Włosy są ozdobą człowieka, ale też swoistym papierkiem lakmusowym jego stanu zdrowia. Piękne i lśniące – są oznaką zdrowia i tężyzny fizycznej. A jeśli łamią się i wypadają, to są najczęściej zapowiedzą poważnych schorzeń lub deficytu niektórych substancji odżywczych. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które w pewnym stopniu przyspieszają porost włosów. O nich właśnie opowiadać będzie niniejszy artykuł.
Porost włosów, ale czy zawsze?
Jak przyspieszyć porost włosów? Teoretycznie jest to bardzo proste! Wystarczy zastosować odpowiednie suplementy, które odżywią cebulki i jednocześnie wzmocnią istniejące (jeszcze) włosy. W praktyce często bywa tak, że szybki porost włosów jest po prostu niemożliwy.
Jest tak w przypadku niektórych dolegliwości, takich jak chociażby łysienie plackowate. Szybsze wypadanie włosów może mieć też miejsce u kobiet, które aktualnie są w ciąży lub też karmią piersią. Jest ono jednak oznaką braku niektórych witamin i mikroelementów, a nie efektem określonego schorzenia.
Przeczytaj również: Jak wzmocnić włosy? Przyczyny i sposoby na wypadanie włosów.
Reasumując, poniżej przedstawione zostaną domowe metody na porost włosów, których celem jest wsparcie procesu ich wzrostu. Od razu należy podkreślić, że mogą one nie przynieść oczekiwanych efektów. Są one skuteczne jedynie wówczas, gdy cebulki (i same włosy) potrzebują właściwego odżywienia. W przeciwnym razie konieczne jest zastosowanie specjalistycznego leczenia, w trakcie którego metody te mogą mieć jedynie charakter działań pomocniczych.
Jak przyśpieszyć porost włosów? Lista wskazówek i porad!
Istnieją pewne mechanizmy, które skutecznie wspierają proces wzrostu włosów. Czasami wystarczy tylko kilka prostych kroków, by móc cieszyć się dłuższymi i zdrowszymi włosami. Oto niektóre z nich:
1. Pobudzanie krążenia skóry głowy
Krążenie skóry głowy to sekret efektywnego wzrostu włosów. Jeśli mają one szybciej wzrastać, to należy je w odpowiedni sposób pobudzić. W tym celu warto wyrobić sobie nawyk masowania skóry głowy. Śmiało można robić to rękami, gdyż ucisk palcami pobudza mikrokrążenie.
Taki prosty zabieg można wykonywać praktycznie zawsze: w trakcie kąpieli, relaksu po męczącym dniu, a także w trakcie przerw między poszczególnymi, domowymi obowiązkami. W trakcie masażu można też stosować specjalny, pobudzający włosy olejek. Często w jego składzie występuje kofeina, która jest silnym środkiem wspierającym proces krążenia.
2. Ogranicz mycie włosów
Częste mycie głowy to wróg szybkiego wzrostu włosów! Ciągłe stosowanie szamponu sprawi, że włosy staną się z biegiem czasu suche i łamliwe. Zjawisko to wynika z braku naturalnego olejku występującego na powierzchni skóry, ale też odpowiedniej ilości sebum.
A jeśli mimo to codzienne mycie głowy nadal jest konieczne (chociażby ze względów zawodowych), to warto – wraz z szamponem – stosować odpowiednią odżywkę. Dzięki niej włosy będą rosnąć dużo szybciej! Warto również rozważyć stosowanie specjalnie zaprojektowanego szamponu przeciw wypadaniu włosów.
3. Relaksuj się
Stres to kolejny czynnik, który służy wypadaniu i łamaniu się włosów. Determinujący go hormon – czyli kortyzol – jest substancją chemiczną, która osłabia działanie mieszków włosowych. Co gorsza, jego wysoki poziom – a o taki łatwo w trakcie intensywnego stresu – degenerująco wpływa na skórę.
Na marginesie warto podkreślić, że wiele osób straciło włosy (lub osiwiało) wyłącznie na skutek bardzo silnego stresu. Już samo to świadczy o tym, że stosowanie domowych sposobów na porost włosów, nie powinno być łączone z dużą dawką stresu. I choć dla wielu osób brzmi to absurdalnie, to… trzeba umieć sobie z nim radzić.
