Zdrowe, mocne rzęsy to pragnienie każdej kobiety. Tymczasem wiele Pań nie dostrzega możliwości, jakie dała nam natura. Oczywiście w najlepszej sytuacji są te Panie, które – w darze od natury – otrzymały piękne i zdrowe rzęsy. Poniższy artykuł poświęcimy właśnie im: domowym metodom na wzmocnienie i pogrubienie rzęs. Odstawimy wszelkie odżywki, każdą maść i krem, skupiając się jedynie na domowych metodach. Być może niektóre z nich stosowały nasze mamy lub babcie?

Odżywienie rzęs – na czym polega?

Zanim przytoczymy kilka praktycznych metod na wzmocnienie i zregenerowanie rzęs, konieczne będzie zdefiniowanie, na czym tak naprawdę polega odżywienie rzęs. Otóż jest to proces wielopłaszczyznowy, który skupia się na kilku najważniejszych kwestiach.

  1. Odżywienie – dostarczenie do struktury włosa (i cebulki) dużej ilości składników odżywczych. Dzięki nim włos jest silniejszy, bardziej wytrzymały i efektywniej rośnie.
  2. Wzmocnienie – pokrycie struktury włosa specjalną warstwą ochronną, która skutecznie zabezpieczy go przed działaniem promieni UV, uszkodzeniem mechanicznym i wypadaniem.
  3. Zregenerowanie – wypełnienie wszelkich braków w zewnętrznej strukturze włosa. Regeneracja dotyka również cebulki, jak i samej skóry, której włos jest wytworem.
  4. Przedłużenie – wydłużenie okresu wzrostu będącego częścią cyklu życia włosa. Nawiasem mówiąc, produkty pochodzenia naturalnego (do zastosowań domowych) relatywnie rzadko wpływają na ten aspekt i nie są tak skuteczne jak np. bimatoprost.

Jak wzmocnić rzęsy domowymi sposobami?

Odżywienie i wzmocnienie rzęs w zaciszu własnego domu, nie wymaga zastosowania specjalistycznych środków, kosmetyków, czy też odżywek w postaci serum. Czasami wystarczą zwykłe produkty, które na co dzień możemy znaleźć w naszej… lodówce. Oto niektóre z nich.

1. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to jedna z najciekawszych substancji wzmacniających rzęsy. Dlaczego? Ponieważ zawiera szereg witamin, które korzystnie działają nie tylko w strukturze skóry, ale też wewnątrz wytworów jej naskórka.

Jak stosować oliwę z oliwek? Pamiętajmy, że jest to substancja o stosunkowo dużej gęstości. Dlatego na rzęsy nakłada się jak najmniejszą ilość. W przeciwnym razie oliwa może spłynąć do oka i spowodować podrażnienie. Oliwę stosujemy dokładnie tak samo, jak klasyczne serum pielęgnacyjne. Za pomocą starej szczoteczki nakładamy odrobinę oliwy na strukturę włosa, począwszy od jego nasady, aż do samego końca. Zabieg ten wykonujemy codziennie przez 30 dni, najlepiej wieczorem po wykonaniu całościowego demakijażu.

2. Wazelina

Wazelina

Zaletą wazeliny jest – oprócz samego składu – jej specyficzna konsystencja. Duża gęstość sprawia, że substancja ta utrzymuje się na powierzchni rzęs i nie spływa do oka. To jednak nie wszystkie atuty wazeliny…

Jej rola polega przede wszystkim na zabezpieczaniu rzęs, które dzięki niej stają się zdrowsze i bardziej wytrzymałe. W skład wazeliny wchodzą zarówno witaminy (np. A), jak również tłuszcze, chroniące powierzchnię skóry przed wysuszeniem. I tu właśnie pojawia się kolejna i najważniejsza chyba właściwość produktu, czyli… zdolność do utrzymania wody.

Stosowanie wazeliny przy pielęgnacji włosów wygląda tak samo jak w powyższym przypadku. Wystarczy, że zaopatrzymy się w klasyczną szczoteczkę i za jej pomocą nałożymy wazelinę dokładnie tak, jak w przypadku innych środków pielęgnacyjnych. Produkt stosujemy wyłącznie na noc. Ciekawostką jest fakt, że nie zlepia się on po nocy w charakterystyczne grudki.

