Każda kobieta chce wyglądać pięknie, a – jak powszechnie wiadomo – jednym z wyznaczników kobiecego piękna jest seksowny biust. Poprawa jego wyglądu, utożsamiana jest zwykle ze wzrostem jego objętości i podkreśleniem jego kształtów. Piersi można powiększyć na różne sposoby: za pomocą ćwiczeń, suplementów, a nawet hormonów. Niestety najskuteczniejszą metodą zwiększenia jego objętości jest operacja chirurgiczna.


Dlaczego “niestety”? Chociażby dlatego, że zabieg ten wiąże się z wieloma powikłaniami i koniecznością zastosowania długotrwałej rekonwalescencji. Przez pierwsze 48 godzin od jego zakończenia pacjentka może czuć się obolała, zmęczona, a nawet senna. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że wykonuje się go w pełnym znieczuleniu. Niemniej trzeba przyznać, że tylko w ten sposób można uzyskać duży wzrost objętości biustu, co w przypadku np. suplementów nie jest niestety możliwe.

Rodzaje implantów piersi – co warto wiedzieć na ich temat?

Wybór optymalnej formy implantów piersi to pochodna wiedzy lekarskiej i preferencji pacjentki. I choć ma ona pełne prawo do wyboru określonego implantu, to jednak lekarz odpowiada za jej bezpieczeństwo. Dlatego przed rozpoczęciem zabiegu, będzie on musiał uwzględnić:

 • cechy anatomiczne sylwetki, to jest szerokość i kształt klatki piersiowej, wygląd biustu, jego rozstaw, a także kształt,
 • oczekiwania pacjentki dotyczące wyglądu, wielkości i kształtu biustu,
 • styl życia pacjentki, czyli dietę, aktywność fizyczną itd.; dla przykładu bardzo duża aktywność fizyczna nie jest sprzymierzeńcem implantów (w dowolnej formie).

Rodzaje implantów piersiowych, które może zaproponować lekarz

Najbardziej popularna odmiana wypełnień są implanty anatomiczne, których kształt przypomina… zwykłą kroplę. Dzięki temu idealnie dopasowują się one do kształtu biustu i pozwalają uzyskać naturalny efekt jego wyglądu. Poleca się je szczególnie tym pacjentkom, które chcą, by ich piersi po zabiegu wyglądały naturalnie i kobieco.

Faktura powierzchni

Dostępne implanty dzielimy w oparciu o fakturę powierzchni – do tej grupy zaliczamy implanty gładkie, które doskonale “wpisują się” w strukturę biustu i implanty teksturowane, które – dzięki swej chropowatej powierzchni – stabilnie utrzymują się w jego wnętrzu. W przypadku tych drugich rodzajów implantów, specjalne wypustki chronią je przed rotacją.

W tej grupie wypełnień wyróżniamy również implanty B-lite, w których wnętrzu znajduje się silikon z zawartymi w nim pęcherzykami powietrza. Dzięki temu są one bardzo lekkie i wygodnie się je nosi.

Wypełnienie implantu

Tu do wyboru mamy dwa rodzaje tworzywa:

 • Pierwszy z nich to tradycyjny silikon, który charakteryzuje się podobną miękkością, co naturalna tkanka. Wypełnienia silikonowe sprawiają, że piersi zachowują swą jędrność i delikatność. Poza tym są po prostu… tańsze od ich bardziej zaawansowanych odpowiedników.
 • B-lite to wypełnienie, o którym była już mowa nieco wcześniej. Składa się ono z silikonu wypełnionego pęcherzykami powietrza. Jest ich wystarczająco dużo, by masa implantu została w ten sposób zmniejszona o 30 procent. Dzięki temu redukuje się wpływ masy silikonu na strukturę piersi. Przedkłada się to na dłużej trwający efekt pięknie prezentującego się biustu.

Kształt podstawy

Tutaj mamy do czynienia z implantami o przekroju kropli (są to wypełnienia anatomiczne) i implantami okrągłymi, w których podstawą (przekrojem) jest powierzchnia koła. Kształt ich podstawy ma istotny wpływ na to, jak pierś będzie się prezentować po zabiegu.

Niektóre gabinety kosmetyczne stosują jeszcze bardziej zaawansowane formy wypełnień, którymi są implanty piersiowe z solą fizjologiczną. Ich cechą szczególną jest specyficzna struktura, w której – zamiast silikonu – znajduje się specjalny roztwór soli fizjologicznej.

Implanty te posiadają charakterystyczny, usuwalny dren, poprzez który można wprowadzać roztwór do ich wnętrza lub też spuszczać jego nadmiar. Dzięki temu chirurg plastyczny może kształtować wygląd biustu i to nawet do 6 miesięcy od zakończenia zabiegu!

Przeczytaj koniecznie: Tabletki na powiększenie biustu – Ranking i Opinie.

Powiększanie biustu tkanką tłuszczową – co warto wiedzieć?

