Rozmiar penisa ma znaczenie – stereotyp czy prawda? Jaka jest średnia i idealna długość penisa w Polsce i na świecie? Co odgrywa ważniejszą rolę w procesie kobiecego orgazmu – grubość czy długość członka? I w końcu najważniejsze – co sądzą o tym kobiet? W niniejszym artykule odpowiemy na wszystkie najczęściej zadawane pytania dotyczące rozmiaru penisa.

Średnia i idealna długość penisa

Odpowiedź na pytanie o średni rozmiar penisa możemy znaleźć opierając się na publikacjach naukowych. W zależności od warunków badania, dane mogą się nieco różnić. Przeglądając badania należy zwrócić uwagę czy wykonywano pomiar czy może wynik podawany był na podstawie deklaracji mężczyzn.

Cenne informacje zawiera badanie Dr. Ed, którym objęto kobiety i mężczyzn z Europy i Ameryki Północnej. Celem badania było określenie średniego oraz idealnego rozmiaru penisa. Wśród przeszło 2 100 respondentów ponad połowę stanowili mężczyźni.[1]

Według kobiet średnia długość penisa wynosi 13,8 cm, natomiast idealna długość 14,1 cm. Mężczyźni natomiast ocenili średnią długość na 15,8 cm, idealną na 16,6 cm. Największy średni rozmiar penisa zanotowano wśród respondentów z Polski, aż 15,7 cm. Podane dane są uśrednionymi wartościami podawanymi przez respondentów. Grafika poniżej prezentuje odpowiedzi osób z poszczególnych krajów.

Średnia i idealna długość penisa na świecie
Dane z badania: What is the average penis size? Does it really matter?

Analizując średnie i idealne wartości długoście penisa można zauważyć, że każda narodowość ma pewien niedosyt. Każdy z tych narodów chciałby mieć nieco dłuższe przyrodzenie – w zakresie od 1,1 cm do nawet 2,2 cm.

Długość penisa wśród Polaków

Odpowiedzi na to pytanie starał się dostarczyć prof. Zbigniew Izdebski, który jest jednym z czołowych polskich seksuologów. Badanie przeprowadzone w 2011 roku wskazuje, że średnia długość penisa wśród Polaków wynosi 17,26 cm.[2] Wynik badania może być nieco zawyżony, bowiem opiera się na deklaracji mężczyzn – składowa nieumiejętnego dokonywania pomiaru oraz skłonności do dodawania sobie kilku centymetrów więcej.

Zadowolenie mężczyzn z rozmiaru penisa

Według przedstawionych danych z badania Dr. Eda, zaledwie 45% mężczyzn jest w pełni zadowolone z rozmiaru swojego przyrodzenia.

W badaniu zapytano również kobiet o to jak ważny dla nich jest rozmiar członka. Aż 67,4% odpowiedziało, że wielkość członka jest ważna, 21,4%, że nie jest ważna natomiast zaledwie 11,2% przyznaje że rozmiar jest bardzo ważny.

Porównując powyższe dane – odpowiedzi respondentów z Ameryki oraz USA – z raportem naszego rodaka, gołym okiem widać, że Polacy są znacznie bardziej zadowoleni z rozmiaru swojego członka.[3]

Zadowolenie Polaków z rozmiaru penisa
Grafika na podstawie badania: Zdrowie seksualne mężczyzn. Wybrane zagadnienia. Zbigniew Izdebski. Seksuologia Polska 2012

Większość Polaków nie ma kompleksów na punkcie swojego przyrodzenia – aż 83,7% mężczyzn zadeklarowało zadowolenie z rozmiaru penisa (wynik łączony grup „zadowolony” oraz „zdecydowanie zadowolony”). W grupie niezadowolonych bądź uznających rozmiar członka za mierny pozostaje jedynie 15.3%. Dane statystyczne pochodzą z ankiet na grupie 1 590 Polaków w wieku od 15-59 lat.

Długość penisa a narodowość

Średni rozmiar penisa jest w znaczącym stopniu uwarunkowany przez czynnik etniczny. Według Australijskiej Narodowej Agencji Zdrowia i Opieki Społecznej największym przyrodzeniem mogą pochwalić się mężczyźni z:

 • Demokratycznej Republiki Konga – 17,93 cm,
 • Ekwadoru – 17,7 cm,
 • Ghany – 17,3 cm.

Jeśli wprawia Cię to w kompleksy, nie martw się na zapas. Mieszkańcy wielu innych krajów posiadają znacznie mniejsze fallusy, są to między innymi panowie z:

 • Korei – 9,66 cm,
 • Kambodży – 10,04 cm,
 • Indii – 10,24 cm,
 • Japonii – 10,85 cm,
 • Filipin – 10,85 cm.

