Cellulit dotyka 9/10 kobiet – w tym nawet te szczupłe. Dieta antycellulitowa wraz z regularną aktywnością fizyczną może podziałać lepiej niż specjalistyczne zabiegi. Te dwa element stanowią fundament w walce z pomarańczową skórką. Jakie produkty powinny znaleźć się w Twojej diecie, a czego lepiej unikać? Zapoznaj się z naszymi wskazówki i pozbądź się cellulitu raz na zawsze.

Cellulit – czyli z czym to się je

Problem z cellulitem dotyczy większość kobiet – a szczególnie po 35 roku życia. Najczęściej uwidacznia się w rejonach pośladów, ud oraz brzucha. Specjaliści podają wiele przyczyn, które mogą powodować powstawanie pomarańczowej skórki:

  • zaburzenia hormonalne,
  • słabe krążenie krwi,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nagromadzenie się toksyn w organizmie.

Dodatkowo w skutek nadmiernego poziomu tkanki tłuszczowej efekt ten może się potęgować.

Pierwszym krokiem jest zmiana sposobu odżywiania i wcale nie chodzi o to żeby przechodzić na jałową dietę. Twoje posiłki nadal mogą być smaczna, a do tego zdrowe i pożywne. W kolejnych punktach artykułu opiszemy jakie produkty warto spożywać a jakich unikać. Przestrzegając kilku zasad zdrowego odżywiania Twój cellulit zniknie w mgnieniu oka.

Wraz z dietą warto regularnie uprawiać sport. Tutaj masz pełną swobodę – każda aktywność fizyczna będzie dobra – choć oczywiście polecamy korzystanie ze specjalnych ćwiczeń antycellulitowych. Często walka z cellulitem zaczyna się od silnego porywu motywacji. Po pewnym czasie może tej motywacji nieco brakować. Jeśli jednak wybierzesz aktywność fizyczną, którą pokochasz łatwiej Ci będzie osiągnąć obrany cel.

Odchudzanie a cellulit

Wiele kobiet obwinia swoją tuszę za problem z cellulitem. Jednak dolegliwość ta dotyczy, również szczupłych kobiet – co nieco poważa tą tezę. Nadmierny poziom tkanki tłuszczowej nie jest bezpośrednią przyczyną, jednak może dodatkowo eksponować pomarańczową skórkę. W przypadku cellulitu znaczenie ma niewłaściwe kształtowanie tkanki łącznej i tłuszczowej.

Dieta antycellulitowa cechuje się podobnymi zasadami co dieta odchudzająca. W końcu chodzi o to, aby odżywiać się zdrowo – czyli czuć się dobrze swoim ciele, mieć smukła sylwetkę i jędrną, piękną skórę. Jeśli chcesz zgubić kilka zbędnych kilogramów, to jest świetna okazja, aby przy tym pozbyć się cellulitu.

Dieta na cellulit – podstawowe zasady

Dieta powinna bazować na zdrowych nieprzetworzonych produktach – im bliżej natury, tym lepiej. Komponując swoją dietę należy odpowiednio zbilansować rozkład kalorii pomiędzy źródła pochodzące z białka, tłuszczy oraz węglowodanów. Dieta na cellulit nie powinna Cię obciążać – powinna być tak zdrowa jak i smaczna – wprowadzaj zmiany etapowo, aby przyzwyczaić się do nowych nawyków żywieniowych.

1. Warzywa i owoce

Warzywa i owoce są źródłem witamin, minerałów oraz innych cennych związków jak bioflawonoidy czy przeciwutleniacze. Ostrożnie należy podchodzić do owoców, które zawierają duże ilości węglowodanów jak na przykład banany – nadmierna ilość może prowadzić do okładania tkanki tłuszczowej.

Na listę produktów wpisz:

  • buraki,
  • czerwoną kapustę,
  • jarmuż,
  • jagody,
  • maliny,
  • jeżyny,
  • porzeczki,
  • żurawinę.