Osoby narażone na stres korzystają np. z różnych technik relaksacyjnych, możliwości jakie daje zmiana pracy, a także z dobrodziejstw codziennej aktywności fizycznej. Może warto pójść tą drogą?
4. Aktywność fizyczna
Sport i ogólnie rozumiana aktywność fizyczna to wartość sama w sobie. Co ciekawe, ma ona również wpływ na… porost włosów. Wysiłek, ćwiczenia i dbałość o sylwetkę to czynniki, które korzystnie wpływają na natlenienie poszczególnych komórek.
Zależność ta dotyczy również włosów, dla których tlen jest składnikiem niezbędnym do wzrostu i życia. Mówiąc o ćwiczeniach fizycznych „na porost włosów”, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na cardio. I to mniej więcej trzy razy w tygodniu.
5. Regularnie podcinaj włosy
Ścinane włosy = dłuższe włosy. Brzmi nieprawdopodobnie? Pewnie tak! Warto jednak wiedzieć, że rozdwojone końcówki skutecznie osłabiają wzrost włosa, a także – co gorsza – niekorzystnie wpływają na resztę owłosienia.
Obecność słabych i zniszczonych włosów może nawet doprowadzić do poważnego przerzedzenia mieszków włosowych, a co za tym idzie – do powolnego łysienia. Dlatego myśląc o pielęgnacji włosów, warto też zastanowić się nad ich regularnym przycinaniem. I to najlepiej raz na mniej więcej trzy miesiące.
6. Olejek rozmarynowy
Chcąc znacząco poprawić kondycję włosów i przyspieszyć ich wzrost, warto wykorzystać potencjał olejku rozmarynowego. Jest to dość popularny, a co najważniejsze – również i naturalny środek pobudzający wzrost włosów.
Mało tego, na University of Maryland przeprowadzono ostatnio badania, które wykazały bardzo dużą skuteczność tej substancji w walce z degeneracją włosów. Co ciekawe, preparat ten jest bardzo skuteczny w kontekście łysienia plackowatego, a więc dość złożonej i skomplikowanej dolegliwości. Niestety, stosowanie olejku ma jedną istotną wadę: pierwsze efekty pojawiają się dopiero po około pół roku!
7. Olej z korzenia łopianu
Skuteczną metodą na walkę z łysieniem jest stosowanie oleju z korzenia łopianu. Ta niezwykła substancja głęboko odżywia mieszki włosowe, dzięki czemu stymuluje je do efektywniejszej pracy na rzecz bujnych i silnych włosów.
Co ważne – olejek łopianowy chroni skórę przed wysuszeniem, gdyż zabezpiecza m.in. gruczoły łojowe. Ciekawostką niech będzie fakt, że olej łopianowy cieszy się olbrzymią popularnością w Japonii, aczkolwiek wykorzystuje się go również do pielęgnacji skóry (np. za pomocą dedykowanych maseczek).
8. Suplementacja tarczycą bajkalską
Dużą popularnością w walce z łysieniem cieszy się również tzw. tarczyca bajkalska – rzadko spotykana roślina pochodzenia azjatyckiego. Zawarta w niej bajkalina jest substancją aktywną, którą można spotkać w niektórych produktach na porost włosów.
Co ciekawe, substancja ta była już wcześniej przetestowana na myszach. Badania dowiodły, że wywołała ona ponowny rozrost mieszków włosowych. Niestety, trudno znaleźć ten związek w czystej i naturalnej postaci.
9. Zdrowe odżywianie
Choć brzmi to jak truizm, to przyspieszenie wzrostu włosów można uzyskać również poprzez dietę! Zdrowe odżywianie to klucz do wielu pozytywnych zjawisk w ludzkim organizmie, w tym również – do przyspieszenia wzrostu włosów.
Co zatem warto spożywać, aby włosy rosły jak „na drożdżach”? Najlepiej postawić na produkty bogate w witaminy A, D, E i K. Można też wprowadzić do diety więcej cynku i żelaza. Zaleca się jednak, aby substancje te były wchłaniane głównie w postaci naturalnej. Warto też postawić na:
- wodę (2 – 3 litrów dziennie), która skutecznie nawadnia skórę głowy; przesuszona skóra nigdy nie będzie silnym i stabilnym oparciem dla mieszków włosowych i samych włosów,
- witaminę C, która jest znana w medycynie jako naturalny antyoksydant; co więcej – bierze ona udział w produkcji kolagenu, który jest niezbędny w odbudowie struktury uszkodzonych włosów,
- biotynę – jest to substancja, która pokrywa włosy specjalną, tłuszczową strukturą ochronną; biotynę można znaleźć m.in. orzechach, wątróbce, ale też w awokado i w ostrygach,
- białka – bez białek włos nie może istnieć, gdyż to właśnie one są jego podstawowym budulcem; można je pozyskiwać z mięsa, ale też z roślin strączkowych, orzechów, tofu i fasoli.
