Czy szczotkowanie ciała na sucho może przynieść jakiekolwiek efekty zdrowotne? Cóż… na pierwszy rzut oka, nie. A jednak ta procedura zdrowotna jest stosowana przez wiele kobiet, które dzięki niej walczą z cellulitem, a także pozbywają się z ciała wielu różnych toksyn. Czy ta skądinąd kontrowersyjna metoda rzeczywiście wpływa korzystnie na stan zdrowia? Co zrobić, aby jej skuteczność była jeszcze większa?

Wady i zalety suchego masażu

Zabieg szczotkowania ciała na sucho może budzić pewne wątpliwości. Oddziaływanie zbyt sztywnym włosiem na pewne rejony ciała może doprowadzić do powstania zranień, stanów zapalnych, a nawet do zmian o charakterze alergicznym. Poza tym nie ulega wątpliwości, że masaż ten dotyczy przede wszystkim ciała kobiety, które jest delikatniejsze i cieńsze od ciała mężczyzny.

Czy to oznacza, że czynniki te nie deklasują już na wstępie tej techniki? Otóż nie, gdyż przebieg tego procesu zależy w głównej mierze od sposobu, w jaki zostanie on wykonany, a także od rodzaju zastosowanej szczotki. Kwestią otwartą pozostaje również sposób pielęgnacji ciała po zabiegu, który – jak łatwo się domyślić – musi być przeprowadzony w sposób profesjonalny.

Efekty szczotkowania na sucho

Od razu trzeba przyznać, że dla osób niezaznajomionych z tematem, zabieg ten wydaje się dość kontrowersyjny. W Polsce dopiero zyskuje on na popularności, aczkolwiek w świecie (zwłaszcza w kulturze indyjskiej) znany jest on już od wieków! Zgodnie z dawnymi wierzeniami, szczotkowanie ciała na sucho ma przynieść ukojenie nie tylko cielesnej sferze człowieka, ale też i jego duszy. W związku z tym, że ten drugi aspekt nie jest wartością mierzalną, warto się skupić wyłącznie na tym, jak wpływa on na ciało człowieka. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest on w pewnym sensie sposobem na wzmocnienie i hartowanie organizmu.

Pierwszym, korzystnym działaniem masażu ciała za pomocą suchej szczotki jest ujędrnienie skóry. Nietrudno zauważyć, że oddziaływanie szczotką (o określonej twardości) na ciało wiąże się z pobudzeniem krążenia, a także z mechanicznym wyeliminowaniem cellulitu.

Przeczytaj również: Jak skutecznie pozbyć się cellulitu – 14 sprawdzonych sposobów!

Mało tego – ta metoda pozwala zaktywizować układ limfatyczny i wyeliminować znajdujące się w organizmie toksyny. To, jak wiele ich jest, często pozostaje dla człowieka tajemnicą. W rzeczywistości toksyny – dosłownie – znajdują się w każdym zakamarku ludzkiego ciała, a ich obecność jest przyczyną wielu (w tym przewlekłych) chorób. Szczotkowanie ciała na sucho może być również elementem większej terapii, której celem jest np. odchudzanie lub poprawienie efektywności pracy układu limfatycznego.

Na tym jednak nie koniec! W związku ze zbawiennym wpływem masażu na układ krwionośny, może on skutecznie zmniejszyć dyskomfort związany z drętwieniem kończyn. Mało tego – regularne masowanie rąk i nóg może ograniczyć zjawisko ich puchnięcia, a także pomóc w walce z nieprzyjemnym uczuciem ciężkości nóg. Poza tym regularnie masowana i dobrze ukrwiona skóra prezentuje się świetnie. Widać to zwłaszcza na przykładzie jej kolorytu. Szczotkowanie jest też bardzo skuteczną metodą w walce ze świeżymi rozstępami. Dzięki efektywnemu pobudzeniu skóry można nie tylko skutecznie je wyeliminować, ale też zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia w przyszłości.

I na koniec jeszcze jedna, ważna rzecz: masaż szczotką na sucho korzystnie wpływa na ogólny nastrój. Dzięki masażowi można pozbyć się nieprzyjemnego napięcia mięśniowego, a także zrelaksować się i – jak to mówią specjaliści ajurwedy – uwolnić drzemiące w człowieku szczęście.

Pora dnia a szczotkowanie

Co ciekawe, masaż szczotką na sucho przynosi różne efekty i to zależnie od pory dnia, w której jest on wykonywany. Osoby chcące skutecznie pobudzić ciało do działania, powinny wykonać masaż gdzieś w godzinach porannych i to najlepiej w ciągu 1 lub 2 godzin od momentu przebudzenia.

A jeśli masaż ma przynieść odprężenie i pomóc w zrelaksowaniu się, to powinien być on wykonany wieczorem, tuż przed zaśnięciem. Taki masaż uspokoi człowieka i pozwoli mu łatwo zasnąć

Którą szczotkę wybrać, czyli masowanie na sucho w praktyce

O skuteczności szczotkowania ciała na sucho decyduje wybór odpowiedniej szczotki. Co ważne, nie może być ona zbyt miękka, jak i zbyt twarda. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w szczotkę drewnianą, która powinna być wyprodukowana z drewna bukowego. Dzięki temu można mieć pewność, że wystarczy ona na wiele długich lat.

Zdecydowana większość szczotek ma włosie pozyskiwane z dzika, ale na rynku istnieją również rozwiązania w stylu „vegan friendly”, do produkcji których wykorzystuje się włosie pochodzenia roślinnego. Jednym z nich jest szczotka z włosiem kaktusa, przy czym – wbrew obiegowym opiniom – korzystanie z niej jest bardzo przyjemne.

