Gdy na głowie pojawiają się pierwsze siwe włosy, większość siwiejących osób zaczyna popadać w panikę. Pół biedy, jeśli widać je w słusznym wieku. Znacznie większym wyzwaniem są te siwe włosy, które pojawiają się np. tuż po trzydziestce. Czy można sobie z nimi radzić za pomocą szamponu? A jeśli tak, to jak działają szampony przeciw siwieniu i który z nich wybrać?

Szampon przeciw siwieniu – dla kogo?

Szampon przeciw siwieniu nie jest przeznaczony dla każdego. Wręcz przeciwnie – powinny korzystać z niego wyłącznie te osoby, którym zależy na przyciemnieniu włosów i które chcą pozbyć się pierwszych efektów siwienia.

Co ciekawe, szampon przyciemniający włosy będzie idealnym rozwiązaniem również dla tych osób, które chcą nieco przyciemnić swoje włosy. Opcjonalnie można go też wykorzystać do testowania różnych wariantów kolorów, by następnie wybrać już znacznie trwalszą farbę. Nawet jeśli wybrany kolor zostanie wybrany źle, to i tak można go stosunkowo łatwo zmyć, nie czekając na pojawienie się dużych odrostów i na kolejne farbowanie.

Szampony tego typu mogą działać wielotorowo. Do ich zadań należy nie tylko maskowanie siwych włosów, ale również dogłębne odżywienie. Działanie takie ma zapewnić opóźnienie procesu starzenia, a co za tym idzie również ograniczenie pojawiania się kolejnych siwych włosów.

Ranking szamponów przeciw siwieniu włosów

MIEJSCE 1

Pharmaceris H-Stimutone

Pharmaceris H-Stimutone przeciw siwieniu
Pierwsze miejsce rankingu zajmuje Pharmaceris H-Stimutone dedykowany kobietom i mężczyznom z tendencja do siwiejących oraz wypadających włosów. Głównymi składnikami szamponu jest kofeina, wyciąg z orzecha, narygenina, d-pantenol oraz naturalnych czynnik wzrostu FGF, które skutecznie opóźniają wszelkie procesy starzenia włosów.

Wmasuj szampon przez około 2-3 minuty, a następnie spłucz wodą. Stosować minimum 3 razy w tygodniu, dla skuteczniejszego pobudzania włosów do wzrostu producent zaleca połączenie szamponu z odżywką Pharmaceris H-Stimulunium lub specjalistycznym preparatem H-Stimuforten.

40 złotych / 250 ml.

MIEJSCE 2

Cameleo Men

Cameleo Men szampon do włosów siwiejących
Na drugim miejscu rankingu plasuje się szampon dla mężczyzn przeznaczony do włosów czarnych i ciemnobrązowych. Produkt zawiera kompleks roślinny z fitopigmentem, który wpływa na przyciemnienie włosów oraz ich ochronę przed niekorzystnym działaniem słońca. Pierwsze efekty uzyskuje się po około 10 dniach – efekt przyciemnienia jest tymczasowy i stopniowo zanika z każdym kolejnym myciem włosów.

Do stosowania codziennego wmasowując szampon w skórę głowy.

15 złotych / 150 ml.

MIEJSCE 3

Marion Men Style

Marion Men - przyciemniajacy wlosy
Trzecie miejsce zestawienia należy do szamponu Marion Men. Głównymi składnikami są guarana, biotyna, orzech włoski oraz algi. Związki te stymulują produkcję keratyny, zwiększają wytrzymałość włosów oraz nadają im zdrowego wyglądu. Warto podkreślić znaczenie zawartości orzecha włoskiego, który przywraca włosom blask oraz nadaje głębi naturalnego koloru.

Szampon wmasować w skórę głowy do uzyskania piany, pozostawić na maksymalnie 10 minut, a następnie dokładnie spłukać oraz umyć ręce. Stosować do uzyskania zadowalającego efektu.

15 złotych / 150 ml.

MIEJSCE 4

Tołpa Dermo Man Hair

Topla Demo Man Hair
Głównymi składnikami szamponu marki Tołpa jest ekstrakt z henny (działanie przyciemniające), ekstrakt z chinowca (wzmacnia włosy) oraz betaina (działanie łagodzące). Produkt regeneruje i odżywia włosy od ich nasady, a także świetnie oczyszcza skórę głowy z zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum.