Powiększanie biustu za pomocą tłuszczu pobranego z bioder i ud, to zabieg mniej inwazyjny, niż wprowadzanie implantów piersiowych. Wykonuje się go co prawda w obecności lekarza, ale tylko w znieczuleniu miejscowym.

Pierwszy etap zabiegu polega na pobraniu tłuszczu z tych okolic ciała, w których jest go najwięcej, to jest bioder i ud. Następnie selekcjonuje się go i oczyszcza, by mógł zostać wstrzyknięty bezpośrednio do piersi. Zanim jednak do tego dojdzie, należy go wprowadzić do odpowiednio przygotowanych strzykawek. W trakcie drugiego etapu zabiegu, tłuszcz jest bezpośrednio wstrzykiwany do każdej z piersi, najlepiej w ilości 200 – 350 ml. Wystarczy to do powiększenia biustu o jeden rozmiar.

W procesie powiększania biustu za pomocą tłuszczu, bardzo ważna jest… cierpliwość. Komórki tłuszczowe potrzebują czasu, by móc odpowiednio uformować się wewnątrz każdej z piersi. Przyjmuje się, że czas oczekiwania na optymalne wyniki to około 6 tygodni. Ważne jest, by w tym czasie nie nosić biustonosza i unikać sauny, a także kąpieli w basenie i intensywnego opalania.

Komu poleca się ten zabieg? Przede wszystkim tym kobietom, u których piersi są asymetryczne lub zbyt małe. Powiększanie tą metodą dużych piersi nie jest wskazane, głównie ze względu na ryzyko powstania ciężkich deformacji. Główne zalety tej metody to:

 • naturalny wygląd powiększonych piersi,
 • utrzymanie uzyskanego efektu przez wiele miesięcy i lat,
 • niska inwazyjność, gdyż metoda ta opiera się jedynie na iniekcjach,
 • brak stosowania implantów i mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań.

Czy powiększenie biustu bez operacji jest możliwe? Przeczytaj artykuł: Jak powiększyć piersi? 8 sprawdzonych metod na powiększenie biustu.

Implanty piersiowe – rodzaje nacięć

Stosowanie implantów jest już bardziej zaawansowaną i inwazyjną metodą powiększania piersi i wymaga – w zależności od przyjętego wariantu – zastosowania różnych rodzajów cięć.

Nacięcie podpiersiowe

Wykonuje się je w miejscu, w którym łączy się klatka piersiowa i spodnia część piersi. Po wykonaniu cięcia, zadaniem chirurga jest takie ukształtowanie piersi, by możliwe było stworzenie podskórnej kieszeni dla implantu. Umiejscawia się go w ten sposób, by jego środek znajdował się w punkcie sutka.

Metoda ta jest korzystna ze względu na bezpieczne umiejscowienie nacięcia i ukrycie blizny. Co więcej, można ją stosować niezależnie od przyjętej metody implantacji. W pewnym sensie jest ona też łatwa z punktu widzenia chirurga, gdyż zapewnia optymalną widoczność w trakcie trwania zabiegu.

Nacięcie okołosutkowe

Wykonuje się je na linii aureoli sutka, dzięki czemu chirurg może w łatwy sposób stworzyć kieszonkę dla implantu. Metoda ta wymaga sporej dokładności, gdyż jakiekolwiek odchyłki od linii wokół sutków mogą spowodować pozostanie szpecących blizn.

Po wykonaniu kieszonki lekarz wsuwa w nią implant, a następnie pozycjonuje go tak, by jego środek znajdował się w miejscu sutka. Zaletą tej metody jest możliwość bardzo dokładnego umiejscowienia implantu. Dzięki niej piersi wyglądają doskonale, a całego zabiegu nie trzeba poprawiać.

Nacięcie bezpośrednio pod pachą

Metoda, w której wykonuje się je w naturalnych załamaniach skóry na obszarze pachy. Dzięki temu, powstała w ten sposób blizna nie jest widoczna. Nacięcie to wymaga zastosowania endoskopu, który składa się z elastycznego przewodu i umiejscowionej na jego końcu kamerki. Dzięki temu możliwe jest w miarę precyzyjne wprowadzenie implantu, poprzez utworzony w ten sposób kanał.

Największą korzyścią dla pacjentki, która wynika bezpośrednio z zastosowania tej metody, jest ukrycie wszelakich blizn, powstałych na skutek zabiegu. Warto też dodać, że nacięcie pod pachą jest dobrym rozwiązaniem niezależnie od wybranej metody implementacji wkładki.

Nacięcie pępkowe

Nacięcie pępkowe – wykonuje się na brzegu pępka. Poprzez nacięcie wprowadza się endoskop, który formuje kanał, przez który zostanie przeprowadzony implant. Dzięki zastosowaniu endoskopu, lekarz może precyzyjnie określić miejsce usytuowania implantu.

