Walka z trądzikiem wcale nie musi być przegrana. Owszem, czasem wymaga zastosowania bardziej drastycznych środków, ale niejednokrotnie polega wyłącznie na umiejętnym skorzystaniu z dobrodziejstw metod naturalnych. Jak zatem – w domowy sposób – walczyć z trądzikiem? Oto metody, z których koniecznie warto skorzystać.
Na początek – czym jest trądzik?
Aby móc skutecznie walczyć z trądzikiem, należy poznać jego etymologię. Trądzik powstaje wówczas, gdy ujścia łojowe skóry zostaną z jakiegoś powodu zamknięte, co oczywiście doprowadzi do powstawania charakterystycznych wągrów, stanów zapalnych itd.
Występowanie trądziku jest składową wielu różnych stanów chorobowych, a nawet tak subtelnych zmian jak zbyt duża gęstość sebum. Jednym słowem – dokładne określenie przyczyny jego powstawania nie jest proste, ale przy niewielkich objawach istnieje możliwość pokonania tego dermatologicznego schorzenia za pomocą domowych metod. Ważne, aby działać w tej materii w sposób wielopłaszczyznowy, gdyż tylko taka strategia może przynieść określone skutki.
Domowe sposoby na trądzik
1. Zdrowe odżywianie
Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, jak istotny wpływ na stan cery ma prawidłowe odżywianie. Tymczasem coraz częściej okazuje się, że wyeliminowanie ostrych i kwaśnych potraw może mieć znaczny wpływ na stan cery.
Co więcej, w okresie szczególnie nasilonej walki z trądzikiem należy spożywać więcej:
- wody – to ona jest odpowiedzialna za oczyszczanie organizmu i usuwanie toksyn,
- witaminy A – substancja, która bierze udział m.in. w procesie złuszczania naskórka; można ją znaleźć w rybach, wątróbce, jajkach, marchewkach, maśle i oczywiście w pomidorach i w szpinaku,
- witamin z grupy B – ważne dla zdrowia skóry składniki diety, które ograniczają łojotok; witaminy te można znaleźć w pełnoziarnistym pieczywie, rybach, ale też w migdałach, drożdżach, bananach i soi,
- cynk – mikroelement łagodzący dermatologiczne stany zapalne; znajduje się on przede wszystkim w owocach morza, ziarnach zbóż, pestkach dyni i jajkach.
Związki wraz z ekstraktami roślinnymi znajdziemy w składzie tabletek na trądzik dostępnych bez recepty. Podczas stosowania suplementacji należy pamiętać, że nadpodaż niektórych mikroelementów również może wpłynąć na intensyfikację trądziku. Dotyczy to zwłaszcza witaminy B12, D, a także cynku, jodu i bromu (w tym leków, które je zawierają).
2. Zabiegi w zaciszu własnego domu
Wbrew obiegowej opinii wyciskanie wągrów, pryszczy i innych, skórnych zmian zapalnych nie jest rozwiązaniem ani zdrowym, ani skutecznym. Mechaniczne zniszczenie pryszcza może i skutkuje chwilową poprawą stanu zdrowia (zwłaszcza, jeśli zmiana ta była bolesna), ale może doprowadzić do powstania kolejnych zmian, które będą w tym miejscu powstawać w sposób lawinowy.
Idealną alternatywą dla tego typu „zabiegów” będzie stosowanie specjalnych, nawilżających skórę preparatów. Dzięki odpowiednio dużej zawartości wody, ryzyko pojawiania się kolejnych zmian skórnych jest zdecydowanie mniejsze. Co więcej, można w ten sposób łagodzić wpływ niektórych terapii dermatologicznych. Okazuje się bowiem, że wiele leków przeciwtrądzikowych wykazuje tendencję do znacznego wysuszania skóry.
Opcjonalnie można też skorzystać z domowych maseczek na trądzik (algi, zioła itd.), które działają przeciwzapalnie. Dobrym pomysłem jest też stosowanie konkretnych masek ziołowych (np. lawendowych, chmielowych i skrzypowych), które łagodzą stany zapalne, regulują wydzielanie sebum i ściągają pory.