Długość czy grubość – okiem kobiety

Z badania[4] przeprowadzonego przez Russella Eisenmana z Uniwersytetu w Texasie jednoznacznie wynika, że o wiele istotniejsza jest grubość penisa. W eksperymencie uczestniczyło 50 kobiet, z których aż 45 odpowiedziało, że preferuje grubsze fallusy. Co więcej zaznaczyły, że długość jest sprawą drugorzędną i w zupełności wystarcza, jeśli jego długość oscyluje w granicach 14-16 cm.

Potwierdzeniem dla powyższego badania jest ankieta[5] wykonana przez doktor Francken oraz jej zespół. Do tego eksperymentu zaangażowano 375 aktywnie seksualnie kobiet. Wśród pań, które udzieliły odpowiedzi na pytania, 20% zaznaczyło, że rozmiar penisa ma znaczenie. Większość z nich podkreśliło, że ważniejsza od długości jest grubość. Warto zaznaczyć, że czynniki takie jak wykształcenie, wyznanie czy wiek nie miało wpływu na udzielone odpowiedzi.

Średni obwód penisa

Badanie Dr. Eda skupiając się na długości członka pozostawiają pewną lukę jaką jest grubość fallusa. Niestety również raport prof. Zbigniewa Izdebskiego niewiele więcej wnosi do tematu – a przecież to właśnie grubość penisa według kobiet jest odpowiada za intensywność doznań wewnątrzpochwowych.

Niestety również inne źródła rzadko skupiają się na grubości penisa. Jednym z nielicznych źródeł podających dane na temat średniego obwodu członka jest Instytut Alfreda Kinseya. Według niego średnia grubość penisa w stanie erekcji wynosi średnio od 10.2 cm do 12,7 cm.[6]

Czy rozmiar penisa ma znaczenie?

Jak prawidłowo zmierzyć rozmiar członka?

Prawidłowy pomiar rozmiaru penisa może zaspokoić męskiego ego, ale również jest pomocny w doborze odpowiedniej prezerwatywy. Żle dobrana prezerwatywa może być niewygodna lub się ześlizgiwać.

Pomiaru należy dokonywać kiedy członek jest w stanie erekcji. Długość oraz grubość penisa warto wykonać kilkukrotnie wyciągając średnią z pomiarów. Mogą się one bowiem nieco różnić w wyniku takich czynników jak: zmęczenie, okresowy stres, częstotliwość aktywności seksualnej czy intensywność bodźców seksualnych.

Pomiar długości penisa

Doprowadź do erekcji, a następnie przyłóż linijkę do członka, odczytując uzyskany pomiar. Zamiast linijki możesz użyć taśmy krawieckiej czy po prostu kawałka sznurka, który następnie przykładając do miarki pozwoli na dokładne odczytanie pomiaru.

Pomiar grubości penisa

Pomiaru grubości penisa dokonasz równie łatwo jak długości. Owiń prącie taśmą krawiecką lub sznurkiem w najgrubszym miejscu. Producenci kondomów podają naczęściej szerokość/średnicę danego modelu. Aby odpowiednio dopasować prezerwatywy odczytany wynik należy podzielić przez 3,14.

Według przeglądu literatury na podstawie 33 badań, zaledwie 25% kobiet osiąga orgazm pochwowy poprzez penetrację. Większość pań – aż 70% – najczęściej doznaje orgazmu łechtaczkowego.[7] Jeśli natura nie obdarzyła Cię dużym członkiem przykładaj większą uwagę po pieszczot oralnych oraz manualnych okolic łechtaczki.

Jak zwiększyć rozmiar penisa?

Zwiększenie grubości jest możliwe poprzez wykorzystanie specjalnych metod na powiększenie członka. Większość z nich działa zarówno na wydłużenie jak i pogrubienie przyrodzenia. Są to metody mało inwazyjne oraz skuteczne.

Największą ostrożność podczas powiększania penisa trzeba zachować w przypadku ćwiczeń, w początkowym etapie mogą wystąpić problemy z siłą ucisku, jednak z biegiem czasu nabiera się wprawy. Jeśli mimo to masz pewne obawy przed tym sposobem, polecamy spróbować tabletek na powiększenie penisa lub urządzeń do pompowania czy rozciągania penisa. Dobre preparaty i urządzenia znajdziesz w naszych rankingach, które zawierają w naszej opinii najlepsze produkty na rynku.

Czy warto powiększyć przyrodzenia?

Posiadacze średnich rozmiarów penisa, nie powinni zaprzątać sobie głowy powiększaniem członka. Wagina kobiety jest rozciągliwa, dopasowując się do wielkości przyrodzenia partnera. Co więcej najsilniejszych doznań seksualnych dostarcza stymulacja przedniej ściany pochwy. Warto się natomiast skupić na innych istotnych szczegółach jak: odpowiedni klimat podczas seksu, dobre relacje partnerski, gra wstępna oraz dobór satysfakcjonujących pozycji seksualnych.

