Każda kobieta marzy o długich i zmysłowych rzęsach. Nic w tym dziwnego – to właśnie kobiece oczy przyciągają mężczyzn swoim pięknem, a nawet erotyzmem. Uzyskanie powalającego efektu pięknych i długich rzęs, wymaga przeprowadzenia zabiegu ich kompleksowego liftingu. Na czym on polega, ile kosztuje i… gdzie warto go zrobić? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Lifting rzęs – co to tak naprawdę jest?

Zabieg liftingu rzęs polega przede wszystkim na ich optycznym i fizycznym wydłużeniu, zagęszczeniu, uniesieniu, ale i podkręceniu. Jest to zatem kompleksowy proces, którego ostateczny cel polega na całościowej poprawie ich wyglądu.

Niektórzy sądzą, że lifting rzęs – ze względu na podobieństwo nazw – przypomina lifting twarzy. W rzeczywistości, obydwa zabiegi znacząco się różnią. O ile lifting twarzy przeprowadza się w dość inwazyjny sposób, o tyle zabieg na rzęsach jest całkowicie bezbolesny i bezinwazyjny. Dzięki niemu, stają się one lśniące, gęstsze i – co najważniejsze – prezentują się niezwykle naturalnie. Efekt ten utrzymuje się do kilku tygodni.

Lifting rzęs – w domu, czy u kosmetyczki?

Przebieg zabiegu liftingu rzęs wykonywanego w domu i u kosmetyczki, znacząco się od siebie nie różni. W pierwszym przypadku wskazane jest, aby posiadać w tej kwestii pewne doświadczenie i – co równie ważne – sprzęt. O tym, że zabieg liftingu jest sam w sobie dość skomplikowany, świadczy poniższy opis jego kolejnych kroków:

  1. Lifting powinien być poprzedzony kompleksowym usunięciem pozostałości makijażu z okolic oczu.
  2. Kolejnym krokiem jest wygodne usadowienie się na… fotelu lub łóżku, by dostęp do rzęs był jak najwygodniejszy. Zabieg liftingu rozpoczyna się od kompleksowego odtłuszczenia rzęs za pomocą wacika nasączonego olejem rycynowym. Następnie włoski są przeczesywane za pomocą odpowiedniej szczoteczki, dzięki czemu będzie można wybrać optymalny wałek do liftingu (różnią się one między sobą rozmiarem: S, M i L).
  3. Gdy już wszystkie powyższe czynności zostaną zrealizowane, rozpoczyna się etap zakręcania rzęs. Stosuje się w tym celu (bezpośrednio na rzęsy) specjalny preparat, którego zadaniem jest ukształtowanie rzęs. Następnie nakładanie się na nie wspomniane wałeczki, po czym przykłada się je bezpośrednio do powiek. Następnie, za pomocą dedykowanego patyczka, przykłada się do wałka rzęsy, dzięki czemu zyskują one zupełnie nowy i ciekawy kształt.
  4. Następnym krokiem jest nakładanie na rzęsy dwóch rodzajów specjalistycznego żelu. Zadaniem pierwszego z nich jest otwarcie łuski włosa, a drugiego – jej analogiczne zamknięcie. Drugi z żeli jest nazywany zamiennie utrwalaczem, gdyż jego zadaniem jest utrzymanie rzęsy w odpowiednio zakręconej postaci. Aby jej utrwalenie było skuteczne, żel ten należy pozostawić na niej przez około 10 minut.
  5. Ostatnim etapem liftingu rzęs jest usunięcie z powiek wprowadzonego wcześniej wałeczka. Proces ten jest bardzo skomplikowany, gdyż polega na delikatnym naciągnięciu powieki, a następnie – na późniejszym zrolowaniu wałka ku górze.