3. Zielona herbata

Zielona herbata

Trudno o lepszy antyoksydant. Zielona herbata znana jest z tego, że nie tylko redukuje intensywność działania wolnych rodników, ale przede wszystkim regeneruje i wzmacnia włosy – w tym również rzęsy.

Zielona herbata wykazuje dwojakie działanie. Po pierwsze chroni rzęsy, tworząc na ich powierzchni specjalną powłokę ochronną. Dzięki niej są one znacznie bardziej odporne na oddziaływania zewnętrzne, w tym na promieniowanie ultrafioletowe i oczywiście uszkodzenia mechaniczne. Po drugie – zielona herbata skutecznie zapobiega wypadaniu i łamaniu się włosków. Dzięki temu rzęsy stają się gęstsze i wyraźniej zarysowane.

Jak stworzyć i stosować miksturę z zielonej herbaty? Najlepiej połączyć ze sobą zawartość jednej torebki i ciepłą (nie gorącą!) wodę. Tak przygotowany wywar należy nakładać na oczy przez około 30 dni. Można to robić raz, lub dwa razy dziennie. Po upływie tego czasu wzmocnienie rzęs stanie się faktem.

4. Olej rycynowy

Olejek rycynowy

Olej rycynowy to kolejna substancja, dzięki której – w zaciszu własnego domu – można skutecznie pielęgnować rzęsy i… samą skórę. Co warto o nim wiedzieć?

Olej rycynowy jest bogaty w wiele różnych witamin i innych substancji odżywczych. Zawarte w nim tłuszcze zabezpieczają strukturę włosa, wspierając jednocześnie proces odżywiania na całej jego długości. Niestety olej rycynowy ma też swoje wady. Nie można stosować go zbyt często i w zbyt dużych ilościach. Jego nadmiar może wywołać zjawisko sklejania się rzęst a także pośrednio doprowadzić do ich uszkodzenia (np. czyszczenie mechaniczne).

Olej rycynowy należy stosować mniej więcej co 2 – 3 dni. Po upływie miesiąca zauważymy, że nasze rzęsy staną się o wiele piękniejsze i silniejsze. Produkt można stosować z połączeniu z innymi metodami pielęgnacji, np. z zieloną herbatą, bądź oliwą z oliwek. U niektórych kobiet działa on jeszcze szybciej. Znane są przypadku osób, których rzęsy wzmocniły się już po dwutygodniowej „kuracji” olejem.

5. Balsam do ust

Balsam do ciała

Balsam do ust to kolejny preparat, który warto polecić kobiecie dbającej o mocniejsze rzęsy. Dlaczego jest on tak ważny? Ponieważ posiada silne właściwości nawilżające i regenerujące. Bądźmy szczerzy – balsam właśnie po to jest, by nawilżyć i zregenerować skądinąd bardzo wrażliwą skórę ust. Nic więc dziwnego, że można go stosować również w pielęgnacji rzęs, choć niewiele kobiet o tym fakcie wie.

Stosując balsam można wydatnie wzmocnić rzęsy. Jak? Najlepiej delikatnie wmasowując go w strukturę rzęs przy zamkniętej powiece. Nie trzeba się obawiać, że doprowadzi on do sklejenia się rzęs. Po pierwsze, należy stosować go w minimalnej ilości. Wystarczy odrobina nałożona na opuszek palca. Po drugie optymalny balsam powinien mieć naturalny skład, gdyż ma to wpływ na jego ostateczną konsystencję.

6. Nieprzemyślana kosmetyka

Pielęgnacja

Kolejną przyczyna z powodu której kobiece rzęsy są aż tak słabe, jest ich nieodpowiednia kosmetyka. Stosowanie silnych substancji chemicznych (a czymś takim są właśnie wodoodporne tusze do rzęs), powoduje ich osłabienie, pękanie a nawet łamanie.

