Chyba każdy, kto choć raz miał do czynienia z trądzikiem, słyszał o niesamowitych właściwościach preparatów opartych na aloesie. Substancja ta jest – nieprzypadkowo – uważana za jeden z najskuteczniejszych sposobów pielęgnacji skóry i to niezależnie od tego, jakie właściwości ona wykazuje.

Trądzik i walka z nim

W starciu z trądzikiem człowiek nie zawsze stoi na wygranej pozycji. Jest to dolegliwość dermatologiczna, której wyeliminowanie jest bardzo trudne. Pojawiające się tu i ówdzie wypryski, blizny szpecące twarz, a także wydobywające się spod skóry sebum to tylko najbardziej widoczne objawy trądziku.

Na szczęście z chorobą tą można walczyć za pomocą naturalnych preparatów. Faktem jest, że działają one tylko w przypadku delikatnych form trądziku, gdyż jego ciężki przebieg zmusza już pacjenta do użycia konkretnych leków o działaniu bakteriobójczym i wysuszającym skórę.

Aloes vs trądzik – jak to jest z tą skutecznością?

Mówiąc o aloesie nie można pominąć faktu, że jest to prawdziwa, odżywcza bomba. Mowa tu o potężnym rezerwuarze niektórych witamin, takich jak m.in. A, C, E, a także witamin z grupy B. Co ważne, aloes posiada w swoim składzie mnóstwo mikroelementów, w tym magnez, cynk i wapń. W związku z tym, jego działanie polega głównie na:

  • nawilżaniu skóry i jednoczesnym odblokowaniu porów,
  • ograniczeniu stanów zapalnych pojawiających się wewnątrz skóry,
  • wzmocnieniu struktury włosów,
  • oczyszczeniu skóry i wsparciu procesów związanych z usuwaniem naskórka.

Warto podkreślić, że aloes działa też na istniejące blizny. Jego regularne stosowanie ogranicza ich widoczność, co jest możliwe m.in. dzięki ich stopniowemu rozjaśnieniu. Ważną cechą aloesu jest też ograniczenie powstawania sebum, które jest główną przyczyną powstawania wyprysków i wielu innych, podobnych zmian skórnych.

Maseczki i żele aloesowe – skuteczny sposób na kurację skóry

Aloes na trądzik to sposób wypróbowany od lat. Dlatego warto stosować go w postaci maseczek przeciwtrądzikowych lub żelu, których skład – w zależności od potrzeb – może być modyfikowany. Oto cztery warianty robionych ręcznie preparatów, których składnikiem bazowym jest oczywiście aloes.

  1. Połączenie aloesu i sody oczyszczonej. Taką maseczkę, a w zasadzie żel bardzo łatwo wyprodukować. Wystarczy do tego łyżka miąższu aloesu i łyżka sody oczyszczonej. Uzyskany preparat nie powinien być rozcieńczany z wodą. Produkt należy nałożyć na twarz i utrzymywać na niej przez około 20 minut. Po upływie tego czasu substancję tą należy dokładnie zmyć z twarzy.
  2. Połączenie aloesu z miodem. Żel aloesowy powstały z tego połączenia ma bardzo ciekawe właściwości. Chcąc go stworzyć w zaciszu własnego domu trzeba połączyć łyżeczkę miąższu aloesowego i łyżeczkę miodu. Co ważne, rodzaj miodu nie ma tu większego znaczenia. Uzyskany w ten sposób żel należy nałożyć na twarz na około 20 minut, a następnie zmyć go za pomocą czystej, letniej wody.
  3. Połączenie aloesu z białkiem. Wykonanie tego preparatu może być dość czasochłonne, ale… czego nie robi się dla zdrowia. By mógł on powstać konieczne jest ubicie sztywnej piany z białka jajka, a następnie jej wymieszanie tym razem z dwoma łyżeczkami miąższu aloesowego. Następnie maseczkę należy nakładać na twarz i spłukać ją po około 10 minutach (najlepiej za pomocą ciepłej wody).
  4. Połączenie aloesu z ogórkiem. Kolejną propozycją przygotowania skutecznego w walce z trądzikiem żelu aloesowego, jest jego połączenie z ogórkiem. Przygotowania do stworzenia mikstury należy rozpocząć od zmiksowania połowy świeżego ogórka i połączeniu uzyskanej w ten sposób masy z aż trzema łyżeczkami miąższu aloesowego. Po około 15 minutach trzymania żelu na twarzy należy go zmyć za pomocą ciepłej wody.

Przed zastosowaniem żelu z aloesu warto sprawdzić, czy organizm nie wykazuje reakcji uczuleniowych na jego działanie. Uzyskaną zgodnie z powyższymi punktami mieszaninę należy nałożyć na zgięcie rąk bądź na powierzchnię znajdującą się za uchem. Jeśli w ciągu 24 godzin nie pojawią się tam żadne wypryski i inne reakcje uczuleniowe, domowej roboty żel będzie dla wszystkich bezpieczny.

Przeczytaj koniecznie: Tabletki na trądzik – ranking suplementów.

Jak pozyskiwać aloes? Oto garść skutecznych porad!

Miąższ z aloesu należy pozyskiwać zawsze z łodygi rośliny i to najlepiej poprzez jej wyciśnięcie. Dzięki temu uzyskuje się gotowy produkt, którego zmieszanie i nałożenie na skórę jest bardzo proste. Substancję tą można też pozyskiwać z zewnątrz, ale zwykle jest ona dość droga. Aloes można kupować w wielu różnych postaciach, choć najefektywniej działa on wówczas, gdy jest pozyskiwany na świeżo, to jest w naturalny sposób.

Osoba stosująca produkty aloesowe nie musi ograniczać się wyłącznie do ręcznie robionych żeli i maseczek. Aloes na trądzik można również przyjmować w postaci soku, który jest dostępny w marketach i sklepach ze zdrową żywnością.

Co ciekawe, różnice w cenie pomiędzy sokiem z marketu, a sokiem ze specjalistycznego sklepu mogą być nawet dwu i trzykrotne. Ocena, który z nich lepiej odegra swoją zdrowotną rolę, należy już do osób stosujących te produkty. Niestety, chcąc uzyskać odpowiednie efekty podczas stosowania soku, trzeba uzbroić się w sporą cierpliwość.

Sok działa znacznie wolniej niż np. żel aloesowy. Pierwsze efekty jego wdrożenia do diety można zobaczyć po aż dwóch miesiącach regularnego stosowania produktu. Nawiasem mówiąc, picie soku w praktyce ogranicza się do działania pomocniczego i wspierającego stosowanie maseczek i żeli.

Podsumowanie

Medycyna już od lat dostrzega potencjał aloesu w walce z trądzikiem. I choć nie zawsze jest on skuteczny w eliminowaniu kolejnych wyprysków, to warto wypróbować jego możliwości.