Czym jest serum do rzęs? Pod tą tajemniczą nazwą kryje się specjalna odżywka, która ma wspierać rozwój rzęs, pielęgnować je i przede wszystkim odżywiać. To dzięki niemu mają one wyglądać zdrowo i seksownie. Niestety, sam zakup serum nie jest gwarancją, że – niejako w zamian – „otrzymamy” zdrowe i piękne rzęsy. Poniższy artykuł jest swoistym poradnikiem, który ma dopomóc w wyborze odpowiedniego produktu.
Skład – ważny czynnik decyzyjny
Pierwszą rzeczą na którą należy uważać przy wyborze serum jest oczywiście jego skład. Niestety, ilość dostępnych na rynku składników jest na tyle duża, że… lepiej przetestować je osobiście. Istotą takiego testu jest nakładanie serum wyłącznie na fragment rzęsy i bieżące kontrolowanie powstałych zmian. Jeśli rzęsy się wydłużą, pogrubią i staną się zdrowsze (od razu to widać) wybrany produkt będzie dla nas idealny.
Niestety na pierwsze efekty wprowadzenia nowego serum trzeba trochę poczekać. Powinny się one już pojawić po kilkunastu dniach od rozpoczęcia stosowania preparatu. I choć efekty wprowadzenia nowego kosmetyku są decydującym czynnikiem, to jednak warto zwrócić uwagę również na wygodę jego stosowania.
Jak stosować odżywki na porost rzęs?
Odżywka do rzęs powinna się łatwo nakładać. Doświadczona miłośniczka kosmetyków od razu zauważy różnicę pomiędzy sztywnymi a bardziej elastycznymi pędzelkami. Te pierwsze nigdy nie spełnią swojej roli. Jeśli będą zbyt sztywne, nie da się za ich pomocą równomiernie rozprowadzić odżywki. Oczywiście sama elastyczność to nie wszystko! Pędzel powinien być również dość dobrze wykonany, dzięki czemu nie uszkodzi się on w trakcie eksploatacji.
Nie bez znaczenia (w kontekście aplikowania odżywki) jest też sposób wchłaniania produktu. Dobre serum powinno się łatwo wchłaniać. Jeśli czas wchłaniania będzie zbyt długi, na rzęsie pozostaną szpecące pozostałości odżywki, które nie tylko wyglądają nieatrakcyjnie, ale też kleją strukturę rzęs i są bardzo trudne w usunięciu.
Istota stosowania serum do rzęs
Po co stosuje się serum? Po to – jak było to opisane powyżej – by struktura włosa wchodzącego w skład rzęsy była jak najmocniejsza. Dzięki temu włos staje się o wiele grubszy i bardziej wytrzymały. Co więcej, ulega wydłużeniu i – w przypadku zdegenerowanych rzęs – jego regeneracji. Efekt ten uzyskuje się dzięki specyficznej strukturze produktu, który przenika w obręb włosa i odżywia go od wewnątrz, wpływając również na procesy zachodzące w cebulkach włosowych.
- Dobrej jakości serum zawiera związki tłuszczów (lipooligopeptydy), które tworzą na powierzchni włosa specjalną strukturę ochronną. Dzięki nim jest on lepiej odżywiony i bardzo dobrze pielęgnowany.
- Dzięki zawartym w odżywce witaminom, cebulki włosa są „pobudzone do działania” co jednoznacznie prowadzi do rozwoju włosa, jego wzrostu i regeneracji.
- Niektóre produkty zawierają wyciągi ze świetlika. Działają one łagodząco na skórę, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wystąpienia podrażnień skórnych w obrębie rzęs. Warto je wybierać ze względu na komfort stosowania!
Każda odżywka do rzęs powinna być stosowana zgodnie z informacją podaną przez producenta. Zaleca się, by wybrany przez nas produkt posiadał specjalny eyeliner, lub też specjalistyczną, ergonomiczną szczoteczkę. Serum zawsze powinno być nakładane powoli i dokładnie. Zaleca się, by stosować je od nasady włosa, aż po jego końcówkę. Dzięki oleistej strukturze produktu, kontrola jego nakładania jest dosyć prosta.
Gdzie kupić i czy zawsze warto to zrobić?
