Każde zaciągnięcie się dymem papierosowym dostarcza organizmowi uzależniającej nikotyny oraz tysiące szkodliwych substancji. Z pomocą nałogowym palaczom przychodzą środki ułatwiające rzucenie palenia. Dostępne są tabletki bez i na receptę, gumy, plastry a nawet herbatki ziołowe. Sprawdź ranking i opinie popularnych środków pomocnych w walce z nałogiem!
Środki pomocnicze w walce z nałogiem
Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów szkodzi, mimo tego, aż co 4 dorosła osoba nałogowo zaciąga się szkodliwym dymkiem. Każde zaciągniecie się to kolejna dawka substancji zatruwających organizm.
Substancją powodującą uzależnienie jest nikotyna, której z czasem organizm po prostu się od nas domaga. Dla osób, które chcą zerwać z nałogiem proponujemy ranking tabletek, plastrów i gum na rzucenie palenia. Ranking powstał w oparciu o analizę produktów oraz opinie osób, które podjęły się próby porzucenia nałogu. Zawiera jedynie środki bez recepty, dostępne w praktycznie każdej renomowanej aptece.
Ranking środków na rzucenie palenia
W rankingu umieściliśmy naszym zdaniem najskuteczniejsze środki pomagające rzucić palenie – tabletki bez recepty, gumy oraz plastry. Dla osób ceniących sobie w pełni naturalne metody ciekawą propozycją jest herbatka ajurwedyjska.
Desmoxan – lek bez recepty
- cytyzyna,
- substancje pomocnicze.
Na początki kuracji 1 kapsułka co 2-3 godziny (max. 6/dobę), stopniowo zmniejszając dawkę, według zaleceń producenta.
100 kapsułek / 25 dni / 60 złotych.
Tabex – lek bez recepty
- cytyzyna,
- substanacje pomocnicze.
Rozpoczynając kurację 1 kapsułka co 2 godziny (max. 6 tab./dobę), stopniowo zmniejszając dawkę.
100 tabletek / 25 dni / 40 złotych.
Nicorette – gumy nikotynowe
- nikotyna w postaci kompleksu żywicy nikotynowej 20%,
- substancje pomocnicze.
Dzienna dawka wynosi zazwyczaj 8-12 gum na dobę. Zaleca się conajmniej 3 miesięczna kurację, w międzyczasie zmieniając środek na gumy o zawartości nikotyny 2 mg lub zmniejszając ilość zużywanych gum.
105 gum / 9-13 dni / 55 złotych.
NiQuitin – plastry nikotynowe
- nikotyna,
- substancje pomocnicze.
Przykleić plaster w miejscu pomiędzy szyją a talią, 1 plaster co 24 godziny.
7 plastrów / 7 dni / 58 złotych.
Smoker Stop – suplement diety
- cukier,
- syrop glukozowy,
- ekstrakt z kudzu,
- ekstrakt z mięty pieprzowej,
- ekstrakt z liści melisy,
- mentol,
- olejek anyżowy.
Dzienna dawka do 6 pastylek dziennie.
24 tabletki / 4 dni / 25 złotych.
Detusan – suplement diety
- cukier,
- syrop glukozowy,
- kwas cytrynowy,
- wyciąg suchy z porostu islandzkiego,
- ekstrakt gęsty z korzenia prawoślazu,
- wyciąg suchy z kwiatów dziewanny,
- mentol,
- olejek eukaliptusowy,
- olejek z mięty pieprzowej,
- olejek cytrynowy,
- kurkumina,
- błękit brylantowy.
Przyjmować do 8 tabletek dziennie.
24 tabletek / 3-4 dni / 16 złotych.
Kudzu – suplement diety
- sproszkowany korzeń kudzu,
- ekstrakt z korzenia kudzu.
przyjmować 2-4 kapsułek preparatu dziennie.
90 kapsułek / 25 dni / 37 złotych.
Pachaka – herbatka ajurwedyjska
- L-arginina HCl,
- woodfordia fruticosa,
- punica granatum,
- elettaria cardamomum,
- cinnamomum tamala.
Pić napar w formie herbaty sporządzonej z jednej płaskiej łyżeczki (4g) 2 razy dziennie.
100g / 12 dni / 22 złotych.
