Gęste, naturalnie prezentujące się brwi, to marzenie chyba każdej kobiety. Ich pielęgnacja zajmuje paniom wiele czasu, energii, sił i niekiedy środków. Tymczasem – z biologicznego punktu widzenia – struktura brwi, rzęs i pozostałych włosów na ciele jest dokładnie taka sama. No dobrze, różnica polega na ich kształcie, gdyż włosy brwiowe są po prostu grubsze i krótsze. Ale na tym różnice się kończą.

Ranking odżywek bo brwi

Bądźmy szczerzy – najlepsza odżywka na porost brwi to ta, która zagęści i wzmocni włoski, będzie stymulować wzrost nowych włosków, a także poprawi ich ogólną kondycję. Problem w tym, że większość ulotek w opakowaniach serum na porost brwi zawiera podobne informacje. Warto zatem być ostrożną przy stosowaniu tychże preparatów. Poniżesz przedstawiamy cztery propozycje odżywek do brwi, którymi warto się zainteresować.MIEJSCE 1

Long 4 Lashes

Serum do brwi Long 4 Lashes
Long 4 Lashes od marki Oceanic to propozycja odżywki do brwi o świetnym stosunku ceny do skuteczności. Jednym z głównym składników jest bimatoprost, który stymuluje włoski brwi do wzrostu oraz przedłuża ich żywotność. Kolejnym ważnym składnikiem jest witamina B5 dbająca o elastyczne, wytrzymałe oraz lśniące brwi.

Raz dziennie na noc, rozprowadzając serum pędzelkiem na czystą skórę.

50 złotych / Opakowanie zawierające 3 ml preparatu odpowiada 6-miesięcznej kuracji.

MIEJSCE 2

Eleverbrow

Odżywka do brwi Eleverbrow
Drugie miejsce w rankingu zajmuje serum do brwi Eleverbrow. Składniki aktywne, wśród których znajdziemy między innymi trójpepetydy są doskonałym wsparciem dla brwi. Odżywka Eleverbrown jest idealną propozycją, dla kobiet które mogą wydać nieco większą kwotę dostając w zamian produktu z najwyższej półki. Pierwsze efekty stosowania można zauważyć nawet w zaledwie 2 tygodnie od rozpoczęcia kuracji.

Wieczorem przed snem, nakładając aplikatorem na oczyszczoną skórę.

135 złotych / Opakowanie zawierające 3 ml na około 5-6 miesięcy stosowania.

MIEJSCE 3

Biotebal rzęsy XXL

Biotebal rzęsy XXL - odżywka do brwi
Biotebal XXL zajmuje w pełni zasłużone trzecie miejsce – dobre opinie konsumentek, a do tego niebywale atrakcyjna cena zapewnia tej odżywce sporą popularność. W składzie znajdziemy między innymi biomatoprost, biotynę oraz witaminę B5. Według zapewnień producenta pierwsze efekty zauważalne są już w przeciągu 3 tygodni, a najlepsze uzyskuje po 12 tygodniach regularnego stosowania.

Raz dziennie na noc, nakładając serum na oczyszczoną skórę powiek.

40 złotych / 3 ml na około 3 miesiące stosowania.

MIEJSCE 4

L’biotica ActiveLash

Serum L’biotica ActiveLash
Czwarte miejsce w rankingu zajmuje kolejna niskobudżetowa i popularna odżywka Lbiotica ActiveLash. Fundament odżywki stanowi keratyna, pantenol oraz alantonina – związki o działaniu wzmacniającym, odżywiającym oraz regenerującym strukturę włosów. Efekty stosowania odżywki można zauważyć po około 4-5 tygodniach stosowania.

Odżywkę należy nakładać na noc przez okres 8-10 tygodni.

40 złotych / opakowanie 3.5 ml na 3 miesiące codziennego stosowania.

Istota cyklu życia włosa

Chcąc zastanowić się nad skutecznymi sposobami pielęgnacji włosów brwiowych, warto wpierw zwrócić uwagę na to, czym jest cykl życia włosa. Otóż składa się on z trzech etapów, to jest anangenowego, kategenowego i telogenowego. Etap pierwszy nieprzypadkowo jest nazywany etapem wzrostu. To właśnie wtedy (i tylko wtedy) włos wzrasta. Kolejne dwa etapy to tak naprawdę niekończący się cykl obumierania i wypadania włosów. Ale do rzeczy…

Wiele kobiet marzy o grubych, gęstych brwiach. Niestety, nie wszystkim są one dane. Owszem, czasem zdarza się, że zaistniały stan rzeczy wynika głównie z genów. Ot, odziedziczyłyśmy cienkie i słabe brwi po naszych rodzicach, tudzież dziadkach. Ale często przyczyna tego zjawiska wynika z błędnej pielęgnacji tych włosków. Skutkiem tego stają się one łamliwe, podatne na uszkodzenia, cienkie i bardzo szybko wypadają. Aby zatem „uzdrowić” brwi, konieczne jest skuteczne serum przyspieszające wzrost brwi.