Tuż po zakończeniu liftingu, rzęsy mogą wydawać się sklejone i nieuporządkowane. Warto zatem (po około 24 godzinach od zabiegu) dokładnie przemyć rzęsy, a następnie rozczesać je. Dopiero wtedy będzie można zauważy pełny efekt zabiegu.

Słów kilka o pieniądzach…

Podkręcenie rzęs to zabieg, który – mimo swej złożoności – jest dosyć tani. Jego cena oscyluje w granicach od 60 do 150 złotych, aczkolwiek decydującą kwestią jest tu raczej renoma salonu i wielkość miasta, a nie względy merytoryczne.

Czasami powyższa kwota może być zdecydowanie wyższa. Wynika to z zastosowania dodatkowych zabiegów wspomagających proces liftingu, takich jak przyciemnienie rzęs (tzw. henna) i ich dodatkowe odżywienie. Efekt liftingowanych rzęs utrzymuje się przez około 8 tygodni, dlatego koszt zabiegu nie wydaje się raczej zbyt wygórowany.

Przeczytaj również: Odżywki do rzęs: Ranking i stosowanie serum na porost rzęs.

Lifting w domu – o czym warto pamiętać?

Choć powyższy opis dotyczył profesjonalnego zabiegu przeprowadzanego w gabinecie kosmetycznym, to jego realizacja w „zaciszu domowego ogniska” wygląda bardzo podobnie. Trzeba pamiętać, że wykonanie liftingu w domu, wymaga zakupu wybranych akcesoriów, a także… solidnego dokształcenia się. Na szczęście w Internecie krąży wiele tutoriali, które wyjaśniają ten proces w dość przystępny sposób.

Wracając jednak do kwestii zakupu odpowiedniego sprzętu, należy zadbać o:

  • samoprzylepne wałeczki (koniecznie w optymalnym rozmiarze S, M lub L),
  • 2 rodzaje żeli, w tym jeden otwierający, a drugi zamykający (utrwalacz),
  • klej do podklejania rzęs,
  • pędzel do aplikacji poszczególnych składników na rzęsy,
  • mały drewniany patyczek,
  • waciki,
  • sól fizjologiczną.

Zakupu powyższych produktów nie trzeba dokonywać pojedynczo. Można też – tak w Internecie jak i stacjonarnie – kupić gotowe zestawy do domowego liftingu rzęs. Ich cena oscyluje najczęściej w okolicach 100 – 200 złotych.

Korzyści wynikające z zabiegu liftingu rzęs

  1. Lifting jest dla rzęs w miarę mało destrukcyjny i prawie wcale ich nie niszczy. Oznacza to, że może być on wykonywany w miarę regularnie i to bez ryzyka, że rzęsy zaczną wypadać. Zaletą zabiegu jest też jego nieinwazyjność i dostępność, gdyż można go wykonać praktycznie wszędzie, w tym również w domu. Atutem liftingu jest też jego stosunkowo niska cena.
  2. Kolejną zaletą zabiegu jest wynikająca z niego naturalność rzęs. W przeciwieństwie do innych zabiegów, rzęsy po nim prezentują się zdrowo i naturalnie. Co ważne, nie wyglądają one na wykonane sztucznie, co ma często miejsce w przypadku doklejanych, wykonanych z różnych materiałów włosków.

Wady liftingu do rzęs

  1. Wykonanie liftingu nie oznacza, że każdy rodzaj rzęs będzie prezentował się zdrowo i pięknie. W przypadku bardzo krótkich i rzadkich włosków, uzyskany za jego pomocą efekt, może być mocno ograniczony. Stawia to pod dużym znakiem zapytania sensowność realizacji zabiegu.
  2. Pomimo, iż efekt liftingu utrzymuje się nawet przez 8 tygodni, rzęsy najpiękniejsze są jedynie przez pierwsze 2 tygodnie. Z biegiem czasu efekt ich naturalności słabnie, co ma bardzo niekorzystny wpływ na uzyskany w ten sposób efekt końcowy.
  3. Lifting rzęs w domu jest bardzo trudny do wykonania. Nie dość, że jest to proces wymagający sporej precyzji, to jeszcze jego gros odbywa się przy zamkniętej powiece. Znacznie utrudnia to – zwłaszcza osobom początkującym – wykonanie całościowego zabiegu.

