Tabex - opinie


Tabex to preparat, który może się okazać bardzo pomocny w rzucaniu palenia. Dzięki zawartym w nim składnikom, nie wpływa negatywnie na kondycję organizmu. Co więcej, gwarantuje istotne wsparcie w procesie rozstawania się z paleniem. W poniższym artykule spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytania dotyczące składu preparatu, jego wpływu na głód nikotynowy, a także sposobu stosowania, przeciwwskazań i ewentualnych skutków ubocznych.

Tabex – Opis działania leku

Tabex to lek pomagający rzucić palenie, w którym dominującą rolę odgrywa cytyzyna, będąca jednocześnie alkaloidem pochodzenia roślinnego. Istotą tej substancji jest fakt, że posiada ona strukturę podobną do nikotyny, działając na odpowiednie receptory. Pomimo, że cytyzyna nie oddziałuje na organizm aż tak silnie, to jest ona znacznie szybciej i łatwiej wchłaniana niż tradycyjna nikotyna. Dzięki temu substancja z biegiem czasu wypiera nikotynę z organizmu, jednocześnie redukując uczucie uzależnienia.

Jak działa cytyzyna?

Dzięki swym właściwościom, cytyzyna – działając w układzie nerwowym na neuroprzekaźniki – pomaga w ich uwalnianiu. Ponadto substancja ta zapobiega pełnej aktywacji układu dopaminergicznego, która – w normalnych warunkach – jest w całości spowodowana właśnie przez nikotynę. Cytyzyna wpływa na wzrost stężenia dopaminy w mózgu, dzięki czemu łagodzi nieprzyjemne odczucia związane z tak zwanym głodem nikotynowym.

Substancja ta działa również na obwodowy układ nerwowy, w którym pobudza zwoje wegetatywne układu nerwowego, prowadząc jednocześnie do stymulowania oddechu z wydzielaniem katecholamin włącznie. Ponadto cytyzyna wpływa na wzrost ciśnienia krwi i zapobiega objawom odstawienia nikotyny, tak charakterystycznym dla obwodowego układu nerwowego. Skutkiem tego skomplikowanego procesu jest stopniowe odzwyczajenie od nikotyny, które jednocześnie nie powoduje tak zwanych nieprzyjemnych skutków odstawienia.

Tabex – jak stosować?

Tabex jest lekiem, którego stosowanie jest silnie uzależnione od etapu wychodzenia z nałogu nikotynowego. Ma on postać tabletek powlekanych, których ilość i sposób stosowania jest dokładnie określona przez producenta. Pod żadnym pozorem nie należy przekraczać zalecanych dawek, gdyż może to doprowadzić do szeregu komplikacji zdrowotnych. W jednym opakowaniu znajduje się aż 100 kapsułek, które całkowicie wystarczą na jeden cykl leczenia.

1. Pomiędzy 1 a 3 dniem należy zażywać 1 tabletkę co dwie godziny (w trakcie dnia) to jest 6 kapsułek. W nocy leku nie należy zażywać, gdyż nie ma takiej potrzeby.

2. Pomiędzy 4 a 12 dniem należy wydłużyć przerwy pomiędzy przyjmowaniem kolejnych kapsułek do 2.5 godziny, co daje nam 5 kapsułek w ciągu dnia.

3. Pomiędzy 13 a 16 dniem kuracji należy znów wydłużyć przerwę w stosowaniu do 3 godzin, czyli w ciągu dnia zażywamy 4 kapsułki.

4. Pomiędzy 17 a 20 dniem należy przyjmować 1 tabletkę co 5 godzin, czyli 3 tabletki w ciągu dnia.

5. Pomiędzy 21 a 25 dniem (ostatni dzień kuracji) należy przyjmować 1 – 2 tabletek na dobę, w zależności od potrzeb.

Zaleca się, by osoby które palą w trakcie rozpoczęcia kuracji, przerwały palenie najpóźniej w 5 tym dniu jej trwania. W całym procesie leczenia bardzo ważne jest, aby nie wracać do papierosów. Zapalenie nawet jednego z nich (po definitywnym rzuceniu) najprawdopodobniej spowoduje powrót do nałogu. Jeśli okaże się, że terapia nie przyniosła oczekiwanych efektów, zawsze można do niej wrócić po upływie 2 – 3 miesięcy od zakończenia ostatniego procesu leczenia.

Kiedy nie stosować leku?

