Choć kulki gejszy są dziś dość popularne wśród kobiet, to ich rodowód rozpoczął się gdzieś w mniej więcej IV wieku naszej ery w… Japonii. Można zaryzykować stwierdzenie, że w obecnych czasach traktuje się je przede wszystkim jako źródło podniecenia seksualnego. Otóż wcale tak nie jest! Co gorsza, taka forma „zabawy”, może przynieść więcej szkody, niż pożytku. A przecież nie o to chodzi, prawda?

Działanie kulek gejszy – co warto wiedzieć?

No dobrze, po co zatem są owe tajemnicze kulki? Przede wszystkim po to, by ćwiczyć mięśnie Kegla, bądź – jak wolą inni – mięśnie dna miednicy. Dlaczego są one aż tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że to one umożliwiają – mówiąc kolokwialnie – trzymanie moczu, szybszy powrót „do siebie” po porodzie, a także… są odpowiedzialne za wzrost satysfakcji seksualnej.

Zasadność ćwiczenia tychże mięśni jest bardzo prosta: jeśli kobieta zaniedba ów organ, będzie on ulegał stopniowej degradacji. Oczywiście nie zniknie on z ciała kobiety, ale z biegiem czasu przestanie efektywnie pełnić swoje funkcje. Skutki tego zaniedbania opisane zostały powyżej.

Czy kulki są niezbędne?

Otóż – co może wydawać się zaskakujące – kulki analne nie są niezbędne w procesie ćwiczenia mięśni Kegla. Niemniej znacznie pomagają one w ich regeneracji, choć – co trzeba przyznać – są inne metody ich wzmacniania (np. ćwiczenia w domu, wizyta u specjalisty itd.).

Na rynku można spotkać dwa podstawowe rodzaje kulek. Najpopularniejsze z nich mają oczywiście postać specjalnych wkładek, dzięki którym można ćwiczyć mięśnie Kegla w trakcie wielu codziennych czynności.

Alternatywą dla nich są kulki z programem treningowym, które posiadają specjalny mechanizm wibrujący. Uruchamia się on zgodnie z instrukcjami przesłanymi ze smartfonu, przy czym możliwe jest zdefiniowanie własnych ustawień lub też skorzystanie z gotowego programu treningowego.

Niektóre aplikacje sterujące pracą kulek gejszy, zapisują w pamięci przebieg ostatnich badań, dzięki czemu mogą one nakreślić postępy zrealizowane w trakcie ćwiczeń.

Kulki gejszy – który produkt wybrać?

Wbrew obiegowym opiniom, dobór odpowiednich kulek gejszy jest bardzo ważny. To od nich zależą nie tylko postępy w ćwiczeniach, ale też zdrowie osoby ćwiczącej. Dlatego osoby początkujące w tej materii, powinny… przeczytać poniższy poradnik.

  1. Pierwszym kryterium, w oparciu o który należy wybrać kulki analne, jest oczywiście materiał, z którego zostały one wykonane. Najlepszym rozwiązaniem jest silikon, gdyż jest on całkowicie neutralny dla ciała, Charakteryzuje się on niską porowatością, a co za tym idzie – łatwością w czyszczeniu. Towarzyszący kulkom sznurek również powinien być wykonany z materiału odpornego na działanie wilgoci. Najlepiej, jeśli również i on jest wykonany z silikonu. Na marginesie warto zaznaczyć, że produkty silikonowe znacznie ograniczają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, co z pewnością warto wziąć pod uwagę.
  2. Po wyborze optymalnego materiału, czas wybrać… wagę kulek. Masa najmniejszych z nich to zaledwie 30 – 50 g. Jest to idealna propozycja dla kobiet początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kulkami. Gdy osoba stosująca kulki zacznie się do nich przyzwyczajać, konieczne będzie zastosowanie nieco większego obciążenia o wadze 50 – 100 g. Opcjonalnie można też postawić na tzw. zestaw progresywny, w skład którego będą wchodzić kulki o różnych rozmiarach.
  3. W przypadku kulek gejszy ich wielkość nie zawsze idzie w parze z masą! Jeśli kulka ma być przeznaczona dla osoby początkującej, jej średnica powinna być relatywnie duża. Dzięki temu łatwiej będzie „pochwycić” kulkę mięśniami, a co za tym idzie – utrzymać ją wewnątrz siebie. Osoby takie powinny zakupić model o średnicy 34 – 36 mm. A jeśli kobieta ma dość drobną figurę, można postawić na nieco mniejsze kulki dopochwowe, których średnica to około 29 mm.
  4. Niektóre kulki gejszy nie posiadają litej struktury. Zamiast niej wewnątrz kulki znajduje się jeszcze mniejsza kulka, która siłą bezwładności wywołuje charakterystyczne drgania. Ten ruchomy ciężarek zapewnia jeszcze lepszą efektywność ćwiczeń, aczkolwiek nie zastąpi on typowego, sterowanego bezprzewodowo urządzenia wibrującego. Niemniej modele te będą odpowiednie przede wszystkim dla bardziej doświadczonych kobiet.

