Od czego zależy dobry seks? To pytanie – jak mantrę – powtarzają kolejne pokolenia kochanków, którzy już od starożytności szukają rozwiązań usprawniających życie płciowe. Problem w tym, że znalezienie jednego i skutecznego remedium jest w tym przypadku co najmniej mało prawdopodobne. Trzeba jednak przyznać, że w wielu przypadkach wystarczy stosowanie odpowiedniego środka nawilżającego. O tym, kiedy będzie on niezbędny, będzie można dowiedzieć się z poniższego tekstu.

Nawilżenie a dobry seks

Udany stosunek płciowy jest skutkiem wielu różnych procesów, których znaczna część leży po stronie… kobiety. Niestety wiele kobiet wciąż uważa, że suchość pochwy – czyli deficyt wydzielanego w trakcie podniecenia śluzu – to wyłącznie ich wina. Skutkiem tego wiele Pań wciąż decyduje się na stosunek mimo braku odpowiedniego nawilżenia.

Efektem takich nieprzemyślanych poczynań jest ból, ale też szereg komplikacji fizycznych i psychicznych z ogólną niechęcią do współżycia włącznie.

Naturalnie za ową „suchością” mogą stać również różne czynniki chorobowe o których kobieta nie wie lub po prostu nie chce wiedzieć, a także uwarunkowania psychologiczne, które – jak powszechnie wiadomo – mają wpływ zarówno na seksualność mężczyzn, jak i kobiet.

Tak czy inaczej, lubrykant jest środkiem pomocniczym, który ma ten problem rozwiązać. Może mieć on bardzo złożoną postać i formę, ale ogólny cel jego stosowania zawsze jest ten sam – poprawa jakości życia seksualnego. 

Żel intymny, a jego rola w trakcie stosunku

Klasyczny żel nawilżający to substancja, która ma chronić skądinąd wrażliwe narządy płciowe przed uszkodzeniami i otarciami. Dlaczego mowa tu o „klasycznym” żelu? Powód jest prosty: taką funkcję pełniły standardowe żele w momencie ich wprowadzenia na rynek. Dziś ich zastosowanie jest znacznie szersze, gdyż mogą one – w zależności od swojego składu – również intensyfikować życie seksualne kochanków. Jak to możliwe? Nawiasem mówiąc, ich skład jest bardzo sprytnie dobrany, dzięki czemu zyskują one dość niesamowite właściwości. Ale o tym później…

Na rynku można znaleźć szereg różnych lubrykantów. Część z nich to preparaty przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn, ale są też i takie – które stosowane przez kobiety – mają przynieść określony skutek w postaci zjawiska łagodzenia podrażnień, nawilżenia okolic intymnych lub też – dodatkowej stymulacji w sferze seksualnej. Co więcej – liczba różnych odmian tychże lubrykantów jest wręcz zaskakująca. Na marginesie warto zaznaczyć, że niektóre z nich mają niesamowite właściwości, które opisane zostaną nieco niżej.

Suchość pochwy – przyczyny, skutki i walka z nią

Suchość kobiecych okolic intymnych to problem, na który narzeka coraz więcej Pań. Za tym zjawiskiem bardzo często stoją takie czynniki jak:

  • nieodpowiednia dieta,
  • przebyte kuracje hormonalne,
  • chorobowe stany autoimmunologiczne,
  • długotrwałe przyjmowanie antybiotyków,
  • ciągły stres.

Często za suchością pochwy stoi również psychika kobiety, która przeżywa różnego rodzaju frustracje i rozczarowania. Paradoksalnie zjawisko to występuje również na samym początku życia seksualnego, kiedy to kobieta niejako „uczy się” swojego ciała. W tym przypadku jest to zjawisko naturalne, na które skarży się wiele Pań rozpoczynających współżycie. Na szczęście w tym przypadku wszelkie dolegliwości z biegiem czasu mijają i nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych kuracji, czy też innych, złożonych metod leczenia.

