż w organizmie człowieka? Przede wszystkim usprawnia przepływ krwi i limfy, poprawia odżywienie i dotlenienie tkanek, zmniejsza występujące w organizmie obrzęki, a także – skutecznie eliminuje nadmiar wody z tkanki skórnej (tzw. cellulit wodny). Jednostkowa cena takiego zabiegu jest stosunkowo niska i waha się w okolicy 100 – 250 złotych. Niestety skuteczność jego przeprowadzenia jest zależna od liczby wykonanych zabiegów (optymalnie 10).

5. Body Wrapping – leczenie ciepłem

Body Wrapping to dość popularny zabieg, którego celem jest ujędrnienie skóry i usunięcie lub przynajmniej zmniejszenie zmian wywołanych cellulitem. Jego przebieg ogranicza się do nasmarowania zmienionych miejsc specjalnymi substancjami czynnymi i owinięcia ich specjalnym bandażem utrzymującym ciepło. Niektóre kosmetyczki zamiast koca lub bandaży stosują koce elektryczne, które zapewniają jeszcze wyższą temperaturę.

Jakie substancje wykorzystuje się w trakcie Body Wrappingu? Najczęściej jest to glinka lub błoto lecznicze, które działają leczniczo i regenerująco na skórę. W skład tych preparatów wchodzą różne substancje odżywcze, które nawilżają i regenerują skórę. Co więcej, dzięki nim reakcje metaboliczne mają znacznie szybszy i intensywniejszy przebieg.

Koszt jednego takiego zabiegu waha się pomiędzy 100 a 200 złotymi. Zaleca się, by w procesie usuwania zaawansowanego cellulitu, wykonać nawet 10 takich zabiegów.

6. Karboksyterapia – zabieg na cellulit z wykorzystaniem CO2

Zaawansowany cellulit można również zwalczyć za pomocą karboksyterapii. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się w nim związki węgla a konkretnie CO2, który jest wstrzykiwany bezpośrednio pod skórę Pacjenta. Badania wykazały, że wprowadzony w ten sposób dwutlenek węgla, przyspiesza proces rozbijania nadmiernej tkanki tłuszczowej. Karboksyterapia jest zabiegiem dosyć tanim.

Każda wizyta w specjalistycznym gabinecie uszczupli nasz budżet o około 150 złotych. Niestety, wizyt tych musi być dosyć sporo, bo aż 20. Po ich zakończeniu uzyskane efekty będą nie tylko dobrze widoczne lecz również trwałe.

Przeczytaj również: Jak skutecznie pozbyć się cellulitu – 14 sprawdzonych sposobów!

7. Ultradźwięki w walce z cellulitem

Niektóre zabiegi antycellulitowe wymagają zastosowania dźwięków o ściśle określonej częstotliwości. Ultradźwięki – bo o nich mowa – powodują szybsze rozbijanie tkanki tłuszczowej i znacznie zwiększają efektywność zachodzących w skórze procesów metabolicznych. Emitują je specjalnie zaprojektowane urządzenia, które umożliwiają kierunkowe sterowanie sygnałem, wraz z możliwością wyboru odpowiedniej częstotliwości i intensywności pracy.

Cena jednego zabiegu z wykorzystaniem ultradźwięków waha się w okolicach 150 – 200 złotych. Zaleca się, by w czasie całej „kuracji” wykonać około 10 takich zabiegów. Ich zaletą jest brak jakiegokolwiek dyskomfortu w trakcie trwania zabiegu.

8. Cellulipoliza – zabieg z użyciem prądu

Niektóre wyspecjalizowane gabinety estetyczne oferują możliwość wykonania zabiegu cellulipozy. Polega on na zastosowaniu w walce z niechcianym tłuszczem prądu elektrycznego o bardzo małym natężeniu. Dzięki temu zabieg ten zaliczany jest jako nieinwazyjny lub mało inwazyjny, gdyż wymaga wykonania jedynie małego nakłucia za pomocą dwóch igieł pełniących rolę elektrod.

Co dalej? Pomiędzy wspomnianymi igłami przepływa prąd elektryczny o słabym natężeniu, którego zadaniem jest pobudzenie skóry do szybszej przemiany materii. Przepływający prąd nie tylko pobudza mięśnie, ale też rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu nadmiar tłuszczu w postaci cellulitu jest z nich skutecznie usuwany.

Cena jednego takiego zabiegu jest stosunkowo niska i oscyluje w granicach 120 – 140 złotych. Jeśli przeprowadzona terapia ma być skuteczna, konieczne jest wykonanie od 5 do nawet 10 takich zabiegów.

9. Podciśnienie w walce z cellulitem

Zaawansowany cellulit można również zwalczać za pomocą uzyskanego podciśnienia. Zabieg ten to popularny masaż bańką chińską, wewnątrz której generowane jest duże podciśnienie (np. poprzez znajdujące się wewnątrz zapalone świece). Sama bańka chińska jest dość niepozornym narzędziem. Jej średnica wynosi zaledwie kilka centymetrów, dzięki czemu masaż taką bańką jest jeszcze skuteczniejszy.

W związku z powyższym, bańka jest intensywnie dociskana do powierzchni skóry. Jednocześnie masażysta wykonuje nią odpowiednie ruchy, dzięki którym struktura cellulitu jest rozbijana, a sam tłuszcz transportowany jest do krwi. Dzięki temu u Pacjenta poprawie ulega przemiana materii a jego skóra staje się lepiej odżywiona i zdrowsza.

Zaletą masażu bańką chińską jest jej skuteczność, a wadą – konieczność powtarzania zabiegów co kilka dni. Cena jednej wizyty w gabinecie to około 100 złotych, niemniej konieczne jest przynajmniej dziesięciokrotne powtórzenie zabiegu.

Zabiegi antycellulitowe a ich skuteczność – kilka istotnych porad

Niezależnie od stopnia zaawansowania wybranego zabiegu antycellulitowego, jego skuteczność jest zależna od wielu różnych czynników.

  1. Podejście Pacjenta – zabiegi na cellulit są skuteczne wyłącznie wtedy, gdy Pacjent chce zmiany trybu życia, stara się schudnąć (oczywiście w zdrowy sposób) i stawia na ruch.
  2. Stopień zaawansowania choroby to kolejny czynnik, który decyduje o skuteczności wybranych zabiegów. Jeśli jest on bardzo wysoki, konieczne jest zastosowanie bardziej inwazyjnych metod.
  3. Dieta – również i ona odgrywa ogromną rolę w walce z cellulitem. Dieta antycellulitowa pomaga uporać się z pomarańczową oraz zgubić zbędne kilogramy. Podział talerza na trzy części (połowa warzyw i owoców, ćwiartka ziemniaków i ćwiartka białek) to wciąż najskuteczniejsza forma odchudzania i walki z cellulitem.
  4. Metody domowe – działanie profesjonalnych zabiegów na cellulit powinno być wsparte ćwiczeniami ukierunkowanymi na pomarańczową skórkę. Ciepłe i zimne prysznice, masaże i zastosowanie wałka do cellulitu to tylko niektóre z tych działań.

Podsumowanie

Większość klinik piękności słynie ze swego profesjonalizmu. Widać to zwłaszcza na przykładzie bardzo szerokiego spektrum zabiegów antycellulitowych, wymagających przecież zaawansowanego sprzętu i wysokich kwalifikacji.

Należy jednak pamiętać, że część gabinetów piękności nie posiada takich kwalifikacji. Dlatego przed wizytą w którymkolwiek z nich, warto sprawdzić poziom realizowanych przezeń usług np. w przytoczonych opiniach i komentarzach.