2. Białko

Białko jest bardzo ważnym makroskładnikiem, stanowi materiał budulcowy mięśni, powięzi, więzadeł a także odpowiada za produkcję kolagenu i elastyny. Oczywiście nie oznacza to, że powinnaś skupiać się na spożywaniu jak największej ilości białka! Nadmiar może prowadzić do problemów z nerkami czy wątroba. Tak jak z węglowodanami i tłuszczami – ważne są odpowiednie proporcje.

Dobra źródła białka:

  • chude czerwone mięso,
  • drób,
  • ryby,
  • owoce morza,
  • jajka,
  • nabiał.

3. Węglowodany

Węglowodany dostarczają energii podczas codziennych czynności oraz treningu. W diecie powinny górować węglowodany złożone, które powoli nasycają organizm energią. Węglowodany proste – z owoców – spożywaj w mniejszej ilości w okresie około-treningowym lub do śniadania wraz z węglowodanami złożonymi.

Śniadanie może zawierać płatki owsiane – węglowodany złożone – oraz owoce i daktyle – węglowodany proste. Takie śniadanie zapewni Ci energię na początek dnia. Oczywiście do śniadania należy dołączyć produkty będące źródłem białka i zdrowych tłuszczy.

Twoje źródła węglowodanów:

  • kasza,
  • ryż,
  • ziemniaki,
  • pieczywo pełnoziarniste,
  • makarony,
  • owoce,
  • rodzynki,
  • daktyle.

4. Tłuszcze

Błędem wielu kobiet przechodzących na dietę antycellulitową jest zbytnie ograniczenie tłuszczów. Jedną z pierwszych zmian powinno być ograniczenie tłuszczy nasyconych na rzez nienasyconych. Kwasy tłuszczowej pomagają organizmowi absorbować witaminę A, D i E – czyli mikroelementy rozpuszczalne w tłuszczach. Nadmiar tłuszczu w diecie prowadzi do okładania się w formie tkanki tłuszczowej, prowadząc do uwidaczniania się cellulitu. Pokarmy stanowiące źródło tłuszczy w diecie powinny zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i 6.

Kwasy omega-3 znajdziesz w tłustych rybach: makrela, łosoś, sardynki, pstrąg, śledź. Źródłem kwasów omega-6 są: orzechy, rzepak, słonecznik. Zazwyczaj dieta przeciętnego Kowalskiego dostarcza odpowiedniej ilości kwasów omega-6, równocześnie brakuje wystarczającej ilości kwasów omega-3.

Zdrowe źródła tłuszczów:

  • tłuste ryby,
  • awokado,
  • nasiona,
  • orzechy,
  • oliwa z oliwek,
  • jajka,
  • siemię lniane.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne?

Zapotrzebowanie energetyczne jest punktem wyjściowem przy sporządzaniu diety. Możesz poprosić o pomoc dietetyka sportowego bądź skorzystać z internetowych kalkulatorów. Na podstawie aktualnej masy ciała, wzrostu, wieku i aktywności fizycznej kalkulator oszacuje Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne – przy, którym utrzymujesz aktualną wagę ciała.

Istnieje jeszcze druga opcja, które polega na notowaniu kilka dni z rzędu wszystkiego co zjedliśmy. Na koniec dnia robimy podsumowanie, czyli ilość spożytego białka, węglowodanów, tłuszczy oraz całkowitą ilość kalorii.

Wyliczone zapotrzebowanie kaloryczne pozwoli Ci utrzymać wagę. Wprowadzenie zmian w postaci zdrowych posiłków bazujących na produktach wymienionych w artykule już powinno zmienić Twoją sylwetkę. Jeśli dokucza Ci nie tylko cellulit ale również nadmiar tuszy, należy od dzienne zapotrzebowania kalorycznego odjąć 200-300 kalorii.