Co ważne – suchość pochwy jest zjawiskiem, którego skutki można (w miarę) łatwo wyeliminować. Niemniej walka z przyczynami jest w tym przypadku znacznie trudniejsza. Suchość okolic intymnych wymaga często niezwykle złożonej diagnozy, gdyż może być ona poważnym sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez kobiecy organizm! Dlatego nie warto tego problemu bagatelizować. Nawiasem mówiąc – trafne zdiagnozowanie źródeł tego zjawiska może skutecznie pomóc kobiecie, a zarazem dać wiele cennych informacji na temat jej stanu zdrowia. W celu przeprowadzenia profesjonalnej diagnozy warto udać się do ginekologa, który określi źródła problemu i skieruje kobietę na odpowiednie badania diagnostyczne.

Różnorodność żeli intymnych

Na rynku produktów usprawniających życie seksualne, żele intymne mają wyjątkowe i poczesne miejsce.  Co ciekawe, bardzo często traktuje się je jako standardowy gadżet erotyczny. Jak zatem wybrać produkt, który jak najlepiej będzie odpowiadał potrzebom kobiety i mężczyzny?

1. Produkty dla mężczyzn

Niniejsze zestawienie warto rozpocząć od… żeli przeznaczonych dla mężczyzn. Tak, tak – to nie jest pomyłka! Choć większość osób kojarzy żele wyłącznie z produktami stosowanymi przez kobiety, to w rzeczywistości na rynku jest też linia produktów, które skierowane są dla mężczyzn.

Najważniejszym motywem który decyduje o zasadności zakupu takiego żelu jest oczywiście jakość pożycia seksualnego. Niemniej zdarza się jednak i tak, że z środków tych korzystają masturbujący się mężczyźni. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta: unika się w ten sposób ryzyka mechanicznego uszkodzenia członka, a także przyspiesza się uzyskanie orgazmu. Co ważne – stosowanie żelów przez mężczyzn ogranicza też ryzyko powstawania otarć i stanów zapalnych, zwiększając przy tym odczucie rozkoszy. 

2. Substancje o właściwościach silnie łagodzących

Na rynku lubrykantów można znaleźć również i takie produkty, których działanie jest nastawione na łagodzenie różnego rodzaju otarć i wielu innych, fizycznych uszkodzeń. Łagodzące żele nawilżające są bardzo często wzbogacone aloesem, który nie tylko ogranicza skutki wspomnianych uszkodzeń, ale też minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień i zmniejsza stany zapalne.

Oczywiście poza swoimi łagodzącymi właściwościami, żel intymny spełnia swoją standardową rolę, czyli ogranicza tarcie podczas stosunku. Co ważne – żele te są przeznaczone zarówno dla Pań jak i dla Panów!

3. Żele intymne o właściwościach stymulujących

Stymulujące żele intymne to bardzo ciekawa, a zarazem unikatowa odmiana żeli nawilżających. W przeciwieństwie do dwóch powyższych rodzajów produktów, zawierają one szereg substancji pobudzających i stymulujących.

Oczywiście mowa tu o związkach chemicznych, które wpływają na wrażliwość narządów płciowych i ich prawidłowe ukrwienie. Dzięki temu ich stymulacja w trakcie stosunku jest o wiele efektywniejsza. Częstym składnikiem takich produktów jest kofeina lub guarana. Zdarza się też, że dodaje się do nich klasyczny żeń-szeń w odmianie koreańskiej lub chińskiej.

4. Intymne żele rozgrzewające

Intymne żele rozgrzewające to doskonała propozycja dla osób, które chcą poczuć ciepło w okolicach intymnych. Między innymi to właśnie dzięki temu sprawdza się on nie tylko w trakcie samego stosunku, ale też tuż przed nim, chociażby w trakcie stymulującego masażu.

Żele te mają właściwości relaksujące i odprężające. Co ważne – część z tych produktów oznaczona jest przymiotnikiem „spożywczy”, aczkolwiek nie należy się tym sugerować. Określenie to oznacza, że wybrany produkt jest bezpieczny w przypadku kontaktu np. z ustami. Tym samym należy go stosować w ograniczonych i bezpiecznych dla zdrowia ilościach.

5. Żele o właściwościach chłodzących

Intymne żele chłodzące to zupełnie nowa i – co trzeba przyznać – dość funkcjonalna kategoria żeli nawilżających. Ich fenomen wynika przede wszystkim z ich nazwy, gdyż – nałożone na ciało – powodują przyjemne uczucie chłodzenia.

