Kobiecy orgazm nie jedno ma imię – i to dosłownie. Szczytowanie może następować nie tylko w wyniku stymulacji pochwy czy łechtaczki, ale również piersi. Ponadto kobiety częściej niż mężczyźni posiadają zdolność do przeżywania orgazmów wielokrotnych. Stymulacja wszystkich stref erogennych w połączeniu z odpowiednimi technikami, może doprowadzić kobietę do orgazmu jakie jeszcze nigdy wcześniej nie poznała.

Czym jest orgazm?

Orgazm jest intensywną przyjemnością odczuwaną podczas pobudzenia seksualnego. U mężczyzn kwestia orgazmu wydaje się zdecydowanie prostsza, bowiem najczęściej występuje on wskutek bezpośredniej stymulacji seksualnej prącia.

Kobiety zaś mogą osiągnąć szczytowanie poprzez stymulację łechtaczki, wewnątrz pochwową a nawet sutkową. Co więcej, można osiągnąć orgazm mieszany poprzez jednoczesne pobudzeni różnych obszarów. W dalszej części artykułu rozwiniemy temat typów kobiecego orgazmu oraz przedstawimy wskazówki jak stymulować poszczególne strefy erogenne.

Fakty na temat kobiecego orgazmu

Ciekawe fakty, które warto przytoczyć znajdują się w książce „The Case of the Female Orgasm” [1] Na podstawie 33 badań, statystycznie:

 • 25% kobiet – osiąga orgazm podczas stosunku pochwowego,
 • 50% kobiet – czasem osiąga szczytowanie podczas stosunku – bez względu na czas, rozmiar przyrodzenia i to co myśli o mężczyźnie lub związku,
 • 20% kobiet – rzadko szczytuje podczas stosunku,
 • 5% kobiet – nigdy nie miało orgazmu,
 • 25% kobiet – doświadcza orgazmu wielokrotnego.

Stosunek ma kluczowe znaczenie w reprodukcji. Jednak z powyższych danych wynika, że poza stosunkiem pochwowym warto skupić się na stymulacji poza pochwowej – m.in. łechtaczki.

Dane te pokazują również istotną różnicą między kobietami a mężczyznami. O ile mężczyźni zazwyczaj dążą do penetracji, dla kobiety przyjemniejszą formą aktywności seksualnej może być seks oralny lub stymulacja palcami obszarów łechtaczki.

Typy kobiecego orgazmu

Poniższą charakterystyka typów orgazmu kobiecego może pomóc Wam czerpać więcej satysfakcji ze zbliżenia. Kobieta powinna dobrze poznać swoje ciało i sygnalizować pośrednio lub bezpośrednio swojej drugiej połówce co sprawia jej największą przyjemność. Mężczyzn zaś zachęcamy do eksperymentowania – seks jest ważną częścią związku, jeśli obie strony będą czerpać z niego przyjemność z pewnością wzmocnia Waszą więź.

Łechtaczkowy

Pierwszy i statystycznie najczęściej występujący to orgazm łechtaczkowy – około 70% kobiet szczytuje doświadczając tego tupu orgazmu. Łechtaczka zawiera kilka tysięcy zakończeń nerwowych – jest to jedyny organ, który służy wyłączenie czerpaniu przyjemności z seksu.

Dla niej

Użyj swoich palców bądź wspomóż się wibratorem. Zacznij od delikatnych ruchów okolic łechtaczki, aż odczujesz narastające podniecenie. Następnie przejdź do łechtaczki zwiększając nacisk wraz ze wzrostem napięcia seksualnego.

Dla niego

Chcesz zadowolić swoją kobietę? Bądź delikatny i stopniowo buduj napięcie. Koniecznie zacznij od gry wstępnej – zanim dojdziesz do okolic łechtaczki pieść i całuj całe ciało swoje partnerki. Jeśli zbliżając się do swojego głównego celu poczujesz, że jest naprawdę wilgotna, to znaczy, że odwaliłeś dobrą robotę.