Serum do rzęs warto zacząć stosować w momencie, gdy zauważymy, że nasze rzęsy zaczynają się nieestetycznie prezentować. Jeśli zwrócimy uwagę na ich nieestetyczny wygląd, rzadką i słabą strukturę a także nierównomierną długość (i kształt) jest to odpowiedni moment do zastosowania serum.
Gdzie kupić taki produkt? Najlepiej w drogerii, lub w aptece. Nawiasem mówiąc druga opcja jest korzystniejsza, gdyż mamy wtedy kontakt z farmaceutą, który posiada duże doświadczenie w zakresie doboru odpowiednich dla naszych rzęs środków. Opcjonalnie można też skontaktować się z dermatologiem, który – czasami tak się zdarza – przepisuje środki robione na miejscu, bezpośrednio w aptece.
Dlaczego warto stosować?
Tak jak było to wspomniane wcześniej, oryginalna odżywka do rzęs powinna być stosowana w sytuacji, gdy nasze rzęsy są w znaczny sposób uszkodzone a nawet zniszczone. Jeśli są zdrowe, silne i gęste, możemy stosować produkty domowej roboty (z powodzeniem można takie wyprodukować w domowym zaciszu). Pamiętajmy jednak, że to oryginalne serum jest swoistym lekiem. Stosowanie rozwiązań domowych nie zawsze się sprawdzi!
Jeśli rozpoczynamy naszą przygodę z serum, warto zacząć od produktów silnie odżywiających, które zapewnią naszym rzęsom maksimum substancji odżywczych. Dopiero z biegiem czasu – gdy zauważymy, że nasze rzęsy wyglądają lepiej – możemy zadbać o produkty z mniejszą liczbą składników odżywczych. Nawiasem mówiąc, najlepsze odżywki są dość kosztowne!
Jak dbać o rzęsy podczas stosowania odżywek?
Jeśli nie chcemy testować serum bezpośrednio na oczach, możemy to zrobić na skórze dłoni (najlepiej w najdelikatniejszym miejscu). W ten sposób dowiemy się, czy dany produkt nie działa drażniąco. Jeśli podrażniona została skóra dłoni, to mamy pewność, że to samo spotka naszą powiekę, co zresztą nie będzie wyglądać zbyt estetycznie.
Przed zastosowaniem odżywki należy wykonać dokładny demakijaż twarzy. Problemem wielu kobiet jest aplikowanie serum bezpośrednio po nakładaniu makijażu. Niestety zdecydowana większość substancji stosowanych na twarz posiada w swoim składzie substancje, które blokują działanie serum. Dlatego tak ważny jest demakijaż. Podczas stosowania odżywki należy zadbać nie tylko o górną, ale i o dolną rzęsę. Preparat nanosi się zgodnie z zaleceniami producenta.
Nie tylko odżywka, czyli wspomaganie działania serum
Rzęsy ulegają uszkodzeniu z różnych powodów. Najwięcej spustoszenia dokonują promienie UV i makijaż.Na wygląd rzęs ma wpływ również sama genetyka. Niektóre panie mogą cieszyć się przepięknymi, pełnymi i gęstymi rzęsami a inne rzadkimi i pojedynczymi. Stosowanie odżywki (nawet najlepszej) to nie wszystko! Równie ważne jest wykorzystanie w tym celu dodatkowych preparatów.
Jednym z nich jest odżywka na porost rzęs. Jej skład przypomina serum, ale jednocześnie jest bardziej ukierunkowany na pobudzanie cebulek, niż na wzmacnianie struktury włosa. Dzięki odżywce na porost włosy znacznie szybciej rosną i – jeśli zastosujemy klasyczną odżywkę – staną się też grubsze, ciemniejsze i bardziej gęste. Na marginesie, produkty stosowane do rzęs można również wykorzystywać w pielęgnacji brwi! Opcjonalnie można też stosować odżywki domowej roboty. Poniżej krótki poradnik jak można to zrobić.
Odżywka a naturalne składniki
Trudno doradzić wybór optymalnej odżywki do rzęs. Produkty dostępne w drogeriach lub w aptekach różnią się między sobą składem, specyfiką stosowania a nawet ergonomią. Niemniej istnieją naturalne składniki, które powinny znaleźć się w każdej takiej odżywce. Im jest ich więcej, tym dany produkt jest bezpieczniejszy dla naszego zdrowia.