3. Ograniczenie ekspozycji na światło słoneczne
Światło słoneczne to jeden z największych wrogów cery trądzikowej. Nie jest tajemnicą, że długotrwałe opalanie przyspiesza procesy odpowiedzialne za starzenie się skóry. Na tym jednak nie koniec, gdyż promieniowanie UV wysusza skórę, która – w ramach „reakcji obronnej” – zaczyna wydzielać coraz więcej łoju. Oczywistym jest, że w przypadku wystąpienia cery trądzikowej doprowadzi to do intensywniejszego powstawania wągrów, pryszczy i wielu innych, analogicznych zmian dermatologicznych.
Na szczęście nie trzeba całkowicie unikać światła słonecznego. Chcąc się przed nim bronić, wystarczy codziennie nakładać na twarz delikatny krem ochronny z filtrem 30. Zaleca się też, aby unikać kosmetyków z kwasami owocowymi, gdyż zwiększają one podatność skóry na powstawanie różnych zmian zapalnych.
4. Stosowanie kwasu borowego
Kwas borowy to bardzo skuteczny sposób na trądzik, aczkolwiek jest on już traktowany jako lek. Warto jednak podkreślić, że nie jest on wydawany na receptę, dzięki czemu można go stosować z powodzeniem „na własną rękę”.
Roztwór kwasu borowego działa przeciwzapalnie, a także przeciwgrzybiczo. Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, koniecznie należy go stosować od 2 do 3 razy w ciągu dnia (rano, w południe i wieczorem). Aplikację roztworu wykonuje się za pomocą zwykłego gazika, którym przeciera się skórę. Można ją łączyć np. z innymi lekami, aczkolwiek decyzja dotycząca podjęcia takiej złożonej terapii należy już do lekarza dermatologa.
Kwas borowy nie powinien być stosowany w przypadku wystąpienia ran lub podrażnień skórnych. W przeciwnym razie może on doprowadzić do powstawania rumieni i wielu innych, trudnych do usunięcia zmian.
5. Szybki sposób na pojedyncze pryszcze
Jak pozbyć się trądziku, gdy zmiany skórne nie są jeszcze zbyt zaawansowane i występują pojedynczo? W tej sytuacji najlepiej skorzystać z dedykowanych, dostępnych w aptece sztyftów na wypryski. Co ważne – metoda ta sprawdzi się jedynie wtedy, gdy na skórze pojawią się pierwsze zaczerwienienia.
W przypadku ich wystąpienia można też skorzystać z kwasu salicylowego (działa przeciwzapalnie i odkażająco), a także z olejku z drzewa herbacianego, który wykazuje silne właściwości łagodzące. Opcjonalnie można skorzystać z mniej znanego w Polsce wyciągu oczarowego (np. z oczaru wirginijskiego) i z wody termalnej.
6. Peeling i ogólne złuszczanie skóry
Od razu trzeba podkreślić, że mechaniczne złuszczanie naskórka nie jest dobre dla skóry trądzikowej. Zabieg ten co prawda ograniczy w bliskiej perspektywie liczbę stanów zapalnych, ale po dłuższym czasie może doprowadzić do intensyfikacji zmian trądzikowych.
Alternatywą dla tradycyjnych peelingów mechanicznych są tzw. peelingi enzymatyczne, które stosowane bezpośrednio na skórę doprowadzają do rozpuszczenia martwych komórek naskórka. W skład tych substancji wchodzą najczęściej enzymy owocowe i ziołowe, a także preparaty z kwasami owocowymi. Z tych ostatnich warto korzystać głównie nocą, gdyż ich działanie rozjaśnia skórę, wygładza ją, z także ogranicza powstawanie przebarwień i zmian wynikających z łojotoku.
Co ciekawe, peeling enzymatyczny może również sprawdzić się w przypadku poważniejszych zmian trądzikowych, jako lek zalecany przez dermatologa i włączony w terapię. W tym celu stosuje się najczęściej kwas glikolowy, mlekowy, salicylowy, a także migdałowy. Dzięki tym związkom ograniczone zostaje zjawisko przetłuszczania się skóry, co prowadzi do stopniowego zwężenia porów, wygładzenia naskórka i zmniejszenia blizn wraz ze stanami zapalnymi.
7. Delikatne mycie skóry twarzy
W walce z trądzikiem niezwykle ważna jest dbałość o higienę. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować tu głównie antybakteryjnych mydeł i żeli do mycia. Ich działanie będzie nieskuteczne w przypadku schorzeń o podłożu hormonalnym, a takim z pewnością jest trądzik (zwłaszcza młodzieńczy).
