Owoc granatu nazywany również „owocem męskości” to naturalne bogactwo antyoksydantów oraz wielu cennych substancji odżywczych. Badania wykazały korzystny wpływ spożywania soku z owocu granatu na zdrowie seksualne. Posiada działanie zapobiegające oraz lecznicze w przypadku wielu dolegliwości. Regularne spożywanie soku chroni przed zaburzeniami erekcji, rakiem prostaty oraz wpływa korzystnie na jakość spermy.

Owoc granatu – z korzyścią dla zdrowia

Granat wspomaga organizm w utrzymaniu zdrowia seksualnego (i nie tylko) pod wieloma względami. Owoc obfituje w mnóstwo substancji o działaniu przeciwzapalnym, przeciwutleniający oraz przeciwnowotworowym. Zapobiega również wielu chorobom jak nadciśnienie, wysoki cholesterol, miażdżyca, choroby sercowo-naczyniowe czy zwyrodnienie stawów. W tym wpisie postaramy się przedstawić najważniejsze zdrowotne właściwości poparte badaniami naukowymi.

Owoc granatu

1. Zaburzenia wzwodu

Naukowcy zgłębiając wiedzę na temat właściwości granatu odkryli, że antyoksydanty w nim zwarte chronią tlenek azotu przed degradacją[1]. Tlenek azotu (NO) jest substancją niezwykle istotną w procesie wzwodu, odpowiada za rozszerzanie i wypełnianie się tkanek penis krwią podczas erekcji.

Skuteczność antyoksydantów w leczeniu zaburzeń erekcji zbadano na grupie 53 mężczyzn w wieku od 21 do 70 lat. Mężczyzn podzielono na dwie grupy, jedna przyjmowała placebo natomiast druga ekstrakt soku z granatu. [2]

Na podstawie wyników zmierzonych dzięki danym otrzymanych z IIEF (kwestionariusza międzynarodowego indeksu funkcji erekcyjnej) wypełnionego przed oraz po badaniu, stwierdzono, że większa ilość pacjentów odnotowało poprawę w grupie przyjmującej sok z owocu granatu. Można również śmiało twierdzić, że znacznie lepsze wyniki otrzymalibyśmy, gdyby badanie było przeprowadzone w dłuższej perspektywie czasu.

2. Poprawia jakość spermy

Eksperyment z 2007r. istotnie przyczynił się spopularyzowania spożywania soku z granatu[3]. Badanie przeprowadzono na 28 szczurach, podzielonych na 4 grupy. W jednej z nich podawano wodę destylowaną natomiast w pozostałych sok z granatu w ilości 0,25ml, 0,50ml oraz 1ml. W grupach przyjmujących sok z granatu odnotowano zwiększone stężenie plemników oraz znaczący wzrost jakości spermy w porównaniu z grupą kontrolną. Owoc ten może pełnić rolę naturalnego środka na poprawę męskiej płodności.

3. Chroni przez rakiem prostaty

Do istotnych właściwości soku z granatu należy działanie zmniejszające ryzyko wystąpienia raka prostaty[4]. W eksperymencie na myszach zaimplementowano komórki rakowe, a następnie podajano antyoksydanty pochodzące z soku z granatu. Zaobserwowano znaczne zahamowanie rozwoju choroby.

W innym badaniu na grupie pacjentów dotkniętych rakiem prostaty stwierdzono spowolnienie rozwoju choroby oraz brak przerzutów [5]. Można więc wysnuć wniosek, że sok z granatu może być skutecznie wykorzystywany także w leczeniu przerzutów.

4. Podnosi poziom testosteronu

Testosteron jest hormonem warunkujących męskie cechy: zarost, muskularna budowa ciała, barwa głosu. W niższym stężeniu występuje również w organizmie kobiet. Niski poziom testosteronu może prowadzić do utraty mięśni kosztem tkanki tłuszczowej, stanów depresyjnych, zmniejszenia ilości energii oraz popędu seksualnego.

Granat jest owocem naturalnie podnoszącym testosteron – stanowi świetną alternatywę dla kosztownej testosteronowej terapii zastępczej. Jak to działa? Otóż, owoc ten posiada ellagitaniny chroniące hormony androgeny przed przekształcaniem się w estrogen. Wysoki poziom estrogenów hamuje wytwarzanie testosteronu zaburzając równowagę hormonalną w organizmie.