Badania udowadniają, że mężczyźni bez nałogów i uprawiający sport są bardziej aktywni w sypialni. Warto zadbać również o to co jesz. Wprowadzając nawet drobne zmiany w tych dwóch aspektach, można znacznie zwiększyć libido oraz zapewnić sobie dłuższe i silniejsze erekcje. Zamiast skupiać się na samym rozmiarze, przykładaj większą wagę do sprawności seksualnej.

Seks w każdym rozmiarze

Rozmiar penisa nie ma większego znaczenia jeśli chodzi o sprawność seksualną. To czy zaspokoisz swoją partnerkę zależy głównie od umiejętności seksualnych – nie ważne czym władasz, ale jak się tym posługujesz.

Ponad przecięty rozmiar

Mężczyźni obdarzeni przez naturę większym przyrodzeniem są pewniejsi siebie, co nieco ułatwia znalezienie partnerki – efekt zwiększonej pewności zauważa się u młodszych panów. Pomimo braku anatomicznego potwierdzenia, aby członki rozmiarów powyżej średniej ułatwiały osiągniecie orgazmu przez kobiety, warto wziąć pod uwagę aspekt psychologiczny. Utarty stereotyp – większy jest lepszy – skutkuje efektem placebo, który rzeczywiście może pomóc kobiecie w szczytowaniu.

Większy rozmiar penisa może wydawać się atrakcyjniejszy, warto jednak dodać, że zbyt duże przyrodzenia może zamiast przyjemności kończyć się dla kobiety bolesnym stosunkiem. Wagina rozciąga się średnio od 7 cm do 15 cm, posiadacze dużych członków – 18 cm i więcej – muszą zachować ostrożność.

Zanim przejdziesz do najprzyjemniejszej dla każdego mężczyzny etapu seksualnej rozkoszy, zadbaj aby Twoja partnerka była maksymalnie podniecona. Warto poświęcić szczególną uwagę na grę wstępna – użyj ust, palców i języka do pieszczenie wszystkich stref erogennych kobiecego ciała.

Jeśli rozmiar Twojego członka jest dla partnerki problematyczny, daj jej możliwość wybrania pozycji. Pozwól kobiecie kontrolować głębokość penetracji. W przypadku grubszego członka, nieoceniona może okazać się pomoc dobrego lubrykantu.

Przecięty rozmiar

Przeciętny rozmiar członka jest w zasadzie najbardziej optymalny z punktu widzenia kobiecej anatomii. W twoim przypadku możesz korzystać z pełnego spektrum pozycji seksualnych bez obawy, że stosunek będzie dla kobiety bolesny czy też penetracja będzie zbyt płytka.

Posiadacze członków o mniejszym obwodzie, dla zapewniania partnerce maksymalnej rozkoszy powinny wybierać pozycje w których kobieta ma złączone nogi – na łyżeczkę, na pieska, misjonarska.

Przecięty oraz poniżej przeciętnej rozmiar penisa sprawdza się znacznie lepiej niż ponadprzeciętny rozmiar podczas seksu oralnego oraz analnego. Jeśli natura niezbyt hojnie Cię obdarzyła, wykorzystaj to podczas tego typu seksualnych zabaw.

Rozmiar poniżej przeciętnej

Zbyt mały członek może niestety eliminować z części pozycji – rozwiązaniem jest znalezienie takich, które dostarczają intensywnych doznań obojgu partnerom.

Mężczyźni z niezbyt dużymi członkami – szczególnie jeśli chodzi o grubość penisa – mają najdogodniejsze warunki na uprawienie seksu analnego oraz oralnego. Jeśli Twoja partnerka preferuje takie przyjemności warto to wykorzystać. przyjemności powodować ból.

Podsumowanie

Przeciętny rozmiar penisa – zarówno długość jak i grubość – wydaje się w pełni wystarczający, aby odbyć w pełni satysfakcjonujący stosunek. Poza utartymi stereotypami nic nie wskazuje, aby ponadprzeciętnej długości przyrodzenie dawało kobietom więcej przyjemności podczas seksu.

Osiągnięcie kobiecego orgazmu jest natomiast w pewnym stopniu uwarunkowane poprzez grubość penisa. Twierdzenie wydaje się słuszne zarówno z anatomicznego punktu widzenia jak i również badań kobiecych preferencji.


Źródła:
 1. What is the average penis size? Does it really matter?”. Zavamed, dostęp 22.12.20.[]
 2. Zdrowie seksualne mężczyzn. Wybrane zagadnienia„. Zbigniew Izdebski, Seksuologia Polska, 2012 Oct.[]
 3. Zdrowie seksualne mężczyzn. Wybrane zagadnienia„. Zbigniew Izdebski, Seksuologia Polska, 2012 Oct.[]
 4. Penis size: Survey of female perceptions of sexual satisfaction” BMC Women’s Health, 2001 Jun.[]
 5. What importance do women attribute to the size of the penis?” Eur Urol, 2002 Nov.[]
 6. Penis size FAQ and bibliography„. Kinsey Institute, 1979[]
 7. The Most Important Sexual Statistic”. Psychology Today, 2009 Mar.[]