Rodzaj środków na rzucanie palenia
Większość środków można kupić od ręki bez posiadania recepty. Pomimo tego przed stosowaniem warto zasięgnąć porady lekarskiej. Zwiększy to szanse na skuteczne rzucenie nałogu oraz ograniczy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Leki na rzucanie palenia bez recepty
Pomocniczym lekiem bez recepty jest cytyzyna – substancja aktywna tabletek Desmoxan oraz Tabex. Rozpoczynając kurację dopuszczalne jest dalsze palenie – stopniowo zmniejszając ilość wypalanych papierosów – od 5 dnia należy definitywnie porzucić nałóg.
Skuteczność kuracji zależy w dużej mierze od stosowania się do zaleceń. Zapalenie choćby jednego papierosa (po 5 dniu od rozpoczęcia) według zaleceń producentów skutkuje natychmiastowym przerwaniem terapii. Kolejną próbę rzucenia nałogu przy zastosowaniu cytyzyny można rozpocząć ponownie po 2-3 miesiącach od zakończenia. Okres ten tyczy się osób, które złamały się podczas kuracji bądź powróciły do nałogu.
Przyjmowanie leków na bazie cytyzyny oraz dalsze palenie zwiększa ryzyko skutków ubocznych. Przed przystąpieniem do kuracji należy skonsultować się z lekarzem, przeciwskazania do stosowaniu dotyczą m.in. osób z:
- niedokrwieniem lub niewydolnością serca,
- zaburzoną drożnością tętnic,
- nadciśnieniem,
- nadczynnością tarczycy,
- cukrzycą.
Suplementy pomagające rzucić palenie
Suplementy diety uzupełniają składniki pomagające łagodzić objawy rzucenia palenia. Zawierają także naturalne substancje odpowiedzialne za usuwanie toksyn (nagromadzonych między innymi poprzez wdychanie dymu papierosowego) oraz zwiększenie koncentracji.
W przeciwieństwie do środków stosowanych podczas nikotynowej terapii zastępczej nie zawierają uzależniającej nikotyny. Zaletą suplementów jest naturalny skład – skutki uboczne występują u niewielkiego odsetka stosujących. Suplementy tak jak inne metody nie gwarantują 100% skuteczności – bez silnej woli i determinacji nie wygrasz z nałogiem.
Nikotynowa terapia zastępcza – środki bez recepty
Nikotynowa terapia zastępcza określa metody leczenia uzależnienia z zastosowaniem środków zawierających nikotynę. Nikotyna jest więc nadal dostarczana do organizmu, jednak bez udziału substancji szkodliwych, które zawarte są w dymie papierosowym.
Plastry nikotynowe
Plastry przyklejone do skóry uwalniają stałą ilość nikotyny. Umieszcza się go na skórze pozbawionej owłosienia w okolicach pomiędzy szyją a talią. Każdy kolejno przyklejony plaster powinien być w innym miejscu. Plaster można przykleić w to samo miejsce nie wcześniej niż po upływie 2 tygodni.
Zalety:
- plastry zawierają zróżnicowane dawki nikotyny,
- proste w użyciu,
- stała dawka nikotyny,
- można stopniowo zmniejszać dawkę, w miarę łagodzenia głodu nikotynowego oraz początkowych objawów związanych z rzucaniem.
Wady:
- nie możesz przyśpieszyć wchłaniania nikotyny w momencie zwiększenie się głodu nikotynowego – ewentualnie zastosować środek doraźny w formie tabletek,
- może powodować wysypkę, podrażnienie oraz reakcje alergiczne,
- może powodować zaburzenia snu.
Nikotynowe gumy do żucia
Gumy podobnie jak plastry zawierają nikotynę. W tym przypadku nikotyny wchłaniana jest przez błonę śluzową. W zależności od nasilenia nałogu stosuje się jedną gumę co 1-2 godziny.
Żucie gumy nikotynowej powinno przebiegać według określonych zasad:
- Definitywnie odstaw papierosy rozpoczynając terapię przy zastosowaniu gum.
- Na 15 minut przed żuciem nie należy spożywać jedzenia oraz napojów – część produktów może ograniczyć wchłanialność nikotyny, a tym samym skuteczność terapii.
- Przegryź gumę, aż poczujesz jej smak lub mrowienie w ustach.
- Przytrzymaj gumę między linią dziąseł a policzkiem, aż przestaniesz czuć jej smak bądź mrowienie, umożliwiając efektywne wchłonięcie nikotyny.