Delikatnie zacznij pieścić łechtaczkę, aż doprowadzisz ją do szczytu rozkoszy. Używaj nie tylko swoich palców, ale również ust i języka – łechtaczka kocha seks oralny!

Pochwowy

Według teorii Freuda orgazm pochwowy może osiągnąć jedynie w pełni dojrzała kobieta. Dla kontrastu orgazm łechtaczkowy według niego cechował kobiety niedojrzałe. Dziś możemy jednak powołać się na statystykę, która wskazuje, że ten typ orgazmu osiąga zaledwie 20-30% kobiet. Orgazm pochwowy choć trudniejszy do osiągnięcia, często opisuje się jako doznanie głębsze niż w przypadku orgazmu łechtaczkowego.

Dla niej

Użyj palców lub zabawek erotycznych. Używając gadżetów eksperymentuj z ich grubością – tak aby jak najintensywniej stymulować ścianki pochwy.

Dla niego

Delikatnie wsuwaj członka do pochwy – zacznij od płytkich posunięć, stopniowo wsuwając prącie coraz głębiej. Podczas wykonywania ruchów frykcyjnych zmieniaj ich tempo – przeplatając szybkie pchnięcia z wolniejszymi. Jeśli pozycja temu sprzyja, możesz dodatkowo stymulować łechtaczkę partnerki palcami.

W obu przypadkach należy pamiętać o nawilżeniu. Gra wstępna, pieszczenie stref erogennych, czy seks oralny przygotuje Cię do dalszej zabawy. Jeśli mimo wszystko stosunek będzie bolesny, warto użyć lubrykantu.

Szyjki macicy

Orgazm szyjki macicy wymaga głębokiej stymulacji pochwy. W tym obszarze rozmieszczone są gruczoły odpowiadające za wydzielanie naturalnego lubrykantu. Dodatkowe nawilżenie wydzielane jest również poprzez gruczoły znajdujące się w rejonach większych warg sromowych.

Dla niej

Jeśli chcesz pobawić się solo, zaopatrz się w nieco dłuższe zabawki. Zacznij od stymulacji łechtaczki, aż poczujesz, że jesteś wystarczająco nawilżona. Kolejna zacznij wsuwać palce, kiedy podniecenie będzie wzrastało zacznij zabawę z gadżetami.

Dla niego

Stymulacja szyjki macicy wymaga odpowiedniego pobudzenia seksualnego. Zacznij od porządnej gry wstępnej oraz pieszczenia łechtaczki. Następnie zacznij wykonywać ruchy frykcyjne, od płytkich do coraz głębszych. W tym punkcie należy podkreślić rolę taki pozycji jak „na pieska” czy na „na jeźdźca” – między innymi te pozycje sprzyjają głębokiej penetracji.

Nie zawsze większy znaczy lepszy! O ile posiadacze większego przyrodzenia mogą korzystać z wszelkich pozycji, aby stymulować szyjkę macicy to nie każda kobieta czerpie radość z tego typu stosunku. Dla części kobiet taka forma aktywności seksualnej jest przyjemna, zaś dla części wręcz bolesna. Trzeba więc wykazać się znajomością siebie nawzajem oraz odrobiną wyczucia seksualnego.

Mieszany

Orgazm mieszany – czyli typ szczytowania pochodzący z jednoczesnej stymulacji wewnątrzpochwowej oraz łechtaczki. Możesz do tego użyć specjalnego wibratora, który równocześnie stymuluje obie strefy.

Podczas seksu z partnerem może on delikatnie masować łechtaczkę kolistymi ruchami równocześnie wsuwając dwa bądź trzy place drugiej do waginy, wykonując równie łagodne ruchy penetracyjne.