Tabex, czyli lek pomagający rzucić palenie, nie powinien być stosowany w następujących sytuacjach:

1. W okresie ciąży i karmienia piersią – działanie substancji aktywnej zawartej w preparacie, przypomina działanie nikotyny. Dlatego zaleca się, by w okresie ciąży i karmienia piersią nie stosować Tabex-u pod żadnym pozorem. Zaleca się też, by w tym okresie w miarę możliwości rzucić palenie, bądź też w znacznym stopniu je ograniczyć.

2. W przypadku nadwrażliwości na cytyzynę, która – po spożyciu jednej dawki leku – może wywołać szeroko zakrojone zjawiska alergiczne. Jeśli wykryliśmy u siebie nadwrażliwość na tą substancję, jej stosowanie należy obowiązkowo skonsultować z lekarzem.

3. Leku nie powinny stosować również osoby poniżej 18 roku życia, chyba, że wcześniej w tej sprawie skonsultowały się one ze swoim lekarzem.

Istnieją choroby, które całkowicie uniemożliwiają stosowanie leku (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Schorzenia te, to:

 • niestabilna dławica piersiowa,
 • zawał serca przebyty stosunkowo niedawno,
 • klinicznie istotne zaburzenia rytmu serca,
 • udar mózgu, który niedawno wystąpił.

Ze względu na fakt, że lek zawiera śladowe ilości laktozy, jego stosowanie w przypadku osób cierpiących na nadwrażliwość na ten składnik pokarmowy powinno być skonsultowane z lekarzem. Jeśli aktualnie spożywamy inne lekarstwa (zwłaszcza te, które są dostępne bez recepty) powinniśmy o tym fakcie powiadomić naszego lekarza prowadzącego.

Przeciwskazania do stosowania Tabex

Tabex, to lek pomagający rzucić palenie, w przypadku którego (w niektórych sytuacjach) warto zachować szczególną ostrożność. Poniżej lista schorzeń, które mogą po zastosowaniu leku znacznie się nasilić:

 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
 • choroba refluksowa przełyku,
 • nadczynność tarczycy,
 • cukrzyca,
 • niektóre postacie schizofrenii,
 • niewydolność nerek i wątroby,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • niewydolność serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • guz chromochłonny nadnerczy,
 • miażdżyca tętnic i inne choroby naczyń obwodowych.

Skutki uboczne stosowania leku

Tabex jest preparatem, który jak każdy lek wykazuje pewne skutki uboczne i działania niepożądane. Zakres ich pojawiania się jest ograniczony i nie dotykają one wszystkich. Niemniej warto pamiętać, że niezależnie od skutków ubocznych, rzucenie palenia i tak jest korzystniejsze, niż brak wspomnianych skutków ubocznych.

Do najczęstszych skutków ubocznych stosowania leku należą: drażliwość, złe samopoczucie, zmęczenie, nieregularna praca serca, łzawienie, zaburzenia snu, ospałość, uczucie ciężkości (zwłaszcza w okolicy głowy), koszmary senne, stany lękowe, problemy z koncentracją, obniżenie libido, bóle brzucha, suchość w okolicach jamy ustnej, nudności, wymioty, biegunki, zmiana apetytu, bóle w okolicach mięśni, wysypka skórna a nawet zwiększona potliwość i wzrost masy ciała. Okresowo mogą też pojawić się zaparcia, intensywniejsze odkrztuszanie i wzdęcia.

Jeśli którykolwiek z powyższych objawów będzie charakteryzował się wyjątkowo intensywnym przebiegiem, bądź też będzie się utrzymywał przez dłuższy czas, należy obowiązkowo skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza objawów związanych z bólami wewnątrz głowy, nieregularną pracą serca (i samym sercem) a także z zaparciami i biegunkami (powyżej 3 dni).

Ogólna ocena leku

Tabex to lek, który wykazuje bardzo dużą skuteczność w walce z nałogiem nikotynowym. Niestety nie eliminuje on całkowicie uczucia tak zwanego „głodu nikotynowego” i wszelkich związanych z nim odczuć. Dlatego tak ważne jest, by osoby walczące z nałogiem nie tylko skupiały się na zażywaniu stosownych leków, ale też na własnej, silnej woli, która zwłaszcza w początkowych okresach terapii będzie im szczególnie potrzebna.

Podsumowanie

Tabex to lek pomagający rzucić palenie, który – w przeciwieństwie do suplementów diety – zawiera lecznicze składniki aktywne. W tym przypadku najważniejszą rolę odgrywa tu cytyzyna, która dzięki swym właściwościom w istotny sposób zmniejsza negatywne odczucia związane z rzuceniem palenia.