Problemy z potencją to zmora około 1,7 miliona Polaków. Powrót do sprawności seksualnej warto zacząć od zmiany nawyków życiowych. Oczywiście pomocne będą również środki na potencję (najczęściej w formie tabletek), którym poświęcimy miejsce w tym artykule. Poznaj ranking „ziołowych” preparatów oraz leków na potencję bez recepty!

Tabletki na potencję: Ranking suplementów

Wybór skutecznego preparatu wspomagającego erekcję nie jest prostym zadniem. Masz wątpliwości, nie wiesz który środek wybrać? Jakie są najlepsze pigułki dla mężczyzn? Sprawdź nasz ranking tabletek na potencję. Powstał on w oparciu o opinie konsumentów, skład, cenę oraz skuteczność tabletek. Stosowałeś tabletki z rankingu lub jakiekolwiek inne? Podziel się opinią w komentarzu – ranking jest tworzony przez Was i dla Was.

MIEJSCE 1

Vigrax

Tabletki na potencje Vigrax
Vigrax to naszym zdaniem jeden z najlepszych środków na potencję dostępnych bez recepty. Już po tygodniu stosowania tego suplementu można poczuć wyraźny wzrost potencji. Zawiera kluczowe składniki w zwalczaniu Twojego problemu. Vigrax jest całkowicie bezpieczny i nie wywołuje skutków ubocznych. Zbiera dobre opinie, a jego cena nie jest wygórowana – w 100% zasługuje na pierwsze miejsce w rankingu. Stosuje się go regularnie po 2 tabletki dziennie. Nie ma konieczności przyjmowania pigułek bezpośrednio przed stosunkiem, co sprawia, że nie ogranicza naszej spontaniczności. Aktualnie trwa promocja 2 opakowania w cenie 1 – pełna kuracja na 120 dni!

 • VigraxErect Proprietary Blend,
 • L-arginina HCl,
 • Żeń- szeń,
 • Buzdyganek naziemny.

2 kapsułki raz dziennie do posiłku lub 30 minut przed planowanym stosunkiem.

60 kapsułek / 60 dni / 199 złotych, w promocji „2 opakowania w cenie 1” wystarczy na pełne 120 dni suplementacji.

MIEJSCE 2

Climax Control

Climax Control - tabletki na erekcje
Climax Control jest świetnym preparatem na potencję działającym na wielu płaszczyznach. Dlaczego więc jest dla nas numerem dwa? Wyraźnie podnosi libido, jednak nie aż tak skutecznie jak Vigrax. Wyprzedza natomiast Vigrax pod względem przedłużenia stosunku, jeśli więc zbyt szybko kończysz, wybierz ten produkt, a wyraźnie przedłużysz stosunek. Climax Control to uniwersalny preparat dla mężczyzn borykających się zarówno z zaburzeniami erekcji jak i przedwczesnym wytryskiem. Cena tabletek na tle konkurentów jest dość atrakcyjna, dlatego dajemy mu zasłużone drugie miejsce.

 • ClimaxStop Proprietary Blend,
 • Winian L-karnityny,
 • L-arginina,
 • L-lizyna,
 • Nasiona dyni,
 • Tlenek cynku,
 • Buzdyganek naziemny,
 • Korzeń Sarsaparilla,
 • Owoc żurawiny,
 • Korzeń lukrecji.

2 razy dziennie po jednej kapsułce o stałej porze.

60 kapsułek / 30 dni / 159 złotych.

MIEJSCE 3

Permen King

Permen King - tabletki na wzwod
Permen dostępny jest w dwóch wersjach – zwykłej oraz King. Preparat stosuje się codziennie w porcji po 2 tabletki. Jedno opakowanie starcza na dokładnie 15 dni suplementacji. Aby kuracja była skuteczna zaleca się również przyjmowanie przed stosunkiem Permen Go! co niestety znacząco zwiększa koszt leczenia. Przyjmując Permen Go! zaledwie 2 razy w tygodniu, miesięczna suplementacja w połączeniu z Permen King będzie kosztować około 200zł, co jest dużo większym kosztem w porównaniu do naszego lidera – Vigrax.

