Biotynox - opinie


Istnieje kilka metod wsparcia wzrostu włosów i paznokci. Tak, również i one mogą one być łamliwe i podatne na uszkodzenia, jeśli brakuje im podstawowych witamin i składników odżywczych. Jednym z nich jest biotyna, którą można znaleźć m.in. w różnego rodzaju suplementach diety. Czy są one skuteczne w walce z łamliwymi paznokciami i wypadającymi włosami?

Biotynox – co to jest?

Biotynox to suplement diety, którego głównym składnikiem czynnym jest biotyna. Preparat ten może być stosowany pomocniczo w trakcie leczenia wypadania włosów i zaburzeń ich wzrostu, a także podwyższonej łamliwości paznokci. Co więcej, można go stosować również w kontekście stanów zapalnych, które powstają w obrębie oczu, nosa i – mówiąc ogólnie – na powierzchni skóry głowy.

W związku z faktem, iż preparat Biotynox jest suplementem diety, nie należy go stosować w roli leku. Jest to bowiem wyłącznie rezerwuar ważnych dla zdrowia substancji czynnych, których stosowanie koniecznie trzeba powiązać z odpowiednio zbilansowaną dietą.

Skład preparatu – podstawowe informacje

Najważniejszą (i jedyną) substancją czynną, która wchodzi w skład tego preparatu, jest oczywiście biotyna. Oprócz niej (jej działanie jest opisane poniżej) ważną rolę odgrywają tu takie związki jak celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, krospowidon typ A, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Ich działanie co prawda nie wpływa bezpośrednio na regenerację włosów i paznokci, ale ułatwia przyswajanie kapsułek, a co za tym idzie – zawartej w nich substancji czynnej. Warto wiedzieć, że w pojedynczej kapsułce zawarte jest aż 5 mg biotyny, co dla wielu osób stanowi równowartość dziennego zapotrzebowania na ów składnik diety.

Biotyna – co warto o niej wiedzieć?

Biotyna to dość tajemnicza substancja, o której wiele osób po prostu nie wie. Warto wiedzieć, że jest ona dokładnie tym samym, co:

  • koenzym R
  • witamina B7
  • witamina H.

Biotyna działa na ludzki organizm w sposób wielopłaszczyznowy. Jej najważniejszym zadaniem jest uczestniczenie w reakcjach rozkładu niektórych substancji odżywczych, w tym oczywiście tłuszczów, węglowodanów itp. Co ciekawe, zawartość biotyny w organizmie nie jest mierzona za pomocą żadnego testu. Można jednak – z dużą dozą prawdopodobieństwa – wskazać osoby, które cierpią na jej niedobór. U osób tych częściej wypadają włosy, łatwiej łamią się paznokcie, a także tworzy się u nich charakterystyczna, czerwona łuska, która umiejscowiona jest najczęściej w bliskim sąsiedztwie oczu, ust i nosa.

Mało tego, niedobór biotyny nie tylko wiąże się z urodą, ale też z poważnymi zaburzeniami o charakterze nerwowym. Depresja, uczucie wyczerpania, mrowienie rąk i nóg, a także omamy, to tylko jedne z wielu objawów, które świadczą o jej niedoborze. Co więcej – według niektórych badań zawartość biotyny w organizmie obniża niektóre choroby przewlekłe, w tym cukrzycę.

Stosowanie

Biotynox to skuteczny suplement wzmacniający włosy, który należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Co ważne, biotynę trudno przedawkować, gdyż jej nadmiar jest skutecznie usuwany za pośrednictwem moczu. Niemniej – ze względu na obecność niektórych substancji pomocniczych – jej nadmiar może doprowadzić do pewnych reperkusji ze strony układu pokarmowego. Jeśli preparat jest substancją pomocniczą w leczeniu wypadania włosów, łamiących się paznokci, a także wielu innych, analogicznych objawów, to jego sposób stosowania powinien być jasno skonsultowany z lekarzem.

Zgodnie z informacją przedstawioną przez producenta, stosowanie Biotynoxu powinno się odbywać przed jedzeniem. Co ważne, po połknięciu kapsułki należy popić ją dużą ilością wody (najlepiej szklanką). Zaleca się też, aby dziennie spożywać jedną kapsułkę preparatu.

