Biotylek - włosy, paznokcie, skóra


Skuteczna pielęgnacja włosów wymaga zastosowania kompleksowej suplementacji, której celem będzie nie tylko ich wzmocnienie, ale też wsparcie procesów odpowiedzialnych za rozwój mieszków włosowych. Takim suplementem – dostępnym w postaci tabletek – jest Biotylek. Co warto wiedzieć na jego temat?

Kapsułki, które wzmacniają włosy

Biotylek to preparat witaminowy, którego zadaniem jest dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości biotyny. Mowa tu oczywiście o witaminie wchodzącej w skład grupy B, która jest łatwo rozpuszczalna w wodzie i jest odpowiedzialna m.in. za wzmocnienie skóry i jej wytworów. Preparat stosuje się w przypadku wystąpienia niedoborów biotyny. Do najczęściej spotykanych objawów tego niedoboru zalicza się:

 • nadmierne wypadanie włosów,
 • zaburzenia wzrostu paznokci,
 • stany zapalne w obrębie skóry,
 • wrażliwość włosów i paznokci (podatność na łamanie) itd.

Zaleca się, aby w przypadku wystąpienia tychże objawów skorzystać z pomocy lekarza, gdyż mogą one być zapowiedzią innych, znacznie poważniejszych zjawisk chorobowych!

Biotyna i jej wpływ na stan włosów

Biotyna jest związkiem chemicznym, który bierze udział w procesie powstawania keratyny będącej częścią składową włosów i paznokci. Co więcej, biotyna wpływa również na zjawiska odpowiedzialne za różnicowanie się komórek naskórka. Dzięki temu organizm „wie”, które z nich będą wchodzić w skład np. tkanki skórnej, a które będą jej autonomicznymi wytworami.

Przeczytaj koniecznie: Jak przyśpieszyć porost włosów? 20 domowych sposobów!

Odpowiednia ilość biotyny w krwiobiegu sprawia, że włosy i paznokcie zachowują swój optymalny i zdrowy wygląd. Co ciekawe, ryzyko przedawkowania tego składnika dietetycznego jest minimalne, gdyż organizm automatycznie usuwa jego nadmiar z obiegu. Niedobór biotyny również należy do rzadkości, gdyż większość osób przyjmująca standardową ilość kalorii nie musi obawiać się jej deficytu.

Biotylek – podstawowe informacje

Zgodnie z tym, co zostało napisane wcześniej, najważniejszą i w zasadzie jedyną substancją czynną wchodzącą w skład tego preparatu, jest oczywiście biotyna. Pojedyncza tabletka stanowi równowartość 5 mg tej substancji, a także szereg substancji pomocniczych, w tym:

 • laktozę jednowodną,
 • celulozę mikrokrystaliczną,
 • stearynian magnezu,
 • kroskarmelozę sodową,
 • bezwodną krzemionkę kolidalną.

Wskazówki dotyczące stosowania preparatu

Sposób stosowania preparatu jest dokładnie opisany na dołączonej do opakowania ulotce. Tabletki na wypadanie włosów należy stosować dwa razy w ciągu dnia (po jednej tabletce), zapewniając tym samym pełną suplementację na poziomie 10 mg biotyny. Oczywiście zakres ten może się zmienić w zależności od opinii lekarza lub farmaceuty. Stosowanie tabletek odbywa się w sposób doustny, poprzez ich połknięcie i popicie dużą ilością czystej wody.  Suplement zaleca się przyjmować rano i wieczorem, najlepiej w trakcie porannego i wieczornego posiłku. W razie potrzeby, lekarz może nakreślić zupełnie inny sposób stosowania preparatu.

Regularne stosowanie suplementu diety pozwala skutecznie wzmocnić włosy, skórę i paznokcie. Warto jednak podkreślić, że pierwsze efekty będzie można zobaczyć dopiero po upływie około czterech tygodni od rozpoczęcia „kuracji”. Co ważne – wraz ze stosowaniem suplementu nie można zapominać o konieczności przestrzegania odpowiednich zaleceń dietetycznych.

Biotylek jest bowiem – jak sugeruje jego skład – suplementem diety. Oznacza to, że może być on do niej jedynie dodatkiem, a nie jej zamiennikiem. Poza tym preparat nie może być traktowany jako lek, gdyż jego działanie ogranicza się jedynie do stymulacji określonych mechanizmów mających miejsce w ludzkim organizmie.