- Keratyna – substancja ta wchodzi w skład włosów, skóry i paznokci. To dzięki niej rzęsy stają się piękne, pełne i błyszczące. Ponadto keratyna nadaje im miękkości i sprawia, że są gęste, nawilżone i rzecz jasna wzmocnione. Substancja ta tworzy na powierzchni włosa specjalną strukturę ochronną, dzięki której chroni je przed nadmiernym wysuszeniem.
- Aloes – dzięki niemu minimalizujemy ryzyko występowania podrażnień skórnych. Substancja ta korzystnie wpływa na nawilżenie rzęs, odbudowuje je i – co równie ważne – wprowadza do ich struktury niezbędne witaminy. Ciekawostką jest fakt, że sok z aloesu zawiera substancję o nazwie lignina, której cechą jest szybkie przenikanie przez skórę i jej wzmacnianie.
- Ekstrakt ze świetlika – posiada on właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu redukuje ryzyko powstawania stanów zapalnych w okolicach rzęs. Mało kto jednak wie, że substancja ta doskonale sprawdza się np. w regenerowaniu zmęczonych oczu. Poleca się ją zwłaszcza osobom, które dużo czasu spędzają przy komputerze.
- Allantoina – cenna substancja o właściwościach kojących dla ludzkiego oka. Działa podobnie jak ekstrakt ze świetlika, przyspieszając gojenie się ran a także łagodząc stany zapalne i redukując powstałe w ich wyniku podrażnienia skórne.
- Panthenol – to kolejna, bardzo ważna substancja, której nie może zabraknąć w codziennej pielęgnacji oczu, rzęs i brwi. Wpływa ona bardzo korzystnie na strukturę włosa, działając regenerująco. Oprócz tego istotnie zwiększa ona poziom nawilżenia włosa, jednocześnie wygładzając jego strukturę.
- Kwas hialuronowy – substancja, która bardzo często wykorzystywana jest do pielęgnacji skóry (zwłaszcza w salonach kosmetycznych). Dzięki niemu rzęsy są dodatkowo odżywione i nawilżone. Kwas ten odbudowuje również strukturę włosa. Co ciekawe, występuje on w ludzkich łzach, które działają przeciwzapalnie i kojąco.
Oczywiście dobra odżywka do rzęs nie musi w swoim składzie zawierać wszystkich powyższych substancji. Niemniej im jest ich więcej, tym korzystniej wpłynie ona na ogólną kondycję rzęs.
Jak przygotować odżywkę domowej produkcji?
Serum do rzęs jest produktem dosyć kosztownym i nie zawsze musi być stosowane. Jeśli nasze rzęsy wyglądają zdrowo, można je pielęgnować specyfikami domowej roboty. Jak przygotować serum domowej roboty?
- Nasze babcie znały jeden prosty sposób na poprawienie jakości i kondycji rzęs. Był nim oczywiście olej rycynowy, który zawiera sporo tłuszczów i wiele witamin. Opcjonalnie można go wymieszać z witaminami A i E a następnie nałożyć na rzęsy.
- Ciekawą odżywkę można stworzyć na podstawie wazeliny i olejku arganowego. W tym przypadku wazelina będzie środkiem pomocniczym, dzięki któremu substancje odżywcze zawarte w olejku łatwiej rozprowadzą się po strukturze rzęs. Z kolei sam olejek jest prawdziwą, odżywczą bombą witaminową, bogatą w witaminę A i E.
- Alternatywę dla wyżej opisywanych odżywek domowej roboty można wykonać również z połączenia olejku z wiesiołka i olejku kokosowego. W tym przypadku olejek kokosowy będzie substancją pomocniczą a olejek z wiesiołka – substancją czynną.
Należy pamiętać, że niezależnie od składu, odżywka domowej roboty i tak będzie działać wolniej, niż profesjonalne preparaty do wzmacniania rzęs.

Zespół redaktorów codziennie tworzy portal KowaleZdrowia.pl. Publikujemy najciekawsze informacje ze świata zdrowia, które mogą odmienić Twoje spojrzenie na swoje zdrowi! Jeżeli masz pomysł na nowe treści na naszym portalu, to śmiało pisz do naszej redakcji.