Erekcja następuje w wyniku podniecenia seksualnego, jednak niekiedy mimo chęci mechanizm ten zawodzi. Zaburzenia erekcji w początkowym stadium objawiające się problemem z utrzymaniem wzwodu mogą przerodzić się w istną katorgę – ostatecznie kompletnie wykluczając z życia seksualnego. Jak utrzymać wysokie libido przez długie lata i co zrobić jeśli problem się już pojawił?
Zaburzenia erekcji – garść danych
Raport z badania przeprowadzonego pod nadzorem Zbigniewa Izdebskiego wskazuje, że problem dotyczy 1,7 mln. Polaków, w tym 40% mężczyzn po 50. roku życia. Na leki zawierające pochodne Viagry Polacy wydają około 50 milionów rocznie, co oznacza ponad 200 tysięcy wypisanych recept. Liczby te dotyczą jedynie leków, spore grono mężczyzn przy łagodnych objawach decyduje się na zakup ziołowych środków na potencję, które w ostatnich latach są coraz intensywniej reklamowane w mediach.
Kolejnym ciekawym źródłem informacji jest raport o zdrowiu Polaków z 2012 roku, według którego jedynie 47% mężczyzn zgłosiłoby się do specjalisty w razie problemów. Niepokojąca jest również postawa lekarzy, którzy powinni zainteresować się pacjentem, szczególnie w przypadku chorób, których nagminny skutkiem są zaburzenia erekcji. Jedynie 11% respondentów zostało kiedykolwiek zapytane przez lekarza o problemy natury intymnej, 7% nie pamięta, natomiast pozostałe 82% nigdy nie spotkało się z taką sytuacją.
Przyrodzenie mężczyzny jest w stanie pomieścić 10 razy więcej krwi podczas erekcji w porównaniu do członka w stanie zwisu.
Co zrobić kiedy problem się już pojawił?
Za młodu zapewne nikt z nas nie przejmował się zbytnio tym, że kiedyś może spotkać go problem z osiągnięciem bądź utrzymaniem wzwodu. Najczęściej problem ten kojarzy się nam z siwymi włosami i sędziwym wiekiem. Pierwszym krokiem jest postawienie trafnej diagnozy precyzując przyczynę zaburzeń wzwodu. W tym, celu należy udać się do lekarza specjalisty, który przeprowadzi wywiad oraz w razie potrzeby zleci badania. Częstą przyczyną zaburzeń erekcji są choroby takie jak:
- nadciśnienie,
- cukrzyca,
- miażdżyca,
- stwardnienie rozsiane,
- choroby serca i nerek.
Przyczyny zaburzeń erekcji
Przed podjęciem leczenia warto uzmysłowić sobie co powoduje osłabienie bądź zanik wzwodu. Fizjologiczną przyczyną pojawienia się erekcji jest zwiększony dopływ krwi do organu i jej zmniejszony odpływ. Wymaga to poprawnego współdziałania ze sobą układu nerwowego z układem naczyniowym, co już samo w sobie wskazuje, że powodów wystąpienia problemów z erekcją może być wiele.
Czynniki naczyniowe
Erekcja opiera się na przepływie krwi, dlatego negatywnie oddziałują na nią wszelkie zmiany naczyniowe. Impotencja towarzyszy ponad połowie mężczyzn z chorobą wieńcową, zdarza się także przy nadciśnieniu tętniczym. Jest też jednym z objawów cukrzycy i miażdżycy. W przypadku tej ostatniej, z powodu ogromnej skali wzrostu przepływu krwi w ciałach jamistych prącia, może ona nawet poprzedzać objawy stenokardialne.
Czynniki neurologiczne
Neurologiczne przyczyny impotencji dotyczą zarówno zaburzeń w ośrodkowym, jak i obwodowym układzie nerwowym. Pierwsza grupa obejmuje guzy mózgu i lezje, czyli uszkodzenia mechaniczne (powodem kłopotów z erekcją jest tu zwykle wtórne krwawienie do mózgu). Udary mózgu lewej półkuli, dotykające zwykle osób starszych, w 50% przypadków też kończą się kłopotami z erekcją. Natomiast u młodych mężczyzn częstym problemem jest padaczka skroniowa, która sama w sobie wywołuje impotencję potęgowaną jeszcze przez stosowane leki.
Około 20% problemów z erekcją to problemy wywołane urazem rdzenia kręgowego, który statystycznie najczęściej jest skutkiem wypadku komunikacyjnego. W najgorszym przypadku można mówić tu o przerwaniu rdzenia, a więc i porażeniu kończyn dolnych oraz nieuleczalnych dysfunkcjach seksualnych. Spadek libido towarzyszy także chorobom neurologicznym, takim jak choroba Parkinsona, Alzheimer, czy stwardnienie rozsiane.