Warto korzystać również z pozycji umożliwiających jednoczesną penetrację oraz pieszczenie łechtaczki – idealnie do tego sprawdzi się pozycja na łyżeczkę lub na jeźdźca z lekko odchylonym tułowiem do tyłu.

Piersiowy

Mało kto wie, ale poprzez pieszczenie sutków rownież można osiągnąć orgazm – choć statystycznie jest on jednym z najrzadszych doświadczeń. Okolice sutków są pełne zakończeń nerwowych, które mogą dać Ci niesamowite przeżycia.

Zarówno podczas zabaw solo jak i z partnerem daj sobie czas. Delikatnie masuj, ściskaj i muskaj okolice piersi, pomijając sutki. Nie zapominaj o innych częściach ciała. Kiedy poziom podniecenia sięgnie zenitu przesuwaj opuszki palców coraz bliżej linki sutków.

Chcesz dać swojej kobiecie niesamowite wrażenia? Poza muskaniem i masowanie dłońmi całuj, a nawet delikatnie kąsaj piersi swojej partnerki. Pamiętaj, że reakcja na tego rodzaju zabawy zależy od cyklu miesiączkowego – w 2 fazie piersi mogą być zbyt wrażliwe, a próby ich pieszczenia bolesne.

Punktu G

Punkt G wywiera wiele kontrowersji – do dziś specjaliści spierają się o jego istnienie. Jego zwolennicy mówią, że znajduje się on na przedniej ścianie pochwy – 16,5 mm za ujściem cewki moczowej.[2] Orgazm w wyniku stymulacji punktu G wywołuje głębokie doznania.

Najlepiej sprawdzi się odpowiednie pobudzenie tego obszaru palcami. Wsuń palce do pochwy uginając je ku górze. Punkt G można wyczuć jako lekko szorstkie zgrubienie. Po jego znalezieniu kontynuuj „masaż” stopniowo zwiększając nacisk wraz ze wzrostem podniecenia. Jeśli uda Ci się go znaleźć czeka się istna ekstaza! Możesz również użyć specjalnych gadżetów, zaprojektowanych do pieszczenia tego obszaru.

Pozycjami seksualnymi sprzyjającymi stymulacji punktu G są wszystkie pozycje od tyłu, w tym: na pieska, na łyżeczkę, odwrócony jeździec.

Z wytryskiem

Kobiecy wytrysk (ang. squirting) występuje statystycznie u mniej niż 50% kobiet.[3] Panie, które posiadały taką zdolność nazywane były dawniej „kobietami fontannami”. Zjawisko to jest połączone z silnymi skurczami mięśni miednicy.

Organizm kobiet podobnie do mężczyzny produkuje ejakulat – choć tylko cześć zostaje uwalniana na zewnątrz. Kobiecego wytrysku najczęściej doświadcza się poprzez stymulację punktu G. Wewnątrz-waginalny „masaż” tego obszaru możesz połączyć z równoczesnym pieszczeniem łechtaczki.

Analny

Seks analny może dać naprawdę wiele przyjemności – choć ze względów osobistych nie każdy lubuje seks w tej formie. Między ścianą odbytu a pochwą znajduje się wspomniany wcześniej punkt G.

Przed tego typu zabawą dobrze się rozgrzej i przygotuj lubrykant. Do stymulacji odbytu możesz użyć gadżetów erotycznych, palców lub zdać się na swojego partnera. Zanim do tego przejdziesz delikatnie masuj wewnętrzną oraz zewnętrzną stronę wejścia.

Podczas ćwiczeń

Aktywność fizyczna może prowadzić do orgazmu. Brzmi niewiarygodnie? Mimo, to do takiego wniosku prowadzą badania opublikowane w „Sexual and Relationship Therapy” – czasopiśmie o tematyce terapii i zdrowia seksualnego.[4]

Orgazm podczas ćwiczeń powiązany jest prawdopodobnie z rdzeniowymi mięśniami brzucha. Statystycznie najczęściej zjawisko to występuje podczas ćwiczeń mięśni brzucha, wspinaczki, jazdy na rowerze, spinningu oraz podnoszenia ciężarów.