Antycellulitowa dieta odchudzająca

Odchudzanie najprościej polega na ujemnym bilansie kalorycznym – czyli sytuacji, w której organizm zużywa więcej energii niż spożywa. Energii, której brakuje wraz z dostarczonym pożywieniem organizm uzupełni w procesie spalania zgromadzonej tkanki tłuszczowej.

Kobiety prowadzące siedzący tryb życia, już po wdrożeniu regularnej aktywności fizycznej doprowadzą do ujemnego bilansu energetycznego – bez jakichkolwiek ograniczeń żywieniowych. Oczywiście poza wprowadzeniem zdrowych produktów do menu.

Znasz już swoje zapotrzebowanie? Teraz czas na zrównoważenie mikroelementów. Jeśli chcesz pozbyć się cellulitu, ale i zdrowo się odżywiać całościowe zapotrzebowanie kaloryczne powinno składać się z:

  • 50% z węglowodanów,
  • 20% białka
  • 30% tłuszcze.

Zarówno ilość węglowodanów, białek i tłuszczu podziel na minimum 4 lub 5 posiłków. Zakładając, że Twoje zapotrzebowanie wynosi 2 200 kalorii, najłatwiej komponować posiłki, tak aby każdy zawierał 440 kalorii (przy założeniu 5 posiłków dziennie).

Kiedy już skomponujesz dietę można rozważyć dodanie tabletek na cellulit, które wzbogacą Twoją dietę w składniki pomocne w walce z pomarańczowa skórką. Pamiętaj jednak, że podstawą jest dieta – suplementy to jedynie dodatki.

Aplikacje pomocne przy komponowaniu diety

Aplikacją, a właściwie portalem internetowym, który możemy z czystym sumieniem zarekomendować jest serwis potreningu.pl. Zakładając bezpłatne konto określisz swoje zapotrzebowanie energetyczne. Następnie odejmujesz 200-300 kalorii jeśli chcesz schudnąć, bądź dodajesz jeśli chcesz nabrać masy mięśniowej. Serwis umożliwia komponowanie posiłków a to wszystko z wbudowaną bazą produktów, którą możesz sama aktualizować.

Pamiętaj o nawodnieniu

Woda jest bardzo ważna – szczególnie kiedy prowadzi się aktywny tryb życia. Efekty nawet najbardziej skrupulatnie zaplanowanej diety i treningu mogą być mizerne kiedy zapomni się o nawodnieniu. Napoje, które spożywamy w ciągu dnia mogą być naszymi sojusznikami w walce z cellulitem – warto to wykorzystać!

Napoje, których należy unikać

Do tego grona zaliczają się przede wszystkim napoje słodzone. Zawierają masę cukru, który nadmierne spożywany prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej uwypuklając cellulit. Aby lepiej to zobrazować – jedna puszka Coca Coli (330 ml) zawiera, aż 7 łyżeczek cukru. Ponadto znajdują się w nich konserwanty i dodatki, które nie są zdrowe dla naszego organizmu.

Ograniczyć należy również spożywanie alkoholu. W dużych ilościach prowadzi do odwodnienia – jeden ze skutków kaca. Oczywiście nie musisz się go wystrzegać całkowicie. Przed spożywanie alkoholu wypij kilka szklanek wody mineralnej i przygotuj sobie szklankę wody, którą wypijesz po imprezie.

Twoi płynni sprzymierzeńcy

W walce z cellulitem najlepszym sprzymierzeńcem jest woda. Jeśli nie przepadasz za smakiem czystej wody możesz dodać do niej zdrowe dodatki:

  • domowy sok malinowy lub porzeczkowy bez dodatku cukru,
  • wyciśnięty sok z cytryny z dodatkiem miodu

Do bilansu nawodnienia organizmu zaliczamy również inne napoje jak na przykład herbata. Podczas diety antycellulitowej polecamy pić szklankę zielonej herbaty dziennie. Posiada przeciwutleniacze chroniące przed rozpadem kolagenu, oczyszcza organizm z toksyn oraz posiada właściwości odchudzające.