Suplementacja jest jednym z elementów kuracji zwalczającej cellulit. Wraz z dietą oraz treningiem, tabletki na cellulit pozwalają znacznie szybciej uporać się z pomarańczową skórką. Jakie składniki skutecznie zwalczają problem? Na co zwracać uwagę przy wyborze preparatu? Sprawdź ranking skutecznych tabletek wspomagających redukcję cellulitu.
Ranking tabletek na cellulit
Tabletki na cellulit skutecznie pomagają rozprawić się z uporczywą pomarańczową skórką. Substancje w nich zawarte usprawniają krążenie, usuwają toksyny z organizmu, odżywiają skórę oraz ułatwiają odchudzanie. Wszystko to przekłada się na poprawę wyglądu skóry oraz stopniową redukcję cellulitu. W rankingu znajdziesz popularne środki chętnie wybierane przez kobiety z podobnym problemem.
Adipobon mono
- CLA,
- ekstrakt z owoców Garcinia cambogia.
2-3 razy dziennie po 3 kapsułki.
60 kapsułek / 7-10 dni / 36 złotych.
Cellinea
- ekstrakt z pestek winogron,
- ekstrakt ze skrzypu polnego,
- ekstrakt z pokrzywy,
- zielona herbata,
- wyciąg z morszczynu.
2 kapsułki dziennie, dzienną dawkę można podzielić na 2 porcje przyjmując rano i wieczorem.
60 kapsułek / 30 dni / 229 złotych.
Detocell
- wyciąg z nasion winogron,
- olej z ogórecznika,
- suchy wyciąg z wąkrotki azjatyckiej,
- oleje rybne,
- suchy ekstrakt z morszczyna pęcherzykowatego.
1 kapsułka dziennie w trakcie posiłku.
30 kapsułek / 30 dni / 27 złotych.
HydrOFF
- ekstrakt z zielonej herbaty,
- ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej,
- ekstrakt z łodygi opuncji figowej,
- ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego,
- ekstrakt z pestek winorośli właściwej.
1 kapsułka dziennie.
30 kaps. / 30 dni / 23 złotych.
Aqua-Femin
- ekstrakt z ziarna zielonej kawy,
- cykoria,
- ekstrakt z perzu,
- ekstrakt z pokrzywy.
1-2 razy dziennie do posiłku po jednej kapsułce.
60 kapsułek / 30 – 60 dni / 35 złotych.
Celluherb
- wyciąg z Mniszka Lekarskiego,
- wyciąg z Żeń-Śzenia Syberyjskiego,
- wyciąg z zielonej herbaty,
- lucerna,
- gingko bilboa,
- kofeina,
- AAKG,
- rutyna,
- potas,
- magnez.
3 kapsułki rano i wieczorem pomiędzy posiłkami.
60 kapsułek / 20 dni / 60 złotych.
Cellulit Stop
- spirulina,
- ekstrakt z guarany,
- ekstrakt z liścia pokrzywy zwyczajnej,
- ekstrakt ze skrzypu polnego,
- ekstrakt z zielonej herbaty,
2 razy dziennie po 1 kapsułce do posiłku.
60 kapsułek / 30-60 dni / 25 złotych.
Wybór tabletek zależy od celu suplementacji
Profesjonalny podział suplementów diety ukierunkowanych na zwalczanie cellulitu, jest pierwszym i zarazem jednym z najważniejszych kroków do bezpiecznej suplementacji. Jakie rodzaje tabletek można zatem znaleźć na rynku?
Tabletki przyspieszające proces lipazy
Znaczna część tabletek na cellulit jest ukierunkowana na przyspieszenie procesu lipazy, czyli – mówiąc prościej – spalania tłuszczu. Stosowanie tych suplementów jest skuteczne, ale i niebezpieczne.
Oczywiście sprawdzony suplement przyspieszający proces przemiany materii krzywdy nam nie zrobi. Najczęściej składa się on z trzech składników: wyciągu z morszczynu, kwasów omega-3 i zielonej herbaty.