Wśród dostępnych na rynku produktów można spotkać szczotki z trzonkiem lub bez niego. Szczotki z trzonkiem sprawdzą się zwłaszcza w trakcie masażu pleców i łydek. Modele bez trzonków mogą być wykorzystywane w trakcie masaży brzucha, okolic ud, a także biustu i dekoltu.

Jak szczotkować na sucho?

  1. Masaż ciała powinien być wykonany przed kąpielą i to najlepiej codziennie lub co drugi dzień. W przeciwnym razie rozmiękczona skóra byłaby bardziej podatna na podrażnienia. Czas trwania jednorazowego szczotkowania nie powinien być dłuższy niż 5 – 10 minut.
  2. Szczotka do masażu na sucho powinna być prowadzona po ciele w sposób delikatny, ale stanowczy. Ważne, aby znaleźć odpowiednią dla siebie siłę nacisku.
  3. Masaż należy rozpocząć od okolic nóg. Najlepiej rozpocząć go od stóp ku górze. Warto też zwrócić uwagę na ukierunkowanie szczotki, której ruch powinien być zorientowany w stronę serca.
  4. W okolicach brzucha masaż powinien być wykonywany przede wszystkim w sposób okrężny. Najlepiej masować się w kierunku wskazówek zegara.
  5. W trakcie masażu rąk należy czynność tą wykonywać od palców aż do ramion. Zabieg należy skończyć w okolicach ramion, to jest mniej więcej na wysokości pach lub obojczyka.
  6. Masaż może swym zasięgiem obejmować również dekolt, szyję, a także biust. Należy jednak pamiętać, że okolice te są szczególnie wrażliwe na szczotkowanie! Masowanie powinno być ukierunkowane od szyi w stronę piersi. Po dotarciu w okolice biustu masaż należy przeprowadzać dookoła nich. Właściwą techniką są tzw. ósemki.

Technika szczotkowa na sucho – co warto o niej wiedzieć?

Jeśli szczotkowanie na sucho ma przynieść określone efekty, to musi być ono wykonywane w sposób regularny. Dobierając odpowiedni model szczotki, już po pierwszym „seansie” będzie można przekonać się o wyjątkowej gładkości swej skóry.

Co ważne, może po nim pojawić się uczucie dyskomfortu i to zwłaszcza na skutek dotyku, ale jest to zjawisko stosunkowo krótkotrwałe, które po kolejnych masażach powinno zniknąć. Zaleca się też, aby nie zniechęcać się do masażu. Nawet, jeśli pierwszy zabieg nie przyniesie pożądanych efektów, to i tak warto być wytrwałym. Co prawda stosowanie zabiegu na delikatnej i wrażliwej skórze może doprowadzić do jej tymczasowego zaróżowienia, ale – tak jak w przypadku dyskomfortu – jest to zjawisko krótkotrwałe. Mówiąc wprost – odtąd skóra stanie się piękniejsza, jędrniejsza i lepiej ukrwiona.

Z biegiem czasu szczotkowanie ciała na sucho staje się dla człowieka coraz to większą przyjemnością. I właśnie dlatego warto okresowo zwiększać siłę nacisku wywieranego na ciało przez szczotkę. Oczywiście należy tu uwzględniać potrzeby osoby masowanej, która przecież musi w trakcie masażu czuć się dobrze.

Warto też obserwować swe ciało. Jeśli w trakcie zabiegu skóra zbyt szybko czerwienieje i staje się podrażniona, konieczna jest zmiana techniki szczotkowania, a także ograniczenie nacisku na ciało. Opcjonalnie można też skorzystać z innej szczotki. Bądź co bądź, masaż szczotką na sucho to bardziej złożony proces, który wymaga swoistego „porozumienia się” ze swoim ciałem.

Przeciwwskazania do szczotkowania

Mimo dość mało inwazyjnego charakteru szczotkowania ciała na sucho, istnieją przeciwwskazania co do jego wykonania. Z zalet szczotkowania powinny zrezygnować te osoby, których skóra jest z różnych powodów podrażniona i osłabiona (np. po opalaniu).

Zabieg ten nie jest wskazany również dla tych osób, które cierpią na różnego rodzaju choroby dermatologiczne w tym o charakterze nowotworowym (np. żylaki, świeże blizny, łuszczyca a nawet trądzik). W razie wątpliwości co do zasadności przeprowadzenia takiego zabiegu w zaciszu własnego domu, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Masaż szczotką na sucho to swoiste novum w branży beauty. Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta jest sprawdzona i bezpieczna, gdyż stoi za nią kilka tysięcy lat doświadczenia. I właśnie to jest najlepsze w medycynie naturalnej.

Co po zabiegu, czyli ABC pielęgnacji skóry

Skóra poddana procesowi masażu szczotką na sucho może być nadwrażliwa. Dlatego tuż po jego zakończeniu warto postawić na proste techniki relaksacyjne i pielęgnacyjne, dzięki którym szybciej wróci ona do normy.

Na korzyść osoby masowanej przemawia m.in. to, że z powierzchni jej skóry – tak jak w przypadku peelingu – udało się usunąć całkiem sporo martwego naskórka. Dzięki temu substancje odżywcze nakładane na ciało w trakcie kąpieli, będą miały łatwiejszy dostęp do jego głębszych struktur. Dlatego zaleca się, aby po masażu skorzystać z prysznica i w międzyczasie nałożyć na ciało dowolny balsam łagodzący i pielęgnujący. Może być to krem bądź balsam antycellulitowy, odżywczy lub nawilżający, którego składniki aktywne dzięki temu powinny działać o wiele szybciej i skuteczniej.