Przeczytaj koniecznie: Jak wzmocnić rzęsy? Domowe sposoby na długie i gęste rzęsy!

Jak wybrać skuteczną odżywkę do brwi?

A więc po pierwsze – jeśli brwi mają jasny kolor, to koniecznie należy stosować odżywki, w skład których wchodzi m.in. henna. Dzięki niej, a w zasadzie dzięki znajdującym się w jej składzie naturalnym wyciągom z roślin, włoski staną się ciemniejsze, co przełoży się na lepiej zarysowane brwi.

Po drugie warto rozejrzeć się za odżywką na porost brwi (tudzież rzęs) zawierającą któreś z dobrze znanych naturalnych składników:

  • olej z pestek winogron,
  • witaminę A oraz E,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej arganowy.
  • olejek nagietkowy.

Składniki, których warto szukać

W skutecznej pielęgnacji brwi (i rzęs) warto czasem odnieść się do kontrowersyjnych metod. Jedną z nich jest stosowanie w tym celu preparatów bogatych w tzw. bimatoprost, który – jak się okazuje – jest substancją skutecznie pobudzającą wzrost włosa.

Co ciekawe, substancja ta jest składnikiem aktywnym leków na jaskrę. Badania dowiodły jednak, że u osób, które stosowały te leki, z biegiem czasu pojawiły się piękne, długie rzęsy. Zależność ta wynika ze sposobu, jaki związek ten działa na włoski. Okazuje się bowiem, że znacznie wydłuża on etap ananengowy życia włosa, który – jak zostało to zaznaczone na początku – jest jedynym etapem w trakcie którego włos wzrasta. Niestety, odstawienie bimatoprostu sprawia, że brwi ponownie stają się krótsze i słabe.

Na rynku można też znaleźć sporo preparatów na przedłużenie i wzmocnienie brwi, które wyróżniają się alternatywnym składem. Tak naprawdę są one mieszanką wielu różnych peptydów, keratyny, pobudzającej wzrost L-argininy, a także prowitaminy B5. Peptydy i keratyna wzmacniają włosy, dzięki czemu są one mniej podatne na złamania i wypadanie. Z kolei L-arginina nie tylko przyspiesza wzrost włosa, ale też ułatwia przenikanie w/w składników do tzw. mieszka włosowego, w którym to włos bierze swój początek.

Serum przyśpieszającym wzrost brwi może zawierać również chlorek-1-methylomikotynamidu. Jest to związek chemiczny, który działa na brwi w sposób wielopłaszczyznowy: przyspiesza ich wzrost, wzmacnia je, a także odżywia mieszki włosowe i hamuje wypadanie włosków brwi.

ABC stosowania odżywek na porost brwi

Nawet najlepsza odżywka na porost brwi nic nie zdziała, jeśli będzie aplikowana w sposób nieprawidłowy. Najważniejsze jest tu regularne stosowanie produktu, który – w początkowej fazie – powinien być nakładany raz dziennie i to najlepiej wieczorem.

Pierwsze efekty stosowania preparatu będzie można zobaczyć już po około 20 dniach. Pielęgnacja brwi za pomocą dedykowanych środków pielęgnacyjnych powinna odbywać się zarówno na skórę, jak i na same włoski. Co ważne, preparatu nie należy mechanicznie usuwać. Trzeba poczekać, aż cały się wchłonie.

Preparat aplikuje się na włoski za pomocą specjalnego pędzelka. Opcjonalnie można do tego celu wykorzystać szczoteczkę, przy czym ważne jest, aby była ona nowa i nieużywana. Zaleca się również, aby odżywka była stosowana bezpośrednio na skórę czystą, gdyż w przeciwnym razie może ona doprowadzić do wystąpienia stanów zapalnych lub reakcji alergicznych.

Jeśli kobieta decyduje się na zastosowanie preparatów o działaniu wielopłaszczyznowym i wielofunkcyjnym, również i one muszą być aplikowane bezpośrednio na czystą i odkażoną skórę okolic oczu. Jeśli serum na porost brwi jest jednocześnie preparatem na stymulację rzęs, konieczne jest stosowanie preparatu w ten sposób, by jak najmniej oddziaływał na skórę. Serum warto stosować wieczorem, dzięki czemu zawarte w nim substancje aktywne będą działać na włoski i mieszki włosowe nocą, to jest w trakcie spoczynku.

Podsumowanie

Dobre i sprawdzone serum przyśpieszające wzrost brwi wcale nie musi być dedykowanym produktem. Można do tego celu wykorzystać również wiele innych, stymulujących wzrost włosów preparatów. Ważne, aby wcześniej dokładnie zapoznać się z ich składem, sposobem stosowania i ewentualnymi działaniami niepożądanymi.