W razie znacznych niedoborów warto rozważyć uzupełnienie ich poprzez suplementację. W składzie tabletek przeciw wypadaniu włosów znajdziemy najczęściej kompleks ekstraktów roślinnych wzbogacony o kluczowe witaminy i minerały.
10. Płukanki ziołowe
Stosowanie odpowiednich mieszanek ziołowych to kolejna, sprawdzona metoda walki z postępującym łysieniem. Chcąc zatem zadbać o kondycję włosów, należy postawić przede wszystkim na płukanki z pokrzywy, cebuli, skrzypu polnego, a także szałwii. Zawarte w tych ziołach substancje aktywne stymulują wzrost włosów i jednocześnie wspierają proces ich regeneracji. Ta sama zasada dotyczy kminku, hibiskusa i czosnku.
11. Maseczka z siemienia lnianego
Siemię lniane to kolejna substancja, która może się okazać bardzo przydatna w łagodzeniu skutków nadmiernego wypadania włosów. Można ją np. wykorzystywać jako maseczkę, do sporządzenia której będzie potrzeba jedna łyżka ziaren lnu.
Należy ją gotować przez około kwadrans w jednej szklance wody. Po ostudzeniu, otrzymany w ten sposób preparat trzeba przecedzić, po czym nanieść na włosy. Maska powinna utrzymywać się na włosach przez około 30 minut, po upływie których należy ją zmyć.
12. Olej kokosowy
Do pielęgnacji włosów można też wykorzystać olej kokosowy. Należy go wetrzeć we włosy i spłukać po około 15 lub najlepiej 20 minutach. Na koniec należy umyć całą głowę, dzięki czemu będzie można usunąć wszystkie pozostałości oleju.
Jeśli ktoś z jakichkolwiek powodów nie lubi stosować oleju kokosowego, może wykorzystać do tego celu również olej lniany lub oliwę z oliwek. W jednym i w drugim przypadku należy postępować dokładnie tak samo.
13. Szklanka piwa
Nie wszyscy wiedzą, że bardzo skutecznym w walce z łysieniem preparatem, może być… piwo, które będzie podstawą dla specyficznej mikstury.
Do jednej szklanki jasnego piwa należy dodać (obowiązkowo w temperaturze pokojowej) jedną szklankę przegotowanej i koniecznie ostudzonej wody. Uzyskaną w ten sposób mieszaniną należy przepłukać umyte wcześniej włosy, a następnie ponownie przepłukać. Tym razem należy do tego celu zastosować zwykłą wodę.
14. Płukanka na bazie octu jabłkowego
Skuteczną metodą na porost włosów jest stosowanie octu jabłkowego. Aby uzyskana w ten sposób metoda była jak najbardziej skuteczna, konieczne jest sporządzenie płukanki z czwartej części szklanki octu i 3/4 szklanki wody. Po wypłukaniu włosów za pomocą tej mieszaniny można je ponownie przepłukać wodą.
15. Wcierki ziołowe
Ciekawym pomysłem na ograniczenie procesu łysienia jest sporządzenie i zastosowanie wcierki z dodatkiem ziół. Wykonać je można np. z różnego rodzaju olejków, np. z połączenia olejku lawendowego i z dzikiej róży. Do uzyskanej w ten sposób mieszaniny można też wprowadzić olejek jojoba i olejek tymiankowy.
Uzyskaną w ten sposób wcierkę należy nałożyć na włosy, a następnie delikatnie wmasować. Po upływie około 10 minut należy ją spłukać, a włosy przemyć delikatnym, odżywiającym szamponem. Na marginesie warto podkreślić, że zabieg ten powinien być wykonany dość dokładnie i to ze szczególnym naciskiem na długotrwałe masowanie skóry głowy.