Długotrwałe stosowanie tychże środków może jeszcze pogorszyć sprawę, gdyż doprowadzi ono do stopniowego wysuszania się skóry, co w oczywisty sposób zwiększy intensywność pojawiania się nowych zmian trądzikowych.Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie łagodnych środków myjących i czyszczących dwa razy dziennie (rano i wieczorem).
Zbyt częste mycie może doprowadzić do przesuszenia skóry. Warto też sprawdzić, czy stosowanie preparaty mają w swoim składzie takie substancje jak Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate. Związki te mogą bowiem wywoływać różne, niebezpieczne dla skóry trądzikowej reakcje, które w konsekwencji mogą doprowadzić do pogorszenia się jej stanu. Alternatywą dla tych substancji czynnych niech będą Betaine, Decyl Glucoside i Disodium Laureth Sulfosuccinate, które są dużo bardziej przyjazne dla skóry.
8. Tonizowanie cery
Dobrą praktyką wykorzystywaną w walce z trądzikiem jest tonizowanie skóry za pomocą specjalnych, dedykowanych preparatów. Stosowanie toniku pomoże zwęzić ujścia gruczołów łojowych, a także skutecznie odświeży i odkazi skórę.
Zaleca się, aby stosowany tonik nie zawierał w swoim składzie alkoholu. W przeciwnym razie może on doprowadzić do przesuszenia skóry, a w konsekwencji – do jej ciągłego podrażniania. Nie należy też stosować zbyt intensywnie działających środków dezynfekujących, gdyż mogą one do powstawania jeszcze większej ilości zmian zapalnych.
Jeśli równolegle stosuje się terapię przeciwtrądzikową, można postawić na specjalne kremy nawilżające. Należy być tu jednak dość ostrożnym, gdyż niektóre z nich mogą dodatkowo zapychać ujścia łojowe. Czasami jedyną skuteczną metodą doboru preparatów pielęgnujących jest losowe testowanie określonych wyrobów. Dopiero na tej podstawie można wywnioskować, czy są one bezpieczne dla określonego typu skóry.
9. Domowe maseczki na trądzik
Skuteczne, domowe sposoby na trądzik polegają również na aplikacji różnego rodzaju maseczek na twarz. Te najczęściej powinny składać się z kurkumy, jogurtu naturalnego i miodu lub też z miodu, mleka i płatków owsianych.
Alternatywą dla tych dwóch maseczek może być połączenie miodu i soku z cytryny lub też zestawienie rumianku, siemienia lnianego i rozmarynu. Maski te powinny być nakładane na mniej więcej 1 – 2 godzin, po czy, należy je zmyć dużą ilością czystej wody.
Warto też zaznaczyć, że tuż po aplikacji maski należy unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne. Stosowanie naturalnych, owocowych środków odżywczych może – w połączeniu z promieniowaniem UV – doprowadzić do jeszcze częstszego występowania wyprysków i innych zmian skórnych.
10. I na koniec… dużo ruchu
Ruch i aktywność fizyczna to dwa czynniki, które mogą się okazać bardzo pomocne w kontekście walki z trądzikiem. Większy wysiłek to również zwiększona produkcja potu, dzięki któremu proces oczyszczania skóry odbywa się jeszcze szybciej.
Co więcej, dzięki znacznej aktywności fizycznej możliwe jest też skuteczniejsze nawilżenie skóry. Oczywiście aby ów wysiłek przełożył się na mniejszą częstotliwość występowania zmian trądzikowych, konieczne będzie połączenie go z odpowiednim nawilżeniem.
W tym celu należy spożywać wyłącznie naturalną i niegazowaną wodę mineralną. Spożywanie mocno słodzonych napoi, energetyków i używek jest niewskazane. Opcjonalnie można skorzystać z dedykowanych, łagodnych herbat ziołowych. Takie połączenie sprawi, że organizm stanie się nie tylko lepiej nawodniony, ale też i skuteczniej oczyszczony.
Podsumowanie
Podsumowując, trudno znaleźć jeden dobry sposób na trądzik. Co ważne, wdrożenie powyższych rozwiązań powinno odbywać się w sposób wielopłaszczyznowy. Warto podkreślić, że metody te są skuteczne zarówno w przypadku pojedynczych zmian, jak i w bardziej zaawansowanych i wymagających leczenia postaciach trądziku.