Wypadanie włosów to problem dotykający coraz więcej osób. O ile w przypadku mężczyzn jest on często zamiatany pod dywan o tyle u kobiet jest zwykle powodem wstydu i psychicznego dyskomfortu. W poniższym artykule opiszemy, jak radzić sobie z tym schorzeniem, jak go zdiagnozować i – co najważniejsze – jak go leczyć, z uwzględnieniem szeroko rozumianej profilaktyki.
Dlaczego włosy wypadają?
Ustalenie dokładnej przyczyny wypadania włosów jest bardzo trudne. Po pierwsze, takich przyczyn jest wiele i czasami trudno dokładnie ustalić, która z niej jest odpowiedzialna za to zjawisko. Po drugie, wypadanie włosów ma często wielopłaszczyznową genezę i zwykle jest spowodowane przez kilka różnych, nawet niezależnych względem siebie przyczyn. Oto niektóre z nich.
- Niedożywienie, źle dobrana dieta, niedobór mikro i makroelementów a zwłaszcza żelaza i cynku.
- Okres ciąży i karmienia piersią, połączony z nieodpowiednią dietą.
- Zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą (niedoczynność i nadczynność organu, obecność nadmiaru androgenów (łysienie androgeniczne u kobiet, niedobór estrogenów).
- Grzybica skóry głowy a zwłaszcza jej owłosionej części, zapalenia skórne (na tle łojotokowym).
- Choroby autoimmunologiczne.
- Stosowanie określonych leków, chemioterapii (utrata ma charakter czasowy), leków przeciwzakrzepowych a nawet środków antykoncepcyjnych i związane z tym wahania hormonów.
- Zatrucie organizmu, zwłaszcza metalami ciężkimi.
- Szybka utrata masy ciała o zróżnicowanym podłożu; co ciekawe, utrata włosów ma miejsce nawet i po upływie 6 miesięcy od momentu spadku wagi.
- Nieodpowiednia fryzura, np. ciasno upięte włosy, opcjonalnie – długotrwałe noszenie ciężkich nakryć głowy (hełmów, kasków itd.), częste tapirowanie włosów i ich spinanie za pomocą gumek.
- Długotrwałe choroby, w tym stany zapalne, przeziębienie, wysoka gorączka itd.
- Częste farbowanie włosów – wbrew reklamom, farby zawsze uszkadzają strukturę włosów i podrażniają cebulki.
- Stosowanie intensywnie działających kosmetyków, wykorzystywanych w procesie stylizacji włosów.
- Samoistne wyrywanie sobie włosów, schorzenie to nosi nazwę trichotillomanii.
- Sieta uboga w białko, znajduje się ono w mięsie, jajkach, rybach, ale też i orzechach.
- Zbyt częste, nadmierne używanie prostownicy do włosów.
- Przyjmowanie nadmiaru witaminy A, zwłaszcza w kontekście stosowania wielu leków i suplementów diety.
- Palenie papierosów, gdyż zawarte w nich substancje szkodliwe mogą doprowadzić do szybkiego wypadania włosów.
- Choroby pokarmowe, w tym anoreksja i oczywiście bulimia.
- Problemy natury psychicznej, silny stres, intensywne bodźce o podłożu psychologicznym.
Jak widać, przyczyn wypadania włosów jest wiele. Dlatego diagnozowanie tego schorzenia nie polega na ustaleniu samego faktu wypadania włosów, ale przede wszystkim – na zdiagnozowaniu konkretnej przyczyny i na jej ewentualnym leczeniu.
Jak zdiagnozować wypadające włosy?
Jeśli problem wypadających włosów faktycznie się pojawił, należy z nim zgłosić się do specjalisty. Jest nim trycholog, który przed postawieniem diagnozy, najprawdopodobniej zada kilka pytań o styl życia, ważne wydarzenia ostatnich miesięcy (które mogą być genezą problemu), aktualną dietę, stres itd. Dopiero na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego a także zleconych badań, postawienie diagnozy będzie w ogóle możliwe. Co więcej, najprawdopodobniej konieczne będzie wykonane analiz alergologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem alergii pokarmowych.
Trycholog może również przeprowadzić badanie włosów, które wykonuje się specjalnym urządzeniem – trychoskopem. Jest to specyficzna forma mikroskopu, umożliwiającego nawet 200 krotne powiększenie obrazu skóry głowy i samych włosów. Zdarza się też, że trycholog wyrywa kilka włosów, na których zostaną przeprowadzone odpowiednie badania (również w kontekście jakości i kondycji cebulek).
Przeprowadzenie w/w badań jest bardzo ważne, gdyż w wielu przypadkach to dzięki nim możliwe jest wykrycie wielu niebezpiecznych chorób o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.
Przeczytaj również: Jak przyśpieszyć porost włosów? 20 domowych sposobów!
Leczenie wypadających włosów – najważniejsze metody
W zdecydowanej większości przypadków, leczenie wypadania włosów skupia się nie tyle na samym fakcie ich wypadania, lecz przede wszystkim na przyczynach tego zjawiska. Niektóre z owych przyczyn mogą być niebezpieczne również dla życia człowieka, dlatego ich zdiagnozowanie i późniejsze leczenie jest tak ważne.