Opcjonalnie można stosować aż 10 mg preparatu, aczkolwiek po upływie 28 dni wartość tą należy zmniejszyć do jednej kapsułki. Pierwsze efekty stosowania preparatu można zobaczyć mniej więcej po około 4 tygodniach kuracji. Swój stan zdrowia warto też kontrolować pod kątem wielu innych chorób, których objawem może być osłabienie paznokci lub wypadanie włosów. Dzięki temu pacjent ma pewność, że powyższe objawy nie są skutkiem dużo poważniejszych problemów zdrowotnych (co powinien wykluczyć lekarz).

Przeciwwskazania

Biotynox to preparat na przyśpieszenie porostu włosów, którego skład jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Niemniej – jak w przypadku zdecydowanej większości suplementów diety – preparat ten nie powinien być stosowany u osób z nadwrażliwością na którekolwiek z zawartych w nim składników. Co ważne, suplement wzmacniający włosy nie jest polecany kobietom w ciąży, gdyż zawiera dawkę biotyny, która znacznie przekracza jej zapotrzebowanie.

Preparatu nie należy również stosować u tych osób, u których doprowadził on do powstania szeregu działań niepożądanych. Szacunkowo rzecz ujmując, zjawiska te występują zaledwie u 1 lub maksymalnie 10 osób na 10 000. Mowa tu m.in. o takich objawach jak ból głowy i wysypka. Od czasu do czasu mogą się też pojawić opisywane wcześniej problemy trawienne.

Wskazania dotyczące bezpieczeństwa stosowania

Stosowanie suplementu wzmacniającego włosy powinno być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Co ważne, w skład preparatu wchodzi również laktoza, toteż nie powinny go stosować osoby, które są z różnych powodów uczulone na tę substancję pomocniczą. Na uwagę zasługuje również obecność w preparacie niektórych cukrów, których wchłanianie mogłoby doprowadzić do określonych, zdrowotnych reperkusji.

Działanie suplementu diety może być osłabione przez stosowanie niektórych odżywek. Wyniki badań wskazują, że palenie papierosów może znacznie osłabić działanie preparatu (przede wszystkim u kobiet). Zaleca się również, aby suplement wzmacniający włosy był przechowywany w temperaturze pokojowym i – co równie ważne – z dala od bezpośrednio oddziałującego światła słonecznego. Preparat nie powinien znajdować się w zasięgu dzieci!

Suplement diety a leki

Pacjent chcący wprowadzić do swej diety suplement na przyśpieszenie porostu włosów Biotynox, powinien powiadomić lekarza lub farmaceutę o lekach, które są przezeń stosowane. Co ważne, w informacji tej winny być uwzględnione również i te leki, które osoba ta zamierza w najbliższym czasie przejmować (również bez recepty).

Szczególną ostrożność powinny zachować tu osoby, które stosują m.in.:

  • leki zapobiegające występowaniu drgawek, gdyż ich zawartość może doprowadzić do spadku skuteczności działania suplementu,
  • kwas walproinowy – osłabia proces metabolizmu biotyny,
  • kwasy pantotenowy i liponowy – mogą one osłabić skuteczność preparatu,
  • alkohol – obniża stężenie biotyny we krwi,
  • hormony steroidowe – przyspieszają metabolizm biotyny w obrębie tkanek,
  • antybiotyki – obniżają skuteczność działania suplementu diety na organizm człowieka.

Stosowanie preparatu nie powinno być powiązane z wchłanianiem surowego białka kurzego. Obecność zawartej w nim awidyny może bowiem doprowadzić do wielu powikłań, w tym do zahamowania wchodzącej w skład suplementu biotyny.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o cenę preparatu, to jest ona bardzo niska. Suplement na przyśpieszenie porostu włosów kosztuje zaledwie około 20 – 30 złotych, gdyż ostateczna cena zależeć będzie m.in. od marży narzuconej przez sprzedawcę. Podsumowując, Biotynox to suplement diety, który – po konsultacji z lekarzem – może być skutecznym narzędziem walki ze zjawiskiem wypadania włosów i osłabiania struktury paznokci.