Skuteczność pod względem zwiększenia poziomu testosterony zbadano na grupie 60 ochotników różnych wiekiem i płcią. Poziom hormonu zmierzono przed, podczas i na zakończenie badania. Spożywanie soku z grantu przez 2 tygodnie zwiększyło poziom testosteronu o 24%[6].

5. Działanie antyoksydacyjne

Do produktów bogatych w antyoksydanty zaliczamy nie tylko owoc granatu ale również aronię, owoce dzikiej róży, borówki, czarne porzeczki, zieloną herbatę czy czerwone wino. Dlaczego więc granat jest szczególnym jego źródłem?

Odpowiedzią jest badanie wykonane w 2005 r., mające na celu zbadanie wpływu antyoksydantów w świetle zaburzeń erekcji[7]. Do tego celu użyto soku z granatu, czerwonego wina, soku z żurawiny oraz zielonej herbaty, z pośród których to właśnie sok z granatu posiadał najwyższe właściwości antyoksydacyjne.

W jakie formie spożywać owoc granatu?

Owoc można spożywać w dowolnej formie odpowiadającej indywidualnym preferencjom. Znajdziesz go na półce z owocami w sklepie jak i również w postaci sproszkowanych ekstraktów czy soków. Ponadto granat może wchodzić w skład dżemu, galaretki a nawet zdrowotnej nalewki. Nalewka z pewnością przypadnie do gustu osobom lubiącym rozgrzać się przy dobrym trunku.

Sok wyciśnięty z jednej sztuki granatu zapewnia 40% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Niestety w procesie pasteryzacji może być ona utracona – podobnie dzieje się z innymi składnikami odżywczymi. Kupując owoc granatu w formie soku, wybieraj świeży – nie koncentrat – lub przyrząd go własnoręcznie. Przed zakupem koniecznie sprawdź skład – im więcej granatu i mniej dodatków tym sok jest zdrowszy.

Skutki uboczne i przeciwskazania

Granat można bezpieczne przyjmować bez względy na płeć. Badanie na grupie 85 osób przyjmujących 1420 mg ekstraktu z grantu przez 28 nie wykazało skutków ubocznych. Do identycznego wniosku doszli badacze przeprowadzając podobny eksperyment na szczurach[8].

Soku z grantu nie powinny spożywać[9]:

  • Osoby przyjmujących sildenafil – substancji czynnej zawartej w Viagrze. Przegląd badań z 2012 roku opisuje przypadki trzech mężczyzn, u których takie połączenie doprowadziło do interakcji prowadzącą do priapizmu. Dolegliwość ta występuje pod postacią długotrwałej bolesnej erekcji wymagającej natychmiastowego leczenia.
  • Osoby przyjmujące inne leki również powinny skonsultować się z lekarzem.
  • Owoc granatu może obniżać poziom cukru we krwi. Ostrożność powinny zachować diabetycy – szczególnie kiedy zamiast całych owoców spożywa się granat w formie soku lub kapsułek na bazie ekstraktu.


Źródła:
  1. Pomegranate juice protects nitric oxide against oxidative destruction and enhances the biological actions of nitric oxide.” Nitric Oxide, 2006 Sep.[]
  2. Efficacy and safety of pomegranate juice on improvement of erectile dysfunction in male patients with mild to moderate erectile dysfunction: a randomized, placebo-controlled, double-blind, crossover study.” Int J Impot Res, 2007 Nov-Dec.[]
  3. Effects of pomegranate juice consumption on sperm quality, spermatogenic cell density, antioxidant activity and testosterone level in male rats.” Clin Nutr, 2008 Apr.[]
  4. Pomegranate fruit juice for chemoprevention and chemotherapy of prostate cancer.” Proc Natl Acad Sci U S A. 2005 Oct.[]
  5. Phase II study of pomegranate juice for men with rising prostate-specific antigen following surgery or radiation for prostate cancer.” Clin Cancer Res, 2006 Jul.[]
  6. Pomegranate juice intake enhances salivary testosterone levels and improves mood and well being in healthy men and women.” Endocrine Abstracts, 2012.[]
  7. Oxidative stress in arteriogenic erectile dysfunction: prophylactic role of antioxidants.” J Urol, 2005 Jul.[]
  8. Potent health effects of pomegranate.” Adv Biomed Res, 2014 Mar.[]
  9. Priapism, pomegranate juice, and sildenafil: Is there a connection?” Urol Ann, 2012 May-Aug.[]