Między innymi to właśnie dlatego zaleca się, by produkt ten stosować w upalne dni (a zwłaszcza noce). Nawiasem mówiąc – stosowanie żeli chłodzących jest bardzo przyjemne, gdyż pobudzają one układ krwionośny i intensyfikują doznania w trakcie seksu.

6. Żele o właściwościach powiększających

Żele intymne o właściwościach powiększających do dość specyficzna gama – nie bójmy się tego słowa – gadżetów erotycznych. Zawierają one (podobnie jak środki pobudzające) kofeinę i guaranę, które skutecznie pobudzają ciała kobiet i mężczyzn do skuteczniejszego działania.

Co ciekawe, niektóre żele mogą również działać w drugą stronę, wpływając na obkurczanie narządów płciowych. Z takich żeli korzystają głównie kobiety, gdyż dzięki nim można skutecznie obkurczyć i ujędrnić pochwę, co oczywiście przedkłada się na intensywność doznań w trakcie stosunku płciowego.

Odmiany żeli intymnych w kontekście ich składu

Żele intymne można posegregować nie tylko ze względu na zastosowanie, ale też w oparciu o ich skład. Co ważne – zastosowanie tu składniki będą miały bardzo istotny wpływ na właściwości żelu i sposób jego stosowania.

Żele wodne

Cechą charakterystyczną jest niezwykle bezpieczny skład, który – co ciekawe – w znacznym stopniu przypomina naturalną wydzielinę. Między innymi to właśnie dzięki temu nie podrażniają one skóry, a co za tym idzie – mogą z nich korzystać osoby posiadające delikatną i wrażliwą skórę.

Niestety mają one pewne wady. Jedną z nich jest niewielka wydajność, która wymusza na użytkowniku konieczność wielokrotnej aplikacji w trakcie stosunku. Oczywistym jest, że takie utrudnienie może negatywnie wpłynąć jak jakość życia seksualnego, a co za tym idzie – na przyjemność doznań w trakcie stosunku.

Żele oleiste

Znacznie gęstsze od swoich „wodnych odpowiedników”, gdyż w ich skład wchodzi również lateks i spora dawka tłuszczów. Oczywiście oferują one bardzo przyjemne doznania, ale w niektórych przypadkach mogą być dość… zdradliwe. Wynika to przede wszystkim z ich negatywnego wpływu na lateks, z którego przecież składają się prezerwatywy. Oznacza to, że stosowanie tych żeli nie jest wskazane u tych osób, które korzystają z tej formy antykoncepcji.

Trzeba jednak przyznać, że w porównaniu do żeli wodnych, produkty oleiste charakteryzują się dość dużą wydajnością, co z reguły ogranicza ich stosowanie do jednorazowej aplikacji.

Żele silikonowe

Produkty, które również charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością, toteż przerywanie stosunku w przypadku ich aplikacji będzie (najprawdopodobniej) zbędne. W związku z dużą zawartością lateksu utrzymują się one na skórze bardzo długo i nie są tak szybko wchłaniane jak substancje wodne.

Należy jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach ich stosowanie może prowadzić do różnego rodzaju reakcji alergicznych i stanów zapalnych. Dlatego tak ważne jest, by stosować je (przynajmniej na początku) w sposób dość ostrożny, aplikując je na ograniczony fragment powierzchni skóry. 

Ciekawą wariacją żeli nawilżających są produkty zawierające kwas hialuronowy. I choć należą one do rzadkości, to ze względu na obecność dobrze znanego wszystkim składnika czynnego, korzystnie wpływają one na strukturę skóry okolic intymnych, chroniąc ją przed mikrourazami, otarciami i stanami zapalnymi. Co ważne – wybór określonego rodzaju żelu warto również uzależnić od opinii seksuologa, który pomoże dobrać lubrykant optymalny dla obojga partnerów.

Podsumowanie

Stosowanie żelu intymnego jest z pewnością niezwykle kuszące dla obydwojga partnerów i nie tylko w przypadku występowania zjawiska suchości pochwy. Mimo to warto pamiętać o tym, że nadal jest to jedynie substancja pomocnicza, której celem jest eliminacja skutków, a nie przyczyn tego zjawiska.