Zasiada działania kulek gejszy

Czas przejść do najważniejszej kwestii niniejszego artykułu, czyli opisu sposobu działania tychże kulek. Jest to o tyle istotne, gdyż – jak łatwo się domyślić – również i w tej kwestii mogą się one od siebie znacząco różnić. Na czym zatem polega ich działanie?

  1. Działanie poprzez wagę. Na kulki działa siła grawitacji, która zmuszą kobietę do utrzymywania ich wewnątrz siebie. Dzięki tej prostej, a zarazem niezwykle skutecznej stymulacji, mięśnie te szybko się regenerują.
  2. Działanie poprzez wielkość. Jeśli kulka jest mniejsza, to jej utrzymanie wewnątrz siebie również jest dość trudne. Im mniejsza średnica kulki, tym intensywniej będzie przebiegać dane ćwiczenie. Na marginesie warto podkreślić, że masa kulki nie ma przełożenia na jej rozmiar (i odwrotnie).
  3. Poprzez drgania. Zgodnie z opisanym wcześniej mechanizmem, kulki – w zależności od wariantu – mogą drgać lub nie. Wszystko zależy od tego, czy w ich wnętrzu znajduje się mechanizm bezwładnościowy lub elektryczny. Dzięki autonomicznym drganiom, kobieta jest zmuszana do zaciskania i rozluźniania mięśni Kegla, co w konsekwencji prowadzi do ich wzmocnienia.

Używanie kulek gejszy – podstawowe porady

Wbrew dość powszechnym obawom, aplikacja kulek gejszy jest bardzo prosta. Najwygodniej wprowadzać je w pozycji stojącej lub leżącej, przy czym w trakcie ich aplikacji na stojąco, warto podnieść jedną z nóg nieco wyżej. Kobietom rozpoczynającym swoją przygodę z kulkami, zaleca się jednak pozycję leżącą, gdyż może być ona dla nich nieco wygodniejsza. Podczas wprowadzania kulek można też skorzystać z lubrykantu, aczkolwiek zaleca się, by jego skład opierał się głównie na wodzie.

Noszenie kulek nie powinno być żadnym problemem dla kobiety, aczkolwiek warto pamiętać o wprowadzeniu ich na tyle głęboko, by ich dolna krawędź znajdowała się w odległości około 2 cm od ujścia pochwy.

Podczas wyjmowania kulek należy pociągnąć za przymocowany do nich sznurek. Co ważne – nie warto robić tego gwałtownie, gdyż można w ten sposób wywołać określone reperkusje zdrowotne. Nie trzeba też obawiać się zerwania sznurka, gdyż jest on wystarczająco wytrzymały. W razie potrzeby można jednak skorzystać z przygotowanego wcześniej lubrykantu.

Przebieg ćwiczenia – co warto wiedzieć?

Wbrew obiegowym opiniom, noszenie kulek gejszy nie wiąże się z jakimkolwiek dyskomfortem. Odruch ćwiczenia mięśni Kegla jest w tym przypadku raczej bezwarunkowy, toteż nie zakłóca on codziennego funkcjonowania. Z kulkami można spokojnie wyjść na miasto, zakupy, a nawet jeździć samochodem. Ważne jest jednak, by – co dotyczy zwłaszcza osób początkujących – unikać zbyt długich ćwiczeń. Na początek wystarczą 10 – 15 minutowe treningi, które wykonywać należy każdego dnia.