Przeczytaj również: Jak wzmocnić rzęsy? Domowe sposoby na długie i gęste rzęsy!

Wskazówki dotyczące liftingu – co jeszcze warto wiedzieć o tym zabiegu?

Lifting może wykonać każda osoba, aczkolwiek zaleca się go przede wszystkim wtedy, gdy rzęsy są zbyt krótkie, rzadkie lub zdeformowane. Jednym słowem – podstawą do jego wykonania są różnego rodzaju defekty estetyczne, które pojawiają się w obrębie oczu.

Lifting jest co prawda zabiegiem w pełni bezpiecznym, ale nie oznacza to, że z jego dobrodziejstw może korzystać każdy. Wręcz przeciwnie – u osób wrażliwych na stosowane w jego trakcie preparaty, może dojść do szeregu różnych powikłań. Liftingu nie zaleca się też i tym osobom, które cierpią na powtarzające się stany zapalne w obrębie oczu, a także na tzw. zespół suchego oka, jaskrę i zaćmę.

Decydując się na wykonanie liftingu w profesjonalnym gabinecie, należy pamiętać o konieczności wcześniejszego wykonania pełnego demakijażu. W przeciwnym razie, makijażystka skoncentruje się wyłącznie na usunięciu pozostałości nałożonych wcześniej substancji i (najprawdopodobniej) przełoży termin wykonania liftingu na później.

Przeczytaj koniecznie: Laminowanie rzęs w domu krok po kroku.

Keratynowy lifting alternatywą dla tradycyjnego liftingu

Zabieg liftingu rzęs doczekał się swojej udoskonalonej i rozbudowanej formy, która – w potocznym języku – nazywa się ich laminowaniem. Tutaj zamiast wspomnianego żelu, stosuje się płynną kreatynę. Co prawda jej wykorzystanie wiąże się z nieco wyższymi kosztami (od 200 do nawet 400 złotych), ale za to uzyskany w ten sposób efekt jest znacznie piękniejszy. Co więcej, dzięki zastosowaniu kreatyny, rzęsy wyglądają zdrowo i naturalnie.

Gdy już zabieg liftingu zostanie wykonany, konieczne jest dbanie o rzęsy w ściśle określony sposób. Zgodnie z tym, co zostało napisane wcześniej, mokre i klejące rzęsy wcale nie są efektem źle wykonanej usługi. Wręcz przeciwnie – po około 24 godzinach należy je przemyć, a następnie rozczesać. Dopiero wtedy można podziwiać ich pełnowymiarowy efekt.

Po liftingu warto też stosować odpowiednie środki nawilżające. Istnieją np. specjalne preparaty odżywcze, których zadaniem jest ograniczenie negatywnego wpływu substancji zawartych w żelu utrwalającym. Po wykonaniu zabiegu w domu, mogą w okolicach oczu pojawić się charakterystyczne stany zapalne lub uczulenia. Są one najczęściej skutkiem nieprawidłowej aplikacji żeli, która ma często miejsce w trakcie samodzielnego nakładania produktu.

A jeśli już doszło do zanieczyszczenia okolic oczu, to koniecznie należy je oczyścić za pomocą dużej ilości wody. Na marginesie warto dodać, że powierzenie się w ręce profesjonalnej makijażystki, będzie dużo bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.

Podsumowanie

Reasumując, podkręcenie rzęs (zwane też liftingiem), to zabieg krótkotrwały, bezinwazyjny i praktycznie neutralny dla włosków. Jest on też dosyć tani i to nawet wtedy, gdy wykonuje się w profesjonalnym salonie i z wykorzystaniem kreatyny.