Jeśli jednak przyczyną wypadania włosów są problemy natury dermatologicznej (zwłaszcza w obrębie skóry głowy), istnieje kilka metod bezpośredniego leczenia tego wstydliwego problemu. Oto one:
- Wcieranie – jest to najprostsza metoda zapobiegania i leczenia wypadania włosów. Wcierać można zwykłe substancje odpowiedzialne za wzrost włosa (np. suplementy diety), ale też leki, przepisane przez dermatologa, lub trychologa.
- Przeszczepienie włosów – jest to proces dość kosztowny (cena kilku tysięcy złotych), aczkolwiek charakteryzuje się on bardzo dużą skutecznością i – w większości przypadków – pozwala na długo pożegnać się z problemem wypadających włosów.
- Stymulacja laserowa – w niektórych przypadkach warto skorzystać z tak zwanej terapii laserowej. Polega ona na naświetlaniu włosa specjalnym światłem lasera (o odpowiedniej długości), którego zadaniem jest stymulacja wzrostu włosa. Dzięki temu włosy stają się grubsze, ciemniejsze a co za tym idzie – zdrowsze!
- Zagęszczanie włosów – jest to zabieg niechirurgiczny i jest skierowany do osób, których mieszki włosowe nie są aktywne już od dłuższego czasu (np. paru lat). Proces zagęszczania włosów polega na doczepianiu specjalnej skóry (mikroskóra), w obrębie której znajdują się odpowiednio dobrane włosy.
Mężczyźni cierpiący na problemy z wypadaniem włosów, mogą skorzystać z wielu specyfików, funkcjonujących w obrębie układu hormonalnego. Jednym z nich jest finasteryd, który hamuje proces wypadania włosów, poprzez zmniejszenie wytwarzania tak zwanego „hormonu łysienia„, czyli pokrótce DHT. Jak na lek hormonalny przystało, jest on dostępny wyłącznie na receptę!
Przeczytaj również: Tabletki na wypadanie włosów: Ranking suplementów i leków.
Domowe sposoby na wzmocnie włosów
W związku z tym, że wypadanie włosów jest procesem dość wstydliwym, olbrzymią popularność zyskują domowe metody wzmacniania włosów. Poniżej przedstawimy tylko te, które warto polecić.
- Mieszanka z jajek – to bardzo popularny sposób na odżywienie włosów i poprawę kondycji mieszków włosowych i cebulek. Dlaczego? Ponieważ w skład jajek wchodzą proteiny, które są odpowiedzialne za odżywienie włosa, zwiększenie jego gęstości i ogólne wzmocnienie. Mieszaninę taką można dość łatwo przyrządzić, ubijając jedynie dwa jajka. Otrzymaną w ten sposób substancję należy nałożyć na mokre włosy i dokładnie wmasować. Po odczekaniu około 30 minut, można ją zmyć.
- Olejek rycynowy – substancja ta jest bogata w tłuszcze, które skutecznie odżywiają skórę głowy, cebulki włosowe i same włosy. Mocną stroną preparatu jest też witamina E, odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej kondycji skóry i włosów. Olejek rycynowy należy stosować regularnie, np. raz na 2 – 3 dni, wmasowując go bezpośrednio we włosy.
- Siemię lniane – jego zaletą jest dużą zawartość kwasów omega-3 a także protein. Odpowiedni preparat można łatwo przygotować w domu. Wystarczy namoczyć 1/4 szklanki nasion wodą a następnie odczekać około 8 – 12 godzin (najlepiej całą noc). Po przygotowaniu mikstury, należy wetrzeć ją do włosów i po około pół godziny normalnie zmyć.
- Awokado – z tych zbawiennych dla ludzkiego zdrowia owoców można przygotować ciekawą mieszankę, która zawierać będzie mnóstwo witaminy E. Dzięki niej nasze włosy będą grubsze i bardziej wytrzymałe. Żeby przygotować odpowiednią mieszankę, wystarczy rozgnieść owoce awokado i do tak spreparowanej masy dodać jednego banana, wraz z łyżeczką oliwy z oliwek. Gdy cała mikstura zostanie już przygotowana, należy ją dokładnie wmasować w skórę głowy a następnie normalnie zmyć szamponem po upływie około 30 minut – możesz użyć jednego z polecanych szamponów na wypadanie włosów z naszego rankingu.
Substancje na które warto postawić, dbając o mocne włosy
Skuteczność powyższych mikstur wiąże się z zawartymi w nich substancjami chroniącymi i odżywiającymi włosy. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich. Opiszemy również ich wpływ na włosy, cebulki i skórę głowy.
- Witaminy A i E – to najważniejsze witaminy z punktu widzenia kondycji skóry głowy i wytworów jej naskórka. Chronią one przed działaniem promieniowania ultrafioletowego a także skutecznie spowalniają procesy starzenia, redukując liczbę wolnych rodników. Zażywanie ich nie tylko poprawi kondycję włosa (i skóry głowy), ale też pomoże w jego regeneracji.