Nocny

Orgazm nocny – inaczej senny – jak sama nazwa wskazuje, występuje podczas sny. Najczęściej zjawisko obserwuje się w okresie dojrzenia, gdy nie jesteśmy jeszcze aktywni seksualne.

Czy taka forma orgazmu jest rzadkością? Według badania z udziałem 245 kobiet (studentki), aż 37% przeżyło senny orgazm, a 30% na przełomie ostatniego roku.[5]

Wielokrotny

Według specjalistów orgazm wielokrotny w dużej mierze zależy od genetyki… choć nie tylko. Znajomość własnego ciała, nastawienie oraz zróżnicowanie bodźców seksualnych z pewnością pomogą Ci szczytować po raz drugi, trzeci … a może i nawet więcej.

Aby doświadczyć orgazmu wielokrotnego warto korzystać z całej erogennej mapy kobiecego ciała. Można oczywiście wspomóc się gadżetami, które pomogą Ci przeżyć serie seksualnej rozkoszy.

Kluczem do orgazmu wielokrotnego jest ciągłe utrzymanie podniecenia. Po pierwszym szczytowaniu na moment omijaj łechtaczkę, zazwyczaj jest zbyt wrażliwa po orgazmie. W grę wchodzi natomiast delikatna penetracja oraz pieszczenie bądź seks oralny obszarów warg sromowych. Po chwili wytchnienia możesz powrócić do ponownej stymulacja łechtaczki.

Udawany

Orgazm udawany, choć może dziwić część kobiet i mężczyzn nie jest wcale tak rzadki – wystarczy spojrzeć na statystyki na początku artykułu. Brak orgazmu nie zawsze oznacza powodów do zmartwień – oczywiście jeśli taka sytuacja zdarza się okazjonalnie.

Chroniczna niezdolność do osiągnięcia orgazmu nazywana jest w medycynie jako anorgazmia. Skupiając się na kobietach, dolegliwość może mieć charakter:

 • pierwotny – u kobiet, które nigdy nie szczytowały,
 • wtórny – panie, które wcześniej osiągały orgazm,
 • sytuacyjny – nie możność szczytowania tylko w określonych sytuacjach (stosunek partnerski), przy osiąganiu orgazmu np. podczas masturbacji.

Przyczyn braku orgazmu może być wiele – zarówno tych o podłoży psychicznym jak i fizycznym. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, nie lekceważ tego, przeanalizuj problem i znajdź jego przyczynę.

Mięśnie Kegla a orgazm

Podczas orgazmu dochodzi do skurczu mięśni, rozładowania napięcia seksualnego oraz odczuciu przyjemności. Logiczne wydaje się, że ćwicząc odpowiednie mięśnie, możemy wyćwiczyć zdolność do częstotliwości oraz intensywności szczytowania.

Poza regularną aktywnością fizyczną, która wspiera zdrowie seksualne warto wykonywać ćwiczenia mięśni łonowo-guzicznych – znane szerzej jako mięśnie Kegla.

Najłatwiej zlokalizować je w … toalecie. Podczas wypróżniania spróbuj przerwać strumień moczu – powtórz to kilkukrotnie, aż wyczujesz, mięśnie odpowiedzialne za ten proces. Czynność ta nie należy do planu treningowego – a jedynie lokalizacji mięśni Kegla.

Ćwiczenia mają tę zaletę, że można wykonywać je w dowolnej chwili, nawet podczas codziennych czynności. Wykonuj spięcia mięśni 1-2 razy dziennie po 10-15 powtórzeń. Trzymaj napięcie przez 2-3 sekundy po czym je rozluźnij.

Powyższe ćwiczenie należy do podstawowych – mogą je wykonywać zarówno kobiety jak i mężczyźni. W celu dalszego wzmacniania mięśni łonowo-guzicznych można korzystać z nieco trudniejszych ćwiczeń, bądź zaopatrzyć się w kulki gejszy.