16. Nafta kosmetyczna
Nafta kosmetyczna to kolejny środek na tej liście, który warto polecić osobom na szybki porost włosów. Co ważne, substancja ta może być stosowana bezpośrednio na powierzchnię skądinąd delikatnej skóry głowy.
Proces pielęgnacji należy rozpocząć od dokładnego wmasowywania nafty we włosy. Gdy preparat zostanie już nałożony, należy odczekać około 15 minut, by zawarte w nim składniki czynne wchłonęły się do włosów i skóry głowy. Po upływie tego czasu należy zmyć naftę delikatnym szamponem.
17. Olej rycynowy
Ciekawą alternatywą dla powyższych składników jest olej rycynowy. Substancja już od dziesięcioleci jest wykorzystywana jako środek do pielęgnacji włosów. Chcąc wykorzystać pełnię jej potencjału, należy ją nałożyć na dokładnie umyte i oczyszczone włosy, które – co ważne – muszą być całkowicie wysuszone za pomocą ręcznika. Następnym krokiem jest nałożenie olejku rycynowego i owinięcie głowy specjalnym, foliowym czepkiem.
Aby skuteczność zastosowanego preparatu była jeszcze większa, całość należy owinąć dodatkowym, w miarę grubym ręcznikiem. Procedurę tą należy stosować regularnie przez około 2 tygodnie.
Przeczytaj również: Jak stosować olejek rycynowy na rzęsy i brwi?
18. Olejowanie włosów
Jak przyspieszyć porost włosów? Dobrą metodą jest olejowanie włosów, dzięki któremu można skutecznie i trwale odżywić włosy i uzupełnić ich uszkodzenia. Zabieg olejowania można wykonywać w dwojaki sposób: albo na suche, albo też na mokre włosy.
Chcąc go przeprowadzić należy zastosować olejek o ściśle określonych właściwościach, które muszą być dobrane do porowatości włosów. Jeśli dana osoba nie wie, jak porowate są jej włosy, może wykonać szybki, domowy test, który polega na udzieleniu odpowiedzi na kilka prostych pytań.
19. Peelingi skóry głowy
Alternatywną metodą dla olejowania jest specjalny peeling skóry głowy, który – od strony technicznej – wygląda tak samo, jak każdy inny peeling. Jego celem jest pobudzenie mieszków włosowych do pracy, aczkolwiek zabieg ten wymaga zastosowania specjalistycznego kremu o określonych właściwościach.
Najlepiej wykorzystać do tego celu gotowe mieszanki, które można znaleźć w aptekach lub drogeriach. A jeśli ktoś jednak lubi eksperymentować, to może skorzystać z możliwości jakie oferuje mieszanka drobno zmielonego cukru lub soli i przeznaczonej do tego celu odżywki. Uzyskany w ten sposób preparat należy dokładnie i stanowczo wmasowywać w skórę głowy przez maksymalnie 5 – 10 minut. Następnie należy odczekać kilka minut i zmyć go za pomocą delikatnego szamponu.
20. Ograniczenie środków osłabiających włosy
Ostatnią, a zarazem najprostszą metodą na szybki porost włosów jest… unikanie wszelkich szkodliwych substancji, jakie nakłada się na włosy. Mowa tu przede wszystkim o różnego rodzaju farbach, maskach pochodzenia syntetycznego i wielu innych, analogicznych produktach, które z biegiem czasu wysuszają i osłabiają włosy. Gdy już zostaną one odłożone na półkę, należy stosować specjalne odżywki do zniszczonych włosów.
Należy jednak pamiętać, że takie metody nie zawsze się sprawdzają. Skóra głowy jest bowiem dość specyficzną tkanką, w przypadku której nawet długotrwałe procesy leczniczo – odżywiające, mogą nie przynieść pożądanego skutku.
Podsumowanie
W powyższym zestawieniu przedstawiono 20 najpopularniejszych metod walki z postępującym łysieniem. Większość z nich polega przede wszystkim na dodatkowym odżywieniu włosów, a co za tym idzie – metody te nie mogą być traktowane jako pełnoprawne rozwiązania lecznicze. Jeśli więc problem mimo to narasta, konieczna będzie wizyta u dermatologa.
Adaaaa - 5 listopada, 2021 @ 15:05
Tak dużo sposób, że aż nie wiadomo co wybrać, najlepiej to bym wszystko połączyła, ale jednak co za dużo to nie zdrowo.