Elektroniczne papierosy zdobyły uznanie wielu nałogowych palaczy oraz okazyjnych degustatorów smakowego dymka. Przez producentów reklamowane jako skuteczny środek do walki z nałogiem. Czy e-papierosy pomagają rzucić palenie? Czy są bezpieczne dla zdrowia i jakie substancje zawierają stosowane olejki?

E-papieros kontra zwykły

Porównywanie obu papierosów to wybór z dwojga złego, choć trzeba przyznać, że z mniejszym skutkiem ubocznym dla zdrowia w tym starciu póki co wychodzi e-papieros. Zwykłe papierosy zawierają około 400 groźnych dla zdrowia substancji. E-papieros zawiera ich znacznie mniej, jednak zależy to głównie od stosowanego liquidu. Raport Public Healt England[1] przedstawia wyniki badania, w którym stwierdza, że szkodliwość e-papierosów jest o 95% niższa w porównaniu do klasycznych wyrobów tytoniowych. 

Głównego Inspektoratu Sanitarnego wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej podaje, że od 2011r. e-papierosy zdobyły sporą popularność wsród młodocianych. Około 30% osób z przedziału 15-19 lat regularnie zaciąga się e-dymkiem, a 60% przynajmniej raz spróbowało. 

Obrońcy nowoczesnej formy przyjmowania nikotyny wskazują natomiast, że elektryczny papieros emituje 6-450 razy mniej substancji szkodliwych, niż klasyczne papierosy. Trzeba pamietać, że e-papieros jest produktem stosunkowo nowym, więc ciężko stwierdzić szkodliwość w dłuższej perspektywie stosowania. Jedno pozostaje pewne – lepiej nie palić w ogóle.

E-papieros a choroby serca

Wiedza na temat wpływu e-papierosa na zdrowie jest wciąż poszerzana o nowe doniesienia ze świata nauki. Badanie[2], którego wnioski zostały opublikowane w 2019r. wskazują, że papierosy elektroniczne mogą być równie lub nawet bardziej szkodliwe dla mięśnia sercowego niż tradycyjne papierosy.

Naukowcy z Smidt Heart Institute porównali stan zdrowia osób w wieku 18-38 lat – niepalących oraz zaciągających się klasycznym bądź elektronicznym papierosem. Uczestnikom badania zmierzono przepływ krwi przez serce, przed i po zaciągnięciu się dymkiem, podczas spoczynku oraz wykonaniu ćwiczenia stymulującego stres fizjologiczny.

U osób nie palących w wyniku wysiłku wzrósł przepływ krwi. Osoby palące klasyczne papierosy zanotowały nieco niższą wartość wzrostu przepływ po zaciągnięciu się dymkiem oraz wykonaniu ćwiczenia. Grupa osób korzystających z e-papierosa nie odnotowała wzrostu przepływu krwi po wykonaniu analogicznych czynności co grupa paląca tradycyjne papierosy. 

Wnioski z badania wskazują, że korzystanie z elektronicznych papierosów może powodować nieprawidłowości pracy serca, utrudniając przepływ krwi przez ten organ. Kolejne badania potwierdzające negatywne skutki e-papierosów mogą stawiać w niekorzystnym świetle producentów reklamujących swoje produkty jako bezpieczną metodę rzucania palenia. 

Waporyzacja może przyczyniać się do choroby dróg oddechowych

Analiza[3] biopsji płuc 17 osób (średnia wieku 35 lat) mających doświadczenie z wapowaniem wskazuje, że waporyzacja może być przyczyną uszkodzenia płuc. Spośród grupy pacjentów, w przypadku 11 z nich stwierdzono uszkodzenie płuc w wyniku waporyzacji jako potwierdzone, w przypadku pozostałych 6 jako prawdopodobne. 

