Piękno kobiecych piersi nie polega wyłącznie na ich dużym rozmiarze. Wiele kobiet dostrzega potrzebę nie tyle ich powiększenia, co raczej odpowiedniego ukształtowania ich wewnętrznej struktury. Podniesiony, jędrny biust to marzenie każdej kobiety. Niestety – z biegiem czasu – ich struktura ulega powolnej, lecz postępującej degradacji. Medycyna estetyczna znalazła sposób na odmłodzenie piersi w postaci mastopeksji – czyli popularnego zabiegu liftingu biustu.
Przyczyny opadających piersi
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. U niektórych kobiet obwisłe piersi pojawiają się po gwałtownej utracie wagi. U innych przyczyną może być ciąża, zmiany hormonalne i zbyt duża masa ciała. Wiele kobiet narzeka też na swój biust po okresie laktacji i karmienia piersią. Jednym słowem – przyczyn może być wiele, a rozwiązanie problemu jest jedno: mastopeksja.
Podniesienie biustu – przebieg zabiegu
Skuteczność zabiegu mastopeksji zależy w głównej mierze od odpowiedniego przygotowania pacjentki. W tym celu – oprócz standardowej konsultacji lekarskiej – stosuje się szereg czynności, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko powstawania powikłań.
Badania krwi
W ramach przygotowania do zabiegu podniesienia biustu, lekarz może zlecić wykonanie istotnych z punktu widzenia kobiety badań. Należą do nich:
- morfologia krwi, która pomoże w diagnozie ewentualnych zmian chorobowych,
- EKG, dzięki któremu można monitorować pracę serca,
- USG, w ramach którego lekarz może niejako „zajrzeć” do wnętrza struktury piersi.
Opcjonalnie, pacjentka może być też skierowana na badania dodatkowe na obecność przeciwciał wirusowych (zwłaszcza HIV i HCV).
Odstawienie używek
Na miesiąc przed zabiegiem należy zaprzestać picia alkoholu, palenia papierosów, a także – co zresztą jest bardzo ważne – zaprzestania terapii lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi. Przed zabiegiem warto też poinformować lekarza o wszystkich przebytych chorobach, stosowanych lekach i suplementach diety (zwłaszcza tabletek na powiększenie piersi).
Przebieg operacji
Mastopeksja wykonywana jest tylko i wyłącznie na znieczuleniu ogólnym. Czas trwania zabiegu to średnio trzy godziny, aczkolwiek może on ulec zmianie ze względu na metodę cięcia, ewentualne powikłania itd. Na samym początku zabiegu, lekarz wykonuje cięcie chirurgiczne w obszarze piersi (metody cięcia zostaną opisane poniżej). Jeśli zachodzi taka potrzeba, może też zostać wykonane usunięcie nadmiaru wiotkiej skóry.
W czasie trwania zabiegu chirurg może modelować pierś, poprawiać jej kształt, zmieniać umiejscowienie brodawki, a także – jeśli zachodzi taka potrzeba – zmienić kształt i wielkość brodawki. Wspomniane ingerencje chirurgiczne zazwyczaj powodują zmniejszenie rozmiaru biustu o jeden rozmiar. W celu skompensowania tego efektu, wiele kobiet decyduje się na równoczesne zastosowanie implantów powiększających piersi. Oczywiście należy o tym poinformować lekarza!
Hospitalizacja i proces rekonwalescencji
Lifting piersi to zabieg, który wymaga bardzo krótkiej, bo jedynie dobowej hospitalizacji. Nieco dłuższy jest okres rekonwalescencji, który trwa około 2 tygodnie. W mniej więcej 7 – 10 dni po operacji następuje ściągnięcie szwów. Po zabiegu może być widoczny obrzęk, który jednak nie powinien stanowić bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia kobiety. Zaleca się, by go rozmasowywać. Dzięki temu prostemu zabiegowi, piersi znacznie szybciej „wrócą” do normy.
Zaleca się, by przez co najmniej 2 tygodnie po operacji nie nosić biustonosza z fiszbinami. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wybór lekkiej bielizny (najlepiej z bawełny), która zmniejszy ryzyko wystąpienia podrażnień skórnych. Powrót do codziennych czynności następuje z reguły po około 3 – 4 dniach od zabiegu. Na trening lub inną formę wysiłku, można się zdecydować po około miesiącu.
Jak pielęgnować ranę po mastopeksji?
Zabieg podniesienia biustu wiąże się z powstaniem charakterystycznej rany, która – w formie lekko zarysowanej blizny – pozostanie niestety na zawsze. W celu przyspieszenia gojenia, należy unikać papierosów i innych używek. Gdy szwy zostaną ściągnięte (część z nich ulegnie rozpuszczeniu), można stosować specjalne kremy łagodzące i przeciwzapalne. W przypadku pojawienia się temperatury lub innych reakcji niepożądanych, należy zgłosić się z tym faktem do lekarza, gdyż mogą być to objawy powstających stanów zapalnych.
Przeczytaj również: Masaż biustu – naturalne powiększenie i ujędrnienie piersi.