- Morszczyn – jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków na odchudzanie. Morszczyn jest wodorostem, w skład którego wchodzą substancje przyspieszające spalanie kalorii. Problem w tym, że morszczyn morszczynowi nierówny, zwłaszcza w kontekście zawartości poszczególnych składników. –
- Kwasy omega-3 – pomagając regulować poziom tłuszczów w naszym organizmie. Należą one do grupy tłuszczów nienasyconych, których rolą jest pobudzenie metabolizmu.
- Zielona herbata – ułatwia proces spalania tłuszczu i jednocześnie – co ważne jest w kontekście walki z cellulitem – pomaga w ujędrnianiu skóry.
Niektóre tabletki spalające tłuszcz mogą być niebezpieczne. Pod żadnym pozorem nie należy spożywać preparatów zawierających 2,3-dinitrofenol, czyli tak zwany rozprzęgacz fosforylacji oksydacyjnej (w skrócie DNP). Wpływa on niekorzystnie na sposób powstawania ATP, czyli podstawowego nośnika energii w obrębie komórki. Zaburzenie to zmusza komórkę do intensywniejszej pracy, co oczywiście przedkłada się na szybsze spalanie tłuszczu. Problem polega na tym, że procesowi temu towarzyszy istotny wzrost temperatury ciała, który może doprowadzić nawet do śmierci.
Tabletki antycellulitowe zwiększające cyrkulację krwi
Niektóre suplementy i preparaty na cellulit są ukierunkowane na przyspieszenie procesu krążenia krwi w organizmie. Jest to zresztą najbardziej obszerna grupa produktów dostępnych na rynku suplementów diety. Zwykle w ich skład wchodzą:
- Olej z ogórecznika – substancja ta składa się w głównej mierze z kwasu gamma linolenowego, który ma ogromne znaczenie w usprawnianiu przepływu krwi i jej prawidłowego dotlenienia. Działa on przede wszystkim w obrębie skóry, korzystnie wpływając na rozbijanie struktur tłuszczowych wewnątrz niej i usuwanie szkodliwych toksyn.
- Wąkrotka azjatycka – wyciąg z tej mało znanej nam rośliny istotnie wspomaga proces krążenia krwi i limfy. Jednym ze „skutków ubocznych” tego zjawiska, jest przyspieszenie usuwania komórek tłuszczowych z organizmu. Wyciąg z wąkrotki odgrywa również ogromną rolę w procesie produkcji kolagenu, dzięki któremu tkanka skórna znacznie szybciej się regeneruje, np. w trakcie walki z cellulitem.
- Wyciąg z nasion winogron również ma niebagatelne znaczenie w walce z cellulitem. Dlaczego? Ponieważ jest on źródłem przeciwutleniaczy, spowalniających proces starzenia się skóry. Co więcej – działa on bardzo korzystnie również na strukturę samych naczyń krwionośnych, prowadząc do ich znacznego wzmocnienia.
- Wyciąg z czerwonej herbaty – to kolejna, mało znana w Polsce substancja, która oddziałuje przede wszystkim na krążenie krwi wewnątrz skóry. Ponadto czerwona herbata korzystnie wpływa na zmniejszenie retencji wody w organizmie, co jest bardzo ważne podczas walki z cellulitem wodnym.
Tabletki na cellulit wodny
Cellulit wodny to specyficzna odmiana cellulitu, w którym zmiany skórne nie są wywołany magazynowanym tłuszczem, lecz nadmiarem wody. Schorzenie to jest ściśle związane z nieodpowiednią retencją wody w organizmie. Suplementy, które stosujemy w walce z nim, opierają swój skład przede wszystkim na:
- Opuncja figowa i mniszek pospolity – te obydwie substancje powinny być stosowane razem, dzięki czemu ich skuteczność jest jeszcze większa. Zarówno opuncja jak i mniszek wykazują silne działanie moczopędne, dzięki czemu usunięcie wody z organizmu odbywa się w sposób naturalny.