Czynniki hormonalne
Kłopoty z gospodarką hormonalną wpływające na impotencję wiążą się przede wszystkim z andropauzą. Jest to proces wywołany starzeniem się organizmu mężczyzny, w którym dochodzi do zmian wydzielania hormonów, przede wszystkim testosteronu, ale także prolaktyny produkowanej przez przysadkę mózgową.
Czynniki psychologiczne
Tego typu zaburzenia występują najczęściej u młodych mężczyzn, wiążą się z różnego rodzaju lękami. Jednak nie chodzi tu tylko o stresy związane z seksualnością, ale również inne czynniki stresogenne jak np. praca. Jednocześnie obecnie podkreśla się, że przyczyny psychogenne muszą być naprawdę silne (np. głęboka depresja), żeby wywołać u mężczyzny pełną impotencję. Testem sprawdzającym są tu tzw. erekcje poranne. Jeśli się pojawiają może oznaczać to, że problem tkwi właśnie nie w mechanice, a w psychice.
Pozostałe przyczyny
Około 1/4 przypadków zaburzeń erekcji u mężczyzn jest powiązana z przyjmowanie leków i innych substancji. Poza tym, impotencja jest następstwem innych problemów z narządami płciowymi, np. przerostem prostaty, czy rakiem stercza. Może być też konsekwencją nieuleczonego priapizmu, czyli zbyt długo utrzymującego się, bolesnego wzwodu, niezwiązanego z podnieceniem seksualnym, który prowadzi do zwłóknień ciał jamistych w prąciu.
Zapobiegaj i zadbaj o erekcję
Leczenie zaburzeń erekcji wymaga czasu oraz dobrania odpowiedniej ścieżki leczenia. Warto już za wczasu włączyć w życie kilka zdrowych nawyków, które pozwolą zachować sprawność seksualną na długie lata. Warto nadmienić, że opisane poniżej metody zapobiegania wpływają na kondycję całego organizmu co powinno być dodatkową motywacją.
1. Aktywność fizyczna
Regularne uprawianie sportu podwyższa poziom testosteronu oraz pomaga utrzymać odpowiednią wagę ciała. Recepta? Rób to co lubisz! Sport jest nie tylko receptą na zdrowie, ale również świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu z bliskimi. Badania dowodzą, że aktywność fizyczna zwiększa skuteczność leczenia zaburzeń erekcji.
Wielokrotnie dowiedziono, że siedzący tryb życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń erekcji. Wykazano również, że wszelkie ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie czy pływania, pomagają chronić sprawność seksualną.
Uważnie powinno się podchodzić do wszelkich aktywności, podczas których wywierany jest nacisk na obszar pomiędzy moszną a odbytem. Przykładem jest kolarstwo – w tym przypadku kluczowe jest dobranie wygodnego siedziska.
2. Zdrowe odżywianie
Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków odgrywa bardzo ważną rolę. Powinny zawierać dużo warzyw i owoców. Dieta wpływa nie tylko na prawidłowy mechanizm wzwodu, ale również procesy spermatogenezy. Komponując swoje codzienne menu staraj się wybierać produkty jak najmniej przetworzone. I nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu – szczególnie podczas uprawiana sportu!
Przeczytaj koniecznie: Dieta na potencję – czyli co jeść, aby wzmocnić erekcję.
Rola diety w zachowaniu sprawności seksualnej była już niejednokrotnie omawiana. Badania wykazują, że za zaburzenia erekcji mogą odpowiadać te same wzorce co w przypadku zawału serca, poprzez utrudniony przepływ krwi. Wrogiem właściwego krążenia krwi jest:
- niedobór warzyw i owoców,
- produkty smażone i wysoko przetworzone,
- niedostosowana kaloryczność posiłków do trybu życia,
- błędne zbilansowanie poszczególnych mikroskładników.
Według dr. Andrew McCollough, doktora urologii klinicznej i dyrektora programu zdrowia seksualnego mężczyzn w New Your University Langone Medical Center wszystko co złe dla serca jest również złe dla męskości.
Najświeższe doniesienia pokazują, że wśród mężczyzn dotkniętych zaburzeniami erekcji najmniejszy odsetek występuje u panów odżywiających się według diety śródziemnomorskiej. Cechuje ją spożywanie owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczy – oliwy z oliwek, tłustych ryb oraz wina, w szczególności czerwonego.
Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych takich jak choroba wieńcowa, cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego. Wszystkie te przypadłości prowadzą bo zaburzeń erekcji. Aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie znacznie obniża ryzyko ich wystąpienia.
3. Uważaj na nadciśnienie i wysoki cholesterol
Wysoki cholesterol oraz nadciśnienie mogą uszkodzić naczynia krwionośne, prowadząc do nieprawidłowego przepływu krwi. Erekcja wynika z pobudzenia seksualnego, nieodłącznym elementem uzyskania trwałej i silnej erekcji jest napływ krwi do ciał jamistych penisa – problem z krążeniem krwi powoduje problem z erekcją.