Przeciwwskazania
Choć podniesienie biustu nie jest klasyfikowane jako zabieg ciężki lub niebezpieczny dla zdrowia, to istnieje szereg przeciwwskazań dotyczących jego stosowania. Zgodnie z przyjętymi normami, z zabiegu nie mogą skorzystać kobiety, które cierpią na:
- zaburzenie wytwarzania tkanki łącznej, która jest istotny, budulcem piersi,
- stany zapalne wewnątrz piersi lub zakażenia o dowolnym pochodzeniu,
- zły stan zdrowia i to niezależnie od przyczyn (w tym ciężka infekcja, grypa itd.),
- zaburzenia krzepnięcia krwi, które mogłyby wywołać krwotok w trakcie trwania zabiegu,
- nieprawidłowe reakcje organizmu na podane kobiecie znieczulenie ogólne (brak możliwości wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym),
- choroby serca, układu krwionośnego, tarczycy itd.
Metody nacięć – jak chirurg wykonuje lifting piersi?
Podczas wykonywania zabiegu mastopeksji, chirurg może wybrać kilka wariantów nacięć biustu. W zależności od podjętej przezeń decyzji, uzyskane efekty, jak i wygoda pracy będą zupełnie inne. I tak:
- Nacięcie wokół otoczki – to najbardziej wymagający, ale zarazem najbardziej estetyczny sposób wykonania zabiegu; dzięki temu chirurg może nie tylko modelować kształt piersi, ale i samej otoczki (metoda ta sprawdzi się u kobiet, które ponownie chcą wyglądać pięknie i dziewczęco),
- Nacięcie wokół otoczki, z pionowym nacięciem, aż po sam fałd piersi – jest to metoda pośrednia, która wymaga sporych umiejętności od chirurga, ale też zapewnia mu komfort pracy. Nacięcie to co prawda pozostawia po sobie bliznę (pionową), ale w znacznym stopniu ułatwia modelowanie biustu.
- Nacięcie wokół otoczki, z cięciem pionowym w dół (od otoczki, aż po fałd) i z dodatkowym cięciem poziomym wzdłuż fałdu. Metoda ta jest bardzo komfortowa dla chirurga, gdyż zapewnia mu łatwe modelowanie struktury piersi. Ponadto wprowadzenie dodatkowego nacięcia poziomego sprawia, że możliwe jest w miarę łatwe usadowienie wkładki powiększającej biust. Z drugiej strony, metoda ta wiąże się z większą blizną pooperacyjną i ze znacznie dłuższym okresem rekonwalescencji.
Podniesienie biustu i ryzyko zabiegu
Lifting piersi poprzez podniesienie biustu, jest – mimo zaangażowania nowoczesnych technik medycznych – zawsze obarczony pewnym ryzykiem powikłań. Jednym z nich jest wspomniana już wcześniej infekcja rany, która z biegiem czasu może prowadzić do gorączki i innych objawów zakażenia. Inne możliwe powikłania, to:
- asymetria sutków, wynikająca z błędnego naciągnięcia skóry piersi i niewłaściwego zamknięcia nacięcia piersi,
- martwica skóry, która może być skutkiem jej uszkodzenia poprzez źle wykonane nacięcie,
- krwiak, będący skutkiem uszkodzenia naczyń krwionośnych wewnątrz skóry piersi (jest ona zwykle bardzo delikatna w porównaniu do reszty ciała),
- dobrze widoczna, wypukła blizna, która najczęściej jest efektem błędnej pielęgnacji rany ze strony kobiety,
- zwapnienia w piersi, wynikające z niewłaściwego procesu gojenia i regenerowania tkanki łącznej.
Należy pamiętać, że efekty zabiegu utrzymują się na stałe, do momentu, gdy skóra piersi ponownie zacznie podlegać tym samym procesom degeneracyjnym (zwiotczenie, osłabienie włókien kolagenowych itd.). Z biegiem czasu piersi ponownie staną się z naturalnych przyczyn obwisłe, aczkolwiek proces ten można spowolnić poprzez uprawianie aktywności fizycznej i odpowiednich ćwiczeń na wzmocnienie biustu.
Przeczytaj koniecznie: Taśma do biustu – jak używać taśmy modelującej piersi?
Ile to wszystko kosztuje?
W ramach podsumowania, spróbujmy przeanalizować, jaki jest koszt zabiegu mastopeksji. Z pewnością nie jest to tani zabieg. Jego cena – w zależności od przyjętej metody i zastosowanego nacięcia – waha się w okolicach 7 -12 tysięcy złotych. Kwoty te mogą się różnić, w zależności od:
- okresu obserwacji szpitalnej,
- zastosowania wypełnienia piersi,
- ośrodka medycyny estetycznej, w którym wykonany był zabieg,
- zastosowanych lekarstw, czasu trwania zabiegu właściwego itd.
Trzeba jednak przyznać, że w porównaniu do innych zabiegów, mastopeksja jest relatywnie tania. Zwłaszcza, że podczas zabiegu można również skorzystać z opcjonalnego powiększenia biustu.
Podsumowanie
Lifting piersi poprzez mastopeksję, to jedna z najskuteczniejszych metod poprawy ich wyglądu. I choć nie skupia się ona na rozmiarze piersi, to jednak modeluje je, dzięki czemu znów wyglądają one pięknie, naturalnie i młodo.