Niewielką ilość szamponu wmasowywać przez 2 minuty a następnie dokładnie spłukać wodą.

16 złotych / 200 ml.

MIEJSCE 5

TianDe zapobiegający siwieniu

TianDe zapobiegajacy siwieniu
TianDe to specjalistyczny produkt kosmetyczny, w którego składzie znajdziemy aż 15-20% związków aktywnych. Szampon skutecznie zapobiega objawom starzenia się włosów – w tym ich siwieniu. Do głównych składników w tym produkcie należą ekstrakty z żeń-szenia, Szou-Wu, angielki, tymianku, sezamu, lubczyku syczuańskiego oraz innych ziół chińskich. Cena produktu jest około 2 razy wyższa (w stosunku do pojemności) od konkurencji, przez co plasuje się ostatecznie na 5 miejscu. Z pewnością można go jednak polecić osobom, które mogą pozwolić sobie na nieco droższą kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Wmasować szampon w wilgotne włosy, pozostawić przez 2 minuty, a następnie dokładnie spłukać.

85 złotych / 420 ml.

MIEJSCE 6

DX2 szampon przeciw siwieniu

DX2 w szarej tubie przeciw siwieniu
W rankingu nie mogło oczywiście zabraknąć dobrze znanych produktów z linii DX2. Szampon DX2 (w szarej tubie zawiera) fitopigmenty o działaniu przyciemniającym, a także algi i wyciągi z drożdży piwnych, które regenerują oraz odżywiają włosy. Według informacji producenta pierwsze efekty można zauważyć już po 5 dniach stosowania. .

Wmasować niewielką ilość szamponu do skórę głowę, spłukać wodą a następnie powtórzyć proces z użyciem zwykłego szamponu do włosów.

22 złote / 150 ml.

MIEJSCE 7

Joanna Powers – szampon do siwych włosów

Joanna Powers - szampon do siwych wlosow
Ranking zamyka szampon do włosów z tendencją do siwienia marki Joanna. Spośród składników warto wyróżnić prowitaminę B5 oraz ekstrakt z guarany. Zaletą produktu jest jego cena, średnio dwukrotnie niższą od konkurentów. Z pewnością można go zaliczyć do jednego z najbardziej popularnych szamponów przeciw siwieniu z niższej półki cenowej.

Niewielką ilość szamponu wmasować w skórę głowy do uzyskania piany, a następnie dokładnie spłukać.

10 złotych / 200 ml.

Szampon przyciemniający włosy kontra farba do włosów

W powszechnej świadomości dominuje przekonanie, że tylko farba do włosów może skutecznie zakryć pierwsze objawy siwizny. Na szczęście istnieje wiele alternatywnych metod, dzięki którym pierwsze siwe włosy zostaną skutecznie zamaskowane. Jedną z nich jest szampon na siwe włosy, bądź – jak wolą inni – szampon koloryzujący. Nie jest to oczywiście farba do włosów, gdyż składy obydwu preparatów znacząco się od siebie różnią.

Szampony nie zawierają np. amoniaku, który co prawda utrwala nową barwę włosów, ale jednocześnie poważnie im szkodzi. Dlatego stosowanie szamponów przeciw siwieniu ma doprowadzić przede wszystkim do pogłębienia kolorystyki włosów, a nie do ich intensywnego farbowania.

Nie wszystkie szampony koloryzujące mogą „pochwalić się” dobrymi opiniami. Część z nich to produkty, które zamiast przyciemnić istniejącą siwiznę mogą ją „pobrudzić”. Uzyskany w ten sposób efekt nie jest zbyt estetyczny i lepiej się na niego nie decydować.

Dlaczego warto stosować szampon przyciemniający włosy?

Stosowanie szamponów przyciemniających włosy niesie ze sobą sporo zalet. Po pierwsze, są to preparaty które nie wywołują alergii, gdyż ich skład jest z reguły przyjazny skórze.