4. Sen
Niekiedy ciężko odstawić obowiązki tylko po to by się w końcu wyspać. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Chicago wskazuje na spadek o 10-15% poziomu testosteronu u osób śpiących mniej niż 5 godzin dziennie w porównaniu z osobami śpiącymi 7-8 godzin. Niski poziom tego hormonu może znacznie osłabić erekcję. Uważaj, aby nie przesadzić, zbyt długie spanie sprawi, że będziesz czuł się zmęczony.
5. Ogranicz używki
Alkohol, papierosy oraz inne używki negatywnie wpływają na libido. Lampka wina do kolacji pozwoli się zrelaksować i jest wręcz wskazana. Trzeba jednak uważać, aby nie wypić o lampkę za dużo, bo może skończyć się to kompletnym brakiem erekcji.
Oczywistością jest, że najlepiej byłoby zrezygnować z napojów wyskokowych kompletnie. Nadużywanie alkoholu może powodować uszkodzenie wątroby, nerwów oraz zaburzenie gospodarki hormonalnej. Badania dowodzą, że lampka czerwonego wina pozytywnie wpływa na zdrowie, więc może być idealnym rozpoczęciem wieczoru, który swój finał znajdzie w sypialni.
Palenie papierosów uszkadza naczynia krwionośne ograniczając przepływ krwi, w tym również do ciał jamistych penisa. Nałogowcy narażają się również na zmniejszenie jakości nasienia – jeśli staracie się o dziecko, może być to motywacja do definitywnego rzucenia palenia.
6. Zioła i suplementy
Dodatkowym wspomaganiem, które uzupełni naszą dietę o niezbędne składniki mogą być preparaty na bazie ziół. Efektów ziołowych tabletek na potencję nie można porównywać do leków takich jak popularna niebieska tabletka, jednak najczęściej są one wystarczająco skuteczne w początkowym stadium zaburzeń. Warto dodać, że część chorób przewlekłych eliminuje możliwość korzystania z leków, a więc ziołowe preparaty mogą okazać się wyjściem z opresji.
Korzystajmy z dobrodziejstw natury, która obdarzyła nas bujną roślinnością cieszącą nie tylko oko, ale również działającą leczniczo. Do ziół zwiększających potencję zaliczają się:
- Żeń-szeń,
- Buzdyganek naziemny,
- Maca,
- Palma sabal,
- Miłorząb.
Poza wspomaganiem libido wykazują szereg działań prozdrowotnych, za które Twój organizm z pewnością Ci podziękuje.
7. Zbadaj poziom testosteronu
Nawet prowadząc zdrowy tryb życia, poziom wolnego testosteronu u mężczyzn zaczyna gwałtownie spadać po 50. roku życia. Szacuje się, że każdego roku po 40. poziom tego hormonu spada o około 1,3%. Objawami jest niski popęd seksualny, złe samopoczucie oraz utrata czystej masy mięśniowej.
Sterydy popularne na scenie kulturystycznej jak i również innych sportach wyczynowych, mogą zmniejszać jądra oraz obniżać sprawność seksualną. Wyjątkiem jest terapia z użyciem testosteronu – wynikająca z zaleceń lekarskich – która w połączeniu z treningiem oraz dietą może znacząco poprawić Twoją sylwetkę oraz kondycję.
8. Kąpiele słoneczne
Wygrzewanie się na słońcu przynosi dwie bardzo istotne dla nas korzyści. Zaledwie godzina spędzona na słońcu może podnieść poziom testosteronu oraz obniżyć poziom melatoniny, która odpowiedzialna jest za spadek potencji. Jeśli wybierasz się na plaże koniecznie popływaj – przy okazji zaliczysz swoją dzienną dawkę sportu.
9. Uważaj podczas igraszek
Część przypadków zaburzeń erekcji wynika z urazów członka. Zbyt wymagające akrobatyczne pozycje mogą uszkodzić prącie, a czas rekonwalescencji jest relatywnie długi. Jeśli już doszło do urazu koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
10. Ogranicz stres
Stres zwiększa poziom adrenaliny powodującej kurczenie naczyń krwionośnych, co jest niezbyt przyjazne dla erekcji. Lekiem jest wszystko co pozwala ci się rozluźnić i zrelaksować.
Leczenie zaburzeń wzwodu
Impotencja może mieć wiele przyczyn, więc najważniejsza jest tu odpowiednia diagnoza. Jeśli problemy są natury psychologicznej można je oczywiście rozwiązać w trakcie psychoterapii, a jeśli są związane z gospodarką hormonalną stosuje się leczenie farmakologiczne wyrównujące m.in. poziom testosteronu.
Zaburzenia erekcji mogą być też jednym z objawów szerszego schorzenia, więc tym bardziej z tego typu dolegliwościami należy po prostu zgłaszać się do specjalisty. Podczas wizyty lekarz przepisze tabletki na potencję lub zaleci terapię alternatywną. Dobranie sposobu leczenia uzależnione jest od podłoża problemu.