Oczywiście z biegiem czasu można wprowadzić nieco finezji do codziennych ćwiczeń z kulkami. Niektórzy producenci kulek stawiają na szeroko pojętą „edukację”, dołączając do swoich produktów specjalne broszury informacyjne, wraz z opisem najpopularniejszych ćwiczeń.

Jedno z takich ćwiczeń polega na płaskim położeniu się na ziemi, a następnie na naprzemiennym, 5 sekundowym zaciskaniu mięśni wokół kulki i ich późniejszym rozluźnianiu. Kobiety, które mają już większe doświadczenie w tej materii, mogą usiąść w trakcie ćwiczenia. Początkującym nie zaleca się tej pozycji, gdyż może ona wywoływać pewien dyskomfort.

Zdalnie sterowane kulki dopochwowe i analne

Ciekawą propozycją dla bardziej wymagających Pań, są kulki ze specjalnym programem treningowym. Mowa tu oczywiście o modelach sterowanych bezprzewodowo, które zaczynają wibrować w określonym przez użytkowniczkę momencie.

Sama idea takich ćwiczeń jest bardzo prosta: w trakcie wibrowania należy zacisnąć mięśnie wokół kulki, a następnie rozluźnić je, gdy kulka przestanie się już poruszać. Przebieg cykli drgań jest ściśle uzależniony od przyjętego planu treningowego, ale też od stopnia zaawansowania ćwiczącej kobiety. Korzystanie z aplikacyjnych trenażerów jest bardzo wygodne, gdyż dopasowują one przebieg ćwiczenia do umiejętności kobiety.

Wiele modeli kulek sterowanych zdalnie, posiada funkcję pomiaru siły nacisku mięśni Kegla. Na tej podstawie szacują one umiejętności kobiety i dostosowują do nich charakter wykonywanego ćwiczenia.

ABC czyszczenia kulek gejszy

Chcąc bezpiecznie użytkować kulki gejszy, nie można zapominać o konieczności ich czyszczenia. Najlepiej myć je w mieszaninie gorącej wody i antybakteryjnego mydła. Można też stosować bardziej zaawansowaną metodę, polegającą na aplikacji specjalnego środka dezynfekującego. Na marginesie warto jednak podkreślić, że jego skuteczność dorównuje skuteczności mydłu, przy czym produkt ten jest od niego znacznie droższy.

Czyszcząc elementy wykonane z silikonu, nigdy nie należy do tego celu stosować alkoholu i jego pochodnych! W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia kulki, a co za tym idzie – wynikających z tego faktu perturbacji zdrowotnych.

Ogólne informacje dotyczące stosowania produktu

  1. Na samym początku ćwiczenia z kulkami powinny trwać stosunkowo krótko, bo zaledwie 10 – 15 minut. Od czasu trwania dużo ważniejsza jest regularność ćwiczeń, aczkolwiek przemęczanie się nie jest wskazane. Z biegiem czasu czas ćwiczeń wydłuża się do maksymalnie 30 minut. Można też zadbać o cięższe i mniejsze kulki. Pierwsze zauważalne efekty ich stosowania powinno się zauważyć w mniej więcej po 8 – 12 tygodniach.
  2. Z kulek gejszy nie wolno korzystać w trakcie miesiączki lub… ciąży. Te dwa okresy w życiu kobiety to czas, w trakcie którego powinna ona przede wszystkim odpoczywać. W przypadku wystąpienia problemów z mięśniami Kegla, warto w tym celu skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę lub fizjoterapeutą.
  3. Ćwiczenia mięśni Kegla powinny być przede wszystkim przyjemne. Nadmierne obciążenie organizmu w celu spotęgowania i przyspieszenia jego efektów, w ogóle nie powinno mieć miejsca. Zwłaszcza, że stawką jest nie tylko komfort życia kobiety, ale też jej zdrowie.

Podsumowanie

Kulki gejszy błędnie kojarzą się z nieprzerwanym orgazmem i niesamowitymi doznaniami. Przede wszystkim są one stosowane w celach stymulacyjno – leczniczych i właśnie tak należy je traktować. W razie takiej potrzeby, ich noszenie może być również wskazane przez lekarza prowadzącego.