Niewerbalna komunikacja pomiędzy ludźmi odgrywa szalenie ważną rolę. Odpowiedzialne za nią feromony sprawiają, że dwie osoby są dla siebie atrakcyjne. Feromony to jednak nie tylko sfera seksualna, ale także życiowa. Naturalny zapach ma wpływ na wybór przywódcy w grupie oraz na tworzenie swoistej więzi. Mając na względzie te atuty pora zastanowić się, czy feromony męskie w postaci perfum słusznie zyskują tak dużą popularność.

Badania na temat skuteczności feromonów

Feromony pod lupę wzięła Martha McClintock z Uniwersytetu w Chicago[1]. W pierwszym badaniu dowiodła, że za sprawą męskich feromonów występuje synchronizacja cyklów miesiączkowych, wśród kobiet odbywających karę w zakładzie karnym. Przeprowadziła, również kolejne badania, w którym dowiodła, że w męskim pocie i oddechu występują feromony wpływające na ocenę mężczyzn przez kobiety. 

Podobny eksperyment[2] przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu. Celem było zbadanie wpływu androstadienonu na postrzeganie atrakcyjności mężczyzn podczas tzw. szybkich randek. Mężczyzn podzielono na 3 grupy, każdemu na kilkanaście minut przed spotkaniem zaaplikowano na górną wargę wodę, olejek goździkowym lub androstadienon przy czym badani nie wiedzieli jaką substancją zostali nawilżeni. Kobiety będące pod wpływem działania androstadienonu przyznawały mężczyznom wyższe oceny – średnia ocena 3,8 pkt. – w porównaniu do kobiet, które nie były pod jego wpływem – średnia ocena 3,1 pkt.).

Zapach komunikacji

Feromony męskie odgrywają szczególną rolę w kontaktach personalnych. Są one swego rodzaju przekaźnikiem, który sprawia, że otoczenie podświadomie odbiera charakterystyczne sygnały. Mówią one o naszym nastawieniu, nastroju, emocjach. Ciało w naturalny sposób dopasowuje je do sytuacji, wiadomo bowiem, że skóra emituje takie substancje, które odpowiadają naszym aktualnym stanom emocjonalnym.

Liczne opinie dotyczące stosowania feromonów w postaci perfum mogą skłaniać do sięgnięcia po te substancje. Ich skład jest oparty na szczególnych właściwościach zwiększających atrakcyjność. Działają jak magnez i poniekąd skupiają uwagę otoczenia na danej osobie. Największą popularnością na rynku cieszą się feromony męskie, które otwierając drogę do “sławy” nawet nieśmiałym i postrzeganym jako mało atrakcyjni.

Cechy feromonów

Warto wiedzieć, że naturalne feromony to bezwonne substancje produkowane przez tzw. gruczoły ekranowe zlokalizowane na całej skórze. Najsilniej są wydzielane w takich miejscach jak pachy, pachwiny, okolice narządów płciowych i ust. Wybitny polski seksuolog Lew-Starowicz słusznie określił je narkotykiem miłości.

Opinie użytkowników wybierających specjalistyczne feromony nie pozostawiają zbyt wiele miejsca na sceptyczne głosy. Ponad 90% osób stosujących feromony wskazuje na ich skuteczność. Kluczem do uzyskania powodzenia jest sięgnięcie po renomowane preparaty. Należy przy tym pamiętać, jaki cel chcemy osiągnąć. Jeśli zamierzamy stać się biznesowym rekinem, wybieramy takie receptury, które działają w tej konkretnej sferze. Zupełnie inne będziemy kupowali, jeśli naszym celem jest zwiększenie seksualnej atrakcyjności

Rodzaje feromonów

Feromony męskie i żeńskie są w istocie produktem naszego ciała. Nie zawsze jednak jesteśmy zadowoleni z tych efektów. Na szczęście i w tym przypadku na pomoc przychodzi nauka i zaawansowana technologia, dzięki której uzyskano androstenol, androstenon, androsteron, androstadienon — ludzkie feromony.

  • androstenol – obecność tej substancji wykryto w męskim pocie i moczu, największe nasilenie produkcji obserwuje się podczas okresu dojrzewania. Według badań androstenol sprawia, że mężczyźni w oczach kobiet stają się bardziej atrakcyjni i pociągający. Feromony zawierające tą substancją są wręcz idealne do wabienia kobiet.
  • androstenon – kolejny męski feromon, który jest produktem utleniania androstenolu. Utożsamiany często z agresją,  przez co może być negatywnie odbierany. Badania dowiodły, że większe stężenie andostenonu występuje u osób przebywających w więzieniu. Odpowiednia dawka sprawi, że będziesz postrzegany jako osoba silna z twardym charakterem. Działa nie tylko na kobiety, ale również na mężczyzn wśród których wzbudzisz respekt – z pewnością będzie to odpowiednia substancja jeśli chcesz odnieść sukcesy na tle biznesowym.
  • androsteron – podobne jak androstenon wzbudza respekt i zaufanie jednak bez efektu agresji. Kobiety będące pod wpływem androsteronu odbierają mężczyznę jako opiekuńczego i zapewniającego bezpieczeństwo. Co więcej wzmacnia działanie pozostałych feromonów stanowiąc dla nich katalizator.
  • androstadienon – efektem działania tej substancji jest zwiększone tętno, częstotliwość oddechów oraz podwyższona temperatura skóry. Korzystne efekty zauważalne są pomiędzy interakcją kobiety i mężczyzny, natomiast nie odnotowuje się efektów, kiedy interakcja zachodzi między dwoma kobietami lub mężczyznami. Kobiety będące pod wpływem androstadienonu przez 10 minut stają się spokojniejsze i bardziej towarzyskie, a efekty są widoczne nawet przez 75 minut od ekspozycji.

Struktura syntetycznych feromonów jest bliźniacza z naturalnymi, dlatego skuteczność preparatów dostępnych na rynku jest tak wysoka i — wbrew głosom sceptyków — nie ma nic wspólnego z efektem placebo. Spoglądając na liczne opinie feromony męskie nie tylko są skuteczne, ale przynoszą długofalowe korzyści w wielu sferach życia.

Feromony męskie – nie tylko seksualne mają znaczenie

Powiedzieliśmy, że feromony męskie mają wielorakie znaczenie. Oczywiście, najczęściej są one kojarzone ze sferą seksualną. Mają bowiem zwiększać atrakcyjność w oczach potencjalnych partnerek. Nie mniej jednak nie można nie zauważyć, że mają one znaczenie o wiele szersze. Tym samym mają one wpływ na całe życie społeczne, ich głównym zadaniem jest wzbudzenie pozytywnych, niemal magnetycznych reakcji. To siła przywódców i osób, które skupiają wokół siebie grono zwolenników.

Pomagają więc w pracy i w codziennych zmaganiach społecznych, a kontakty z ludźmi stają się łatwiejsze. Oczywiście, taki efekt można uzyskać, sięgając po odpowiednie feromony męskie, które w swojej recepturze zawierają kilka kluczowych składników.


Źródła:
  1. Regulation of ovulation by human pheromones.” Nature, 1998 Mar.[]
  2. Evidence that androstadienone, a putative human chemosignal, modulates women’s attributions of men’s attractiveness.” Horm Behav, 2008 Nov.[]