Problemem elektrycznego dymka są dodatki, które nie zostały dokładnie przebadane pod kątem szkodliwości po podgrzaniu. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wskazuje, że w wielu przypadkach witamina E dodawana do olejków może być przyczyną powikłań. Agencja w swoich rekomendacjach[4] podkreśla, że witamina E nie powinna być stosowana w e-papierosach oraz produktach do waporyzacja 

Za przykład możliwości wystąpienia groźnych powikłań spowodowanych e-papierosem może posłużyć historia 16-latka[5], który otarł się o śmierć. Pacjent trafił do szpitala z gorączką, kaszlem oraz problemem z drogami oddechowymi. W wyniku powikłań wystąpiła niewydolność płuc oraz serca. Przeprowadzone badania wykazały nadwrażliwość płuc wywołaną najprawdopodobniej olejkiem, z którego korzystał. Nadając ton powagi zaistniałemu przypadkami trzeba dodać, że pacjent spędził w szpitalu 35 dni, a objawy całkowicie nie ustępowały przez 14 miesięcy. 

Lekarze podkreślają, że możliwe skutki uboczne wywołany długoletnim paleniem e-papierosa są praktycznie nie możliwe do określenia, ponieważ jest to produkt stosunkowo nowy i nie znamy pełnego spektrum oddziaływania na ludzki organizm. 

Hybrydowe papierosy – IQOS

W takiej wersji tytoń nie jest spalany, a podgrzewany, wytwarzając aerozol zawierający nikotynę. Według założeń producentów szkodliwość jest o o 90% mniejsza niż w przypadku klasycznych papierosów.

Badanie wpływu nowoczesnego papierosa na zdrowie zbadał Instytut Biologii Doświadczanej Polskiej Akademii Nauk. Według naukowców, rzeczywiście taka forma spalania okazuje się mniej toksyczna oraz niweluje negatywny wpływ na osoby trzecie – tzw. biernych palaczy. Choć badacze przekonują, że wyników nie da się kupić, należy mieć na uwadze, że badanie było sponsorowane przez koncern tytoniowy.

Co zawierają olejki – liquidy?

Podstawowymi składnikami zawartymi w liquidach jest gilkol propylenowy, gliceryna, nikotyna oraz substancje smakowe i zapachowe. Zróżnicowanie składu jest na tyle duże, że ciężko jednoznacznie stwierdzić na ile szkodliwe jest zaciąganie się dymkiem z e-papierosa.

Wiele substancji stosowane jest powszechnie w przemyśle spożywczym czy kosmetyce, uznawane są za bezpieczne dla zdrowia jednak w wyniku ich podgrzania mogą okazać się toksyczne. Listę przebadanych wkładów zawierających skład i toksyczność poszczególnych substancji znajdziesz w serwisie eliquidinfo.org.

E-papierosy w walce z nałogiem

Pomimo, iż nie są one obojętne dla naszego zdrowia, mogą w pomóc w walce z nałogiem. Należy stopniowo zmniejszać zawartość nikotyny w liquidach. E-papieros zaspokaja głód nikotyny, z czasem przyzwyczajamy organizm do coraz mniejszej dawki oraz zaspokajamy nasze przyzwyczajeni – wdychanie i wydychanie dymka, zajmowanie rąk, palenie po porannej kawie.

Badanie przeprowadzone przez prof. Andrzeja Sobczaka wskazuje, że e-papieros jest skuteczną metodą rzucenia palenia w przypadku osób u których zawiodła nikotynowa terapia zastępcza przy użyciu gum, inhalatorów, plastrów czy tabletek na rzucanie palenia.


Źródła:
  1. E-cigarettes around 95% less harmful than tobacco estimates landmark review.” Public Health England, 2015 Aug.[]
  2. Study: E-Cigarettes May Be More Harmful to Heart Health Than Tobacco.” Cedars Sinai, 2019 Nov.[]
  3. Life-threatening hypersensitivity pneumonitis secondary to e-cigarettes.” BMJ Journals, 2019 Nov.[]
  4. Outbreak of Lung Injury Associated with the Use of E-Cigarette, or Vaping, Products.” CDC, 2019[]
  5. Life-threatening hypersensitivity pneumonitis secondary to e-cigarettes.” BMJ Journals, 2019 Nov.[]