Po drugie, na rynku można spotkać się z szeroką gamą produktów, które są zróżnicowane zarówno pod kątem składu, jak i uzyskanej kolorystyki. Trzeba też pamiętać, że szampony koloryzujące nie są przeznaczone dla każdego. Sprawdzą się one wyłącznie u tych osób, u których odsetek siwych włosów nie przekracza 30 procent. Fakt, jest to czasem trudne do oszacowania, ale gra jest warta świeczki, gdyż przy zbyt dużej ilości siwych włosów, efekt ich przyciemnienia będzie odwrotny do oczekiwanego.

Jeśli więc ktoś ma więcej niż 30 procent siwizny, to koniecznie powinien zdecydować się na wybór konkretnej farby do włosów. No chyba, że dana osoba akceptuje swoje siwe włosy takimi, jakimi one są.

Składniki i sposób działania

Zasada działania farb do włosów jest zwykle dość prosta. Preparat ten wnika do włosa, barwiąc go nie tylko od zewnątrz, ale też od wewnątrz. Oznacza to, że uzyskana barwa włosa jest trwała, jednolita i utrzymuje się aż do ukazania pierwszych odrostów. Niestety, zasada działania szamponów koloryzujących jest zupełnie inna. Preparaty tej klasy nie zawierają składników wnikających w strukturę włosa, co wiąże się z pozostaniem barwnika na jego powierzchni.

Oznacza to, że po każdym myciu włosów kolor ten będzie coraz mniej wyrazisty. O tym, jak działa na włosy szampon koloryzujący świadcz również to, że nie posiada on nieprzyjemnego, a zarazem intensywnego zapachu. Oznacza to, że jego skład jest znacznie uboższy, co naturalnie przedkłada się na mniejszą skuteczność pozostawionego na powierzchni łuski włosa barwnika.

Jak długo kolor utrzymuje się na powierzchni włosa? Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety zbyt prosta. Większość szamponów koloryzujących „trzyma kolor” przez 5 – 6 myć. Są jednak i takie, które charakteryzują się nawet kilkukrotnie dłuższą trwałością. Oznacza to, że z powodzeniem utrzymają one kolor do nawet 24 myć.

Co ważne, wpływ na to ma nie tylko sam szampon, ale też struktura włosów. U niektórych osób włosy są znacznie bardziej wrażliwe na działanie barwników. Z kolei u innych osób ich budowa nie pozwala na zbyt długie utrzymanie się barwnika na łusce.

Podstawowe zalecenia dotyczące wyboru produktu

Wybierając właściwy kolor szamponu koloryzującego, trzeba mieć na względzie, aby był on o co najmniej dwa tony jaśniejszy lub ciemniejszy niż np. naturalny odcień skóry. Zaleca się, aby osoby posiadające skórę w kolorze oliwkowym, wybierały szampony koloryzujące o barwie brązowej lub złotej.

Jeśli ma się do czynienia z tzw. skórą naczynkową, to warto postawić na odcienie przypominające barwę popielatą. Osoby takie nie powinny wybierać szamponów o mocnej, głębokiej kolorystyce, gdyż uzyskany w ten sposób efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

Jak stosować szampony koloryzujące?

  1. Zasada stosowania szamponów przeciw siwieniu jest dość prosta, choć zawsze należy stosować się do informacji przekazanych na dostępnych ulotkach. Zwykle w celu uzyskania stosownego efektu kolorystycznego należy połączyć ze sobą farbę i utleniacz, a następnie uzyskaną w ten sposób papkę nanieść na włosy.
  2. Ważne, aby trzymać ją na włosach wystarczająco długo i… ani minuty dłużej, gdyż zawarte w nich związki chemiczne mogą doprowadzić do uszkodzenia włosa. Czas ten wynosi najczęściej 30 minut, choć – zgodnie z tym co zostało napisane wcześniej – zalecenia producenta są tu najważniejsze.
  3. Na koniec włosy myje się tradycyjnym szamponem w celu spłukania pozostałości substancji farbujące. A jeśli uzyskany kolor nie spełni oczekiwań, to zawsze można go wywabić za pomocą szamponu przeciwłupieżowego lub soku z cytryny. Co ważne, obydwie metody są bardzo skuteczne.

Podsumowanie

Podsumowując, szampon na siwe włosy to świetna alternatywa dla osób, które nie chcą zmuszać się do stosowania farby do włosów. Dzięki niemu włosy są nie tylko pokryte w miarę dobrze widocznym kolorem, ale przede wszystkim są zdrowe i ładnie się prezentują.