- Powtarzaj ten proces przez 30 minut.
Zalety:
- gumy nie wymagają recepty,
- dostępne w wariantach 2-4 mg,
- może być środkiem pomocniczym przy stosowaniu innych metod, w sytuacji nagłego głodu nikotynowego.
Wady:
- wielokrotne stosowanie w ciągu dnia – do nawet 24 sztuk gum,
- może powodować skutki uboczne w postaci: podrażnienia jamy ustnej, dolegliwości żołądkowych, nudności.
Pastylki do ssania
Pastylki do ssania zawierają nikotynę w ilości 2 lub 4mg. Pastylkę umieszcza się między linią dziąseł a policzkiem. Nikotyna dostaje się organizmu w identyczny sposób co w przypadku nikotynowych gum do żucia.
Zalety:
- pastylki z różną zawartością nikotyny,
- nie wymagają żucia,
- bez recepty.
Wady:
- wymagają wielokrotnego stosowania w ciągu dnia,
- mogą powodować skutki uboczne, podobnie jak w przypadku gum do żucia.
Nikotynowa terapia zastępcza – środki na receptę
Inhalator nikotynowy
Inhalator dostarcza nikotynę w postaci oparów, uwalnianych z urządzenia. Wytworzoną parę należy trzymać w jamie ustnej przez kilka sekund, a następnie wypuścić z ust – nie należy zaciągać się oparami do płuc. Nikotyna w takiej postaci dostaje się do krwiobiegu przez błonę śluzową, jednak w przeciwieństwie do dymu papierosowego opary nie zawierają substancji smolistych.
Zalety:
- pozwala dozować odpowiednią dawkę nikotyny, z czasem zmniejszając częstotliwość inhalacji bądź ilości nikotyny zawartej w oparach,
- dozowanie nikotyny podobne do palenia papierosa, może być istotnym czynnikiem psychologicznym pomagającym rzucić związanym z rytuałem palenia.
Wady:
- wymagana recepta,
- wielokrotne stosowanie w ciagu dnia,
- może powodować skutki uboczne: kaszel palacza, podrażnienie jamy ustnej.
Aerozol / sprej nikotynowy
Aerozol dozuje się bezpośrednio do nozdrzy, które wchłaniają zawartą w spreju nikotynę. Nikotyna podobnie jak przy inhalacji bardzo szybko dostaje się do krwiobiegu, natychmiastowo łagodząc głód palacza.
Zalety:
- proste stosowanie,
- pozwala dostosować i kontrolować dawkę nikotyny,
- nikotyna dostarczana w takiej formie, wchłania się szybciej niż w przypadku gum, plastrów czy pastylek do ssania.
Wady:
- wymaga recepty,
- wielokrotne stosowanie w ciągu dnia – nawet 1-2 razy co godzinę,
- może powodować skutki uboczne w postaci: podrażnienia nosa, zatok, gardła, kichania, kaszlu, łzawienia oczu.
Leki na receptę
Bupronian – Zyban
Bupronion jest sklasyfikowanym lekiem do leczenia uzależnień od nikotyny oraz ciężkich stanów depresji. Mechanizm działania leku na obie przypadłości do dziś nie został jednoznacznie wyjaśniony. W przeciwieństwie do środków stosowanych przy nikotynowej terapii zastępczej, do organizmu nie dostarczamy kolejnych dawek nikotyny. Leczenie zaczyna się zazwyczaj na 1-2 tygodnie przed odstawieniem papierosów.
Wareniklina – Champix
Wareniklina pomaga ograniczyć chęć sięgnięcia po papierosa oraz objawy związane z rzuceniem nałogu. Lek działa poprzez blokowanie receptorów nikotynowych w mózg. Leczenie przy zastosowaniu Warenikliny rozpoczyna się na kilka dni przed odstawieniem papierosów. Okres ten jest niezbędny do osiągnięcia odpowiednio skutecznej zawartości substancji we krwi.
Rzucanie palenia z zastosowaniem leków może być przeprowadzone wyłącznie pod nadzorem lekarskim. Korzystanie z tych środków bez konsultacji lekarskiej niesie ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia skutków ubocznych. W razie zauważenia niepokojących stanów należy zaprzestać stosowania leku oraz natychmiastowo udać się do specjalisty.