Wzmocnienie mięśni Kegla pomoże Ci przeżywasz silniejszy orgazm, ale również zmniejsza ryzyko dolegliwości nietrzymania moczu. Są również świetne dla kobiet przez i po porodzie.

Strefy erogenne kobiety

Poza oczywistymi strefami jak piersi czy okolice waginy, ciało kobiety pokryte jest wieloma innymi obszarami, których stymulacja może być bardzo przyjemna.

Dla niego

Szyja, uszy, dolna część brzucha czy uda to strefy erogenne kobiet o których nie możemy zapominać. Pełne są zakończeń nerwowych, które, aż proszą się żeby je muskać, masować i całować.

Pieść każdą cześć ciała swojej partnerki obserwując jej reakcje. Zaopiekowanie się tymi często nie do końca oczywistymi strefami erogennym przygotuje Twoją kobietę do dalszej części zabawy. Są wręcz idealne podczas gry wstępnej – czyli budowania napięcia seksualnego przed seksem.

Po czym rozpoznać, że kobieta szczytuje?

Każda kobieta jest inna – każda kobieta również inaczej reaguje na orgazm. Część przeżywa je intensywniej inne mniej. Również czas trwania może być inny.

Mimo tej odmienności, podczas orgazmu występuje kilka fizycznych zjawisk:

 • pochwa i macica kurczy się,
 • tętno i oddech przyśpiesza,
 • wzrasta ciśnienie tętnicze,
 • występują mimowolne skurcze mięśni, np. dłoni, stóp, brzucha,
 • może wystąpić ejakulacja.

Różnice między orgazmem kobiecym a męskim

Z fizjologicznego punktu widzenia różnice są raczej nie wielkie. W obu przypadkach następuje zwiększony dopływ krwi do genitaliów, przyśpieszone tętno oraz oddech.

Istotną różnicą jest czas regeneracji – czyli okresu od szczytowania do możliwości osiągnięcia kolejnego orgazmu. Mężczyżni po 1-2 ejakulacjach zazwyczaj nie są zdatni do natychmiastowego kontynuowania stosunku. Kobiety zaś mogą czerpać tę przyjemność wielokrotnie – wymaga to jednak znajomości własnej ciała oraz stymulacji najbardziej wrażliwych rejonów.

Między kobietami a mężczyznami istnieje jeszcze jedna ważna różnicą. Statystycznie mężczyzna jest szybciej gotowy do ostatecznej części stosunku – penetracji – niż kobieta. Panie potrzebują zazwyczaj więcej czułości, intymności i dłuższej gry wstępnej.

Dla niego

Nie przystępuj od razu do dania głównego. Pieść swoją kobietę, drocz się z nią i zaskakuj. Jeśli przyłożysz się do gry wstępnej, podczas seksu szybciej doprowadzisz ją do szczytu rozkoszy – a może nawet i kilkukrotnie.

Podsumowanie

Szczytowanie u kobiet możliwe jest do osiągnięcia na wiele sposobów. Zarówno przy zabawach solo czy z partnerem ważna jest znajomość swojego ciała. Tego co powoduje wzrost podniecenie oraz co prowadzi do największej rozkoszy.

Źródła:
 1. Harvard University Press. The Most Important Sexual Statistic. Psychology Today, 2009 Mar.[]
 2. G‐spot anatomy: A new discovery. J Sex Med., 2012 May.[]
 3. International online survey: female ejaculation has a positive impact on women’s and their partners’ sexual lives. BJU Int., 2013 Jul.[]
 4. Exercise can lead to female orgasm, sexual pleasure. Indiana University, 2012 Mar.[]
 5. Predictors of Female Nocturnal Orgasms: A Multivariate Analysis. The Journal of Sex Research, 1986 Nov.[]