Informacje dodatkowe

Preparat na łysienie należy stosować poprzez połknięcie całej kapsułki i popicie jej wodą. Niemniej, w przypadku osób które nie potrafią tego zrobić, dopuszcza się rozdrobnienie kapsułki i – jeśli zachodzi taka potrzeba – rozpuszczenie jej w wodzie.

Preparat nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży. Jeśli jednak mimo to zachodzi konieczność suplementacji biotyną osób będących w tej grupie społecznej, to należy to zrobić tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Zasada ta dotyczy również sposobu przyjmowania suplementu, który również musi być nakreślony przez lekarza. Z suplementu nie mogą korzystać osoby, które są uczulone na którykolwiek z jego składników. Mowa tu zwłaszcza o wymienionych wcześniej substancjach pomocniczych.

Pozostałe właściwości biotyny

Działanie preparatu Biotylek nie ogranicza się wyłącznie do rozrostu paznokci i wzmacniania włosów. Wręcz przeciwnie – biotyna wpływa również na szereg innych mechanizmów zachodzących w ludzkim organizmie. Oto najważniejsze z nich:

 • Metabolizm – dzięki biotynie proces trawienia substancji odżywczych przebiega znacznie sprawniej i szybciej. Bierze ona czynny udział w procesie przekształcania pokarmu w energię i – co ważne – pomaga w spalaniu węglowodanów (reguluje poziom cukru we krwi). Biotyna jest też odpowiedzialna za rozrost mięśni i za metabolizm aminokwasów i rozbudowanych kwasów tłuszczowych. Niedobór biotyny prowadzi więc do otyłości, ciągłego zmęczenia, a także problemów trawiennych i cukrzycy.
 • Praca układu nerwowego – trudno sobie wyobrazić prawidłową pracę układu nerwowego bez biotyny. Związek ten wspiera pracę neuroprzekaźników, a także usprawnia proces przekazywania informacji pomiędzy komórkami nerwowymi. Odpowiednia ilość biotyny pomaga również w utrzymaniu wysokiej sprawności pamięci, a także chroni przed ewentualnością wystąpienia wielu zaburzeń poznawczych, które bardzo często pojawiają się już na etapie starzenia. Optymalna ilość biotyny korzystnie wpływa też na samopoczucie i ułatwia koncentrację.

Wskazówki dotyczące zakupu

Zamknięte w dużym, funkcjonalnym opakowaniu tabletki na wypadanie włosów Biotylek, to inwestycja w zdrowie i we własne samopoczucie. Co ważne – cena suplementu jest dość niska i waha się w zakresie od 25 do 35 złotych za opakowanie. Zaletą produktu jest też jego łatwa dostępność, gdyż można go kupić w praktycznie każdej aptece (dotyczy również podmiotów internetowych). W jednym opakowaniu znajduje się 60 kapsułek, które wystarczą na 30 dniową kurację. W przypadku braku efektów stosowania preparatu, należy zaczerpnąć porady lekarskiej.

Opinie o produkcie

Większość osób bardzo pozytywnie wypowiada się na temat suplementu. Docenia się przede wszystkim jego:

 • niską cenę, gdyż w porównaniu do wielu innych, analogicznych produktów kosztuje on bardzo mało,
 • dostępność, gdyż można go spotkać w praktycznie każdej aptece,
 • bezpieczeństwo stosowania (wyrób nie wywołuje skutków ubocznych),
 • prosty skład.

Co więcej, wielu użytkowników preparatu korzystnie wypowiada się na temat jego skuteczności, gdyż zawarta w nim substancja czynna występuje w stosunkowo dużych ilościach.

Oczywiście można znaleźć również i takie osoby, które są – z różnych powodów – niezadowolone z działania preparatu. Negatywne opinie na temat specyfiku dotyczą przede wszystkim niewielkiej skuteczności produktu. Należy jednak pamiętać, że Biotylek to suplement diety, którego działanie ogranicza się wyłącznie do wsparcia naturalnych procesów zachodzących w organizmie. Oznacza to również, że preparat nie działa u wszystkich w dokładnie taki sam sposób.

Podsumowanie

Podsumowując, dzięki zawartej w Biotylku biotynie, łysienie i wypadanie włosów nie powinny być już problemem. Co więcej, wewnętrzne stosowanie produktu pozwoli cieszyć się lepszą kondycją, dużą, codzienną dawką energii i większymi zdolnościami poznawczymi.