- Silikon – to powszechnie znana substancja, która sprawia, że włosy stają się mocniejsze, błyszczące i sprężyste. Dzięki silikonowi włosy są znacznie lepiej uporządkowane, co ogranicza problemy związane z ich rozczesywaniem. Dzięki temu nie ulegają one niszczeniu (łamaniu), co bardzo często ma związek z intensywnym czesaniem.
- Aloes – to substancja o bardzo dobrych właściwościach odżywiających i nawilżających. Powinny ją stosować zwłaszcza te osoby u których włosy są suche. Ponadto, dzięki swym kojącym właściwościom, aloes doskonale sprawdzi się w przypadku mocno podrażnionej skóry głowy, która również niekorzystnie wpływa na kondycję włosów i znajdujących się w skórze cebulek.
- Kolagen – nazywany czasami „budulcem organizmu”, to substancja regenerująca włosy a także wpływająca na ich zdrowy, lśniący wygląd. Kolagen warto stosować z olejkiem z awokado. Działanie obydwu substancji uzupełnia się, dzięki czemu zawarte w nich składniki aktywne znacznie szybciej przedostają się do struktury włosa.
- Gliceryna, olejek jojoba i masło karite – to substancje natłuszczające, których zadaniem jest odżywienie włosów i zabezpieczenie ich przed utratą wody. Dzięki nim włosy prezentują się o wiele lepiej, są zdrowe i – co równie ważne – znacznie mocniejsze i mniej podatne na wypadanie.
- Ceramidy – to substancje pełniące rolę ochronną. Wypełniają one ubytki w strukturze włosa, chroniąc go przed działaniem czynników zewnętrznych i oddziaływań mechanicznych.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów?
Ze względu na fakt, iż za wypadanie włosów są odpowiedzialne różne procesy zachodzące w organizmie, zapobieganie ich wypadaniu również powinno mieć formę wielopłaszczyznową. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą utrzymać włosy w odpowiedniej kondycji zdrowotnej.
- Najlepiej unikać stylizacji włosów na gorąco. Ciepło oddziałujące na włosy znacznie je osłabia, co w konsekwencji prowadzi do ich łamania, pękania i wypadania. Wracając do stylizacji, warto zredukować liczbę stosowanych kosmetyków a zwłaszcza takich, które w agresywny sposób oddziałują na strukturę włosa.
- Choć jest to z pewnością trudne, to warto… zredukować stres, który również może być odpowiedzialny za wypadanie włosów. Po prostu warto żyć na większym „luzie”, co będzie miało istotne znaczenie nie tylko dla samych włosów, ale i dla całego organizmu.
- Niektóre z leków mogą wywoływać przyspieszone wypadanie włosów. Jeśli proces ten już się rozpoczął a nam zależy na zdrowych włosach, warto ten problem skonsultować z lekarzem. Być może znajdą się zamienniki leków, które ograniczą ów problem.
- Jeśli proces wypadania włosów staje się coraz bardziej uciążliwy, warto go skonsultować z trychologiem. Oczywiście sam fakt braku włosów nie musi być dla wszystkich stresujący (np. wielu mężczyzn), aczkolwiek może się on wiązać z szeregiem znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych.
- Warto pamiętać o odpowiednim myciu i płukaniu włosów. Zwłaszcza w przypadku płukania nie należy stosować gorącej wody, która uszkadza włosy i doprowadza do ich wypadania. Warto też zwrócić uwagę na delikatne suszenie włosów, które nie powinny być narażone na zbytnie działanie ciepła.
- Skóra głowy powinna być odpowiednio masowana. Intensywne oddziaływanie mechaniczne poprawia krążenie krwi i sprawia, że cebulki włosów (wraz z samym włosami) stają się o wiele lepiej odżywione. Masowanie skóry głowy powinno odbywać się systematycznie.
- Kawa jest zdrowa, ale tylko w niewielkich ilościach. Dlatego tak ważne jest, by w celu ochrony włosów ograniczyć jej spożywanie. Ograniczenie palenia też jest wskazane. Zwłaszcza, że pozytywne skutki rzucenia palenia nie ograniczają się wyłącznie do samych włosów.
- Na koniec jeszcze jedna, ważna rada. Chcąc ograniczyć wypadanie włosów, zredukujmy również liczbę wchłanianych, śmieciowych potraw. Mowa tu oczywiście o skądinąd bardzo popularnych fast foodach.
Podsumowanie
Z wypadaniem włosów można sobie radzić. Ważne, by skupić się nie tylko na nich, lecz na wszystkich procesach, które mogą prowadzić do tego stanu. Wzmocnie włosów wymaga poświęcenia czasu na przysposobienie nowych nawyków. Zazwyczaj pierwsze efekty podjętych działań są widoczne po około 3 miesiącach. Im szybciej zareagujesz na wczesne oznaki nadmiernie wypadających włosów tym szybciej i skuteczniej powrócisz do mocnych i lśniących włosów odpornych na wypadanie.