- Pokrzywa – wyciąg z tej rośliny ułatwia oczyszczanie organizmu, poprzez usunięcie nadmiaru wody i powiązanych z nią toksyn. Działa podobnie jak opuncja i mniszek, aczkolwiek nie aż tak skutecznie.
- Kwas hialuronowy – sprawia, że woda znacznie lepiej wchłania się w strukturę skóry i nie pozostawia zmian w postaci charakterystycznej „pomarańczowej” skórki. Dzięki niemu skóra staje się gładsza i mniej podatna na w/w zmiany.
- Wyciąg z morskich alg – wykazuje przede wszystkim działanie regeneracyjne. Zawiera on mnóstwo witamin i składników odżywczych (w tym minerałów), dzięki którym skóra znacznie szybciej zyskuje zdrowy i piękny wygląd. Preparaty z morskich alg są zwykle przeznaczone dla osób z cellulitem.
ABC stosowania tabletek na cellulit – fakty i mity
Tabletki na cellulit mają różną postać i są ukierunkowane na różne typy działań. Tak brzmi teoria. W praktyce bywa nieco inaczej i to często na niekorzyść osób kupujących suplement.
- Skład – tak jak było to wspomniane wcześniej, skład jest istotną cechą każdego suplementu i – co równie ważne – powinien być w przejrzysty sposób ujawniony osobie kupującej. W praktyce warto kupować tylko i wyłącznie takie suplementy, które ukierunkowane są (wg. powyższych zestawień) na wybrane działanie. Niestety część suplementów jest „od wszystkiego”. Wspierają one zarówno przemianę materii, jak i walkę z cellulitem wodnym (o spalaniu tłuszczów i zwiększonym metabolizmie nie wspominając).
- Zawartość składników czynnych – część preparatów na cellulit (zwłaszcza w formie kapsułek), „szczyci” się zawartością odpowiedniej dawki składników aktywnych. W praktyce jest ich bardzo mało, co oznacza, że z łatwością można je zastąpić… zmianą przyzwyczajeń dietetycznych. Przykładem niech będzie kofeina, która notabene jest bardzo często wprowadzana do suplementów diety na cellulit. Zwykle jej zawartość jest w nich stosunkowo niska i porównywana z jedną filiżanką kawy.
- Stosowanie – większość producentów suplementów diety jednoznacznie podkreśla, jak ważne jest odpowiednie stosowanie ich produktów (bo lekami one nie są). Jak jednak potraktować dołączone do nich ulotki, w których podaje się często bardzo różną liczbę zażywanych dziennie kapsułek. Przykład? Tabletki na cellulit powinny być stosowane następująco: 1 lub 2 kapsułki rano i wieczorem… Niestety, taka informacja jest mało precyzyjna i wskazuje raczej na „efekt placebo”, głównie ze względu na niewielką zawartość składników czynnych.
- Przeciwwskazania – niniejsze zestawienie powinno rozpoczynać się właśnie od tego – najważniejszego zresztą – czynnika. Przeciwwskazania w przypadku dostępnych w Internecie tabletek (również na cellulit) ograniczają się zaledwie do „przechowywania produktu w temperaturze pokojowej” i „zacienionym miejscu”. Mało który producent suplementów (na szczęście tacy jeszcze są) informuje w profesjonalny sposób o możliwych przeciwwskazaniach dla stosowania suplementacji na cellulit.
Preparaty na cellulit – przeciwwskazania
Teoretycznie tabletki na cellulit nie są groźne dla zdrowia. Przynajmniej tak się wydaje… W rzeczywistości ich skład może doprowadzić do wystąpienia wielu dodatkowych schorzeń. Jakich?
- Wątroba – nadmiar niektórych składników pomocniczych może doprowadzić do jej nadmiernego obciążenia. Ciekawostką jest fakt, że tylko u niektórych producentów suplementów na cellulit można wyczytać, że ich produkty należy stosować tylko przez określony czas (maksimum do 3 miesięcy). Stosowanie suplementów powinno następnie zostać przerwane na okres najlepiej miesiąca lub dwóch, w celu odciążenia wątroby i jej częściowego zregenerowania.