Co gorsza, wiele kobiet niedokładnie zmywa tusz. Zdarza się, że niektóre z nich utrzymują go nawet przez dwa, trzy dni, bądź też – nakładają na niedokładnie wyczyszczone rzęsy nową warstwę kosmetyku. Taka praktyka może doprowadzić do silnych stanów zapalnych, które – być może – dla kobiety są niewyczuwalne, ale dla rzęst wręcz zabójcze.

Dlaczego rzęsty stają się tak słabe? Powód jest bardzo prosty. Otóż codziennie powinny wypadać maksimum 2 – 3 włoski. Jest to naturalny proces, który wiąże się z cyklem życia włosów. Jeśli jednak oddziałujemy na nie wyjątkowo silnymi substancjami, będą one wypadać szybciej. Czasami nawet zaprzestanie poszczególnych praktyk jest rozwiązaniem korzystnym.

Przeczytaj również: Jak wzmocnić rzęsy? Domowe sposoby na długie i gęste rzęsy!

Wzmocnienie i odżywienie rzęs – kilka praktycznych porad

Powyżej przedstawiono tylko kilka „domowych” metod na wydłużenie i wzmocnienie rzęs. Oczywiście najprostszą jest zakup odpowiedniej odżywki, ale w poniższym zestawieniu skupiliśmy się przede wszystkim na preparatach, z których można skorzystać niejako na miejscu. Należy pamiętać, że oprócz powyższych metod, warto wyuczyć się kilku zachowań, które w powyższej sytuacji mogą się okazać bardzo przydatne. Oto one:

  1. Tusz do rzęs należy usuwać bardzo delikatnie. Pod żadnym pozorem nie należy ścierać go mechanicznie. Wystarczy, że nasączymy płynem micelarnym wacik, który następnie zostanie dociśnięty do powierzchni rzęsy. W ten sposób tusz ulegnie rozpuszczeniu a jego usunięcie będzie o wiele łatwiejsze.
  2. Stosowanie sztucznych rzęs jest wskazane wyłącznie podczas specjalnych okazji. Noszenie ich na co dzień nie powinno mieć miejsca, gdyż ich usuwanie prowadzi do wyrwania naturalnych rzęs i ich przerzedzenia.
  3. Tuszu nie powinno się stosować codziennie. Owszem – podkreśla rzęsy i sprawia, że stają się one piękne, ale w dłuższej perspektywie doprowadza do ich wysuszenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na tusze wodoodporne, których stosowanie jeszcze bardziej potęguje ten efekt.
  4. Maskarę należy wymieniać co około 3 miesiące. Sztuczna regeneracja produktu nie jest wskazana, gdyż z biegiem czasu zawarte w produkcie składniki czynne, tracą swoje właściwości. Należy też pamiętać o unikaniu stosowania cudzych maskar, gdyż ich nakładanie może pogłębić stany zapalne i przyspieszyć wypadanie rzęs.
  5. Nie należy przemywać twarzy gorącą wodą. Bardzo niekorzystnie wpływa ona na kondycję rzęs, które w związku z tym szybciej wypadają. Lepszym rozwiązaniem będzie mycie twarzy wodą zimną, która pobudza krążenie krwi i poprawia jej odżywienie.
  6. Jeśli stosujemy wybraną metodę odżywienia rzęs, musimy pamiętać, że jest to proces długotrwały i czasochłonny. Trwa on co najmniej 30 – 50 dni, co wiąże się ze stosunkowo długotrwałym cyklem życia włosa.

Odżywienie rzęs – metody naturalne, czy odżywka?

Gdyby przyjrzeć się wszystkim powyższym metodom, ich punktem wspólnym są składniki w nich wykorzystywane. Metody „domowe” opierają się na stosowaniu produktów o składzie podobnym do składu profesjonalnych odżywek do rzęs. Różnica polega na tym, że odżywki wyróżniają się bardziej skondensowanym składem, który jest ukierunkowany na odżywienie i porost rzęs.

Podsumowanie

Wzmocnienie rzęs to proces wymagający zastosowania wielu różnych substancji czynnych. Większość z nich można znaleźć w domowych produktach, które wykorzystuje się do przyrządzania potraw, bądź codziennej pielęgnacji skóry twarzy.