Jakie są najważniejsze zalety tej metody? Największą z nich jest brak nacięć w obrębie piersi. Poza tym nacięcie pępkowe również można stosować niezależnie od wybranego sposobu wprowadzania implantu do wnętrza biustu.

Uwaga! Wybór rodzaju zastosowanego nacięcia, powinien być wspólną decyzją kobiety i jej lekarza. W przeciwnym razie może dojść do powikłań pooperacyjnych lub też uzyskany efekt nie będzie satysfakcjonujący.

Przeczytaj również: Masaż biustu – naturalne powiększenie i ujędrnienie piersi.

Operacja piersi i jej przebieg

Operację powiększenia piersi, należy wykonać wyłącznie na sali operacyjnej. Wybór tej metody wiąże się też z koniecznością zastosowania znieczulenia ogólnego. Czas trwania zabiegu to około 2 godziny, w trakcie których skóra Pacjentki jest nacinania (w odpowiednim miejscu) a następnie wprowadzany jest implant. W trakcie zabiegu formuje się specjalną kieszeń, do której wsuwa się wkładkę. W zależności od zastosowanej metody, usytuowanie i precyzja tej kieszeni mogą być różne.

Operację powinny poprzedzić rzetelne konsultacje lekarskie, w trakcie których pacjentka i lekarz zdecydują o wyborze optymalnej metody wypełnienia piersi. Po zakończeniu zabiegu, kobieta może przez około 48 godzin odczuwać dość intensywny dyskomfort, którego natężenie będzie zależne od wybranej metody nacięcia. Poza tym piersi tuż po zabiegu nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, gdyż są obolałe, wrażliwe na dotyk i przede wszystkim opuchnięte (może się też pojawić zaczerwienienie).

Uwaga! Chirurgiczne powiększenie piersi pozwala na zwiększenie ich objętości o maksymalnie 3 rozmiary, co wynika z zasad bezpieczeństwa.

Przeciwwskazania do zabiegu – o czym warto pamiętać?

Choć operacja piersi nie jest traktowana jako zabieg ciężki, to jednak nie każda kobieta może się na nią zdecydować. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest tutaj… wiek. Jeśli piersi nadal wzrastają, to zabieg ten nie może być przeprowadzony. Co ciekawe, u niektórych kobiet wzrost ten może trwać nawet do 22 roku życia.

Chirurgiczna operacja piersi nie jest też zalecana u kobiet, które mają problemy natury psychologicznej. Chodzi tu oczywiście o brak akceptacji własnego ciała, w tym rozmiaru posiadanych piersi. Jeśli chirurg zauważy, że u kobiety mogą wystąpić takie tendencje, to zabieg powiększania biustu nie powinien być wykonywany. Istnieje bowiem ryzyko, że wprowadzone zmiany nie wywołają w oczach kobiety pożądanego efektu.

Powiększanie biustu nie powinno mieć miejsca również u tych kobiet, które chorują na cukrzycę, problemy z ciśnieniem i zbyt niską lub wysoką krzepliwość krwi. Przeciwwskazaniem są też infekcje ropne w obrębie tkanki skórnej klatki piersiowej.

Operacja piersi – o czym powinna pamiętać kobieta?

Chirurgiczne powiększanie biustu to zabieg inwazyjny, po zakończeniu którego piersi nie będą wyglądać (jeszcze) idealnie. Po operacji, kobieta będzie musiała pozostać przez kilka dni na obserwacji w szpitalu. Po około 14 dniach zdejmuje się szwy. W okresie rekonwalescencji, zalecane jest noszenie specjalistycznego stanika kształtującego biust. Istotne jest również to, by unikać prowadzenia samochodu, spania na brzuchu i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Okres rekonwalescencji trwa w tym przypadku około 2 miesięcy.

Ile to wszystko kosztuje?

Cena zabiegu chirurgicznego powiększania piersi, jest zależna od wielu różnych czynników, w tym:

 • rodzaju zastosowanych implantów,
 • wykonanej metody nacięcia i zastosowanego do tego celu sprzętu,
 • czasu spędzonego w szpitalu,
 • zakresu zadań postawionych przed chirurgiem,
 • lokalizacji, w której wykonywany jest zabieg,
 • wykorzystania endoskopu itd.

Przyjęło się, że łączny koszt operacji powiększenia piersi, będzie wahać się w okolicach 13 – 20 tysięcy złotych. Zastosowanie metody przeszczepiania tłuszczu (o której mowa w niniejszym artykule) jest o wiele tańsze i kosztuje od 4 do 6 tysięcy złotych. Oczywiście uzyskane w ten sposób efekty są mniej spektakularne.

Podsumowanie

Implanty piersiowe to najszybszy i najefektywniejszy sposób na powiększenie biustu. I choć jest to metoda dość kosztowna, to jest to najpopularniejsza forma operacji plastycznych w naszym kraju. Najczęściej decydują się na nią kobiety w wieku 20 – 40 lat.