- Układ nerwowy – wiele antycellulitowych suplementów diety posiada w swym składzie guaranę lub kofeinę. Są to dobrze wszystkim znane składniki pobudzające, których nadmiar może niestety doprowadzić do wielu różnych powikłań. Bezsenność, nerwica, czy nadmierne pobudzenie to tylko niektóre z nich. Mało kto zwraca uwagę na fakt, że spożycie jednej kapsułki suplementu z kofeiną, jest równowartością kolejnej filiżanki kawy. W dłuższej perspektywie i w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi – np. wspomnianą guaraną – może to doprowadzić do wielu powikłań.
- Jod – wszystkie „profesjonalne” tabletki na cellulit zawierają w swoim składzie wyciąg z morszczynu, o którym wspomniano w poprzednich częściach artykułu. Dlaczego? Ponieważ jest on jednym z głównych magazynów jodu. Problem w tym, że nadmiar jodu również może szkodzić. Stosowanie dodatkowej suplementacji bez konsultacji z lekarzem, może wywołać objawy nadczynności tarczycy, z niepokojem, arytmią serca i chorobą Basedowa włącznie. Na marginesie warto też zaznaczyć, że producent jakiegokolwiek suplementu z wyciągu morszczynu, nie jest w stanie dokładnie określić zawartości tego pierwiastka w produkcie.
O czym należy pamiętać przy suplementach na cellulit
Cellulit to specyficzne, kobiece schorzenie. I choć na pozór nie jest on niebezpieczny dla zdrowia i życia, to jednak nie można go bagatelizować – również w kontekście zastosowanych suplementów.
Istnieje wiele różnych przyczyn powstawania cellulitu. Należą do nich:
- zaburzenia hormonalne,
- noszenie obcisłych ubrań,
- nieodpowiednia retencja wody w organizmie,
- złe nawyki żywieniowe i nadmierne uciskanie skóry.
Preparaty na cellulit pomagają tylko w eliminacji niektórych objawów tego schorzenia. Oczywiście nie „robią” tego same – w walkę ze schorzeniem należy włączyć również zmiany żywieniowe, ruch na świeżym powietrzu i ewentualne leczenie. Dlatego próba usunięcia tak zwanej „pomarańczowej skórki”, powinna wiązać się z wizytą u lekarza. Tylko specjalista jest w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie i – jeśli zachodzi taka potrzeba – posiłkować się suplementami diety.
Kolejna kwestia to wykorzystywanie preparatów na cellulit w łagodzeniu innych schorzeń. Oczywiście suplementy nie są lekami – ich rola ogranicza się wyłącznie do wsparcia leczenia. Można je stosować np. w przypadku chorób miażdżycowych i jako narzędzie pomocnicze w odchudzaniu. Naturalnie wykorzystywanie ich w tej roli, również musi być skonsultowane z lekarzem.
I na koniec jeszcze jedna, ważna informacja, o której słyszał każdy, kto choć raz miał do czynienia z suplementacją. Preparaty wykorzystywane w tym celu nie są zamiennikami odpowiednio zbilansowanej diety na cellulit. Wręcz przeciwnie – można nimi jedynie ją uzupełniać, oczywiście na podstawie wcześniej wykonanych badań (zwłaszcza morfologii krwi).
paladynka - 18 kwietnia, 2023 @ 19:01
a co on ma w sobie?
Lulka - 9 stycznia, 2023 @ 18:57
Mi też bardziej pomogły masaże dobrymi kremami jak np onshea niz tabletki, zresztą tabletek jakoś boję się bardziej, jednak co bezpośrednio na skórę to bezpośrednio.
Muffinka - 22 listopada, 2022 @ 17:02
Karina, ja nie próbowałam, opowiedz więcej.
Gajka - 13 października, 2022 @ 23:38
Dla mnie tutaj propozycje rzucone bardzo przemawiają. Nie jestem w temacie pielęgnacji skóry, ale zachęciłyście do mnie potestowania tego i owego.