 • Ekstrakt z buzdyganka naziemnego,
 • Ekstrakt z żeń-szenia (Panax ginseng),
 • L-arginina,
 • Ekstrakt z żurawiny amerykańskiej.

1-2 tabletki dziennie do posiłku.

30 kapssułek / 15 dni / 34,99 złotych.

MIEJSCE 4

Braveran

Braveran - pigułki na potencje
Braveran to jedne z popularniejszych preparatów na wzmocnienie erekcji. Cena tabletek oscyluje w okolicach 25 złotych za jedno opakowanie zawierające jedynie 8 tabletek. Zalecana dawka to 4 tabletki, które przyjmuje się przed stosunkiem, co oznacza, że opakowanie starczy zaledwie na 2 razy. Braveran to mocne tabletki na potencję jednak według nas cena jest równie mocno zawyżona, a co więcej rozwiązuje problem jedynie wtedy, gdy mamy pod ręką tabletki.

 • cynk,
 • selen,
 • witamina E,
 • L-arginina,
 • buzdyganek ziemny,
 • korzeń Maca.

4 tabletki przed stosunkiem popijając wodą.

8 tabletek / 2 stosunki / 25 złotych.

Co kiedy suplementy ziołowe zawiodą?

Pamiętaj, że to tylko suplementy, uzupełniające niezbędne składniki, odpowiedzialne są za prawidłowe działanie funkcji seksualnych. Wpływ na erekcję ma nie tylko wiek, ale tryb naszego życia. Stres, niepełnowartościowe jedzenie, używki czy brak aktywności fizycznej wywierają ogromny wpływ na sprawność organizmu – tego nie zastąpią nawet najlepsze tabletki na potencję.

A więc co zrobić kiedy suplementy zawiodą? W takim wypadku niezbędna będzie wizyta u lekarza, który przepisze odpowiedni lek na potencję. Wszelkie leki dostępne na receptę należy stosować jedynie pod nadzorem lekarza. Farmaceutyki z jednej strony pomagają zwalczyć dolegliwość, jednak z drugiej powodują szereg działań niepożądanych, co sprawia, że powinny być stosowane w ostateczności oraz pod nadzorem specjalisty.

Leki na potencję bez recepty: Ranking

#1 Inventum

Cena: 15,90 zł
Tabletek: 4 szt.

Lek na potencje Inventum

Wszystkie leki OTC z naszego rankingu zawierają tą samą substancję, odpowiednio w identycznej ilości substancji czynnej. W związku z czym skuteczność powinna być na podobnym poziomie. Tabletkę należy przyjąć przed planowanym współżyciem, należy dodać, że do osiągnięcia wzwodu konieczna jest stymulacja seksualna. Zaletą Inventum jest jego cena – producent zamiast skupić na się na kampanii reklamowej postawił na przystępną cenę leku.

Skład: sildenafil 25 mg
Forma: tabletki do żucia, rozgryzania


Apteka

#2 Maxigra Go

Cena: 20,91 zł
Tabletek: 4 szt.

Maxigra Go - lek

Dobrze znany środek z reklam telewizyjnych. Nieco perwersyjna reklama może wzbudzać kontrowersje, jednak nie można temu lekowi zarzucić braku skuteczności. Przystępna cena i dobre opinie konsumentów sprawiają, że Maxigra Go jest warta uwagi.

Skład: sildenafil 25 mg
Forma: tabletki do żucia, rozgryzania


Apteka

#3 Mensil

Cena: 15,95 zł
Tabletek: 4 szt.

Mensil - lek

Dość nowy preparat na erekcję, kampania reklamowa nawiązująca do „Ojca Chrzestnego” zapada w pamięć. Skutecznością nie ustępuje pozostałym lekom, korzystna cena sprawia, że zyskuje zwolenników wśród mężczyzn borykającymi się z problemem erekcji.

Skład: sildenafil 25 mg
Forma: tabletki do żucia, rozgryzania


Apteka

#4 Maxon Active

Cena: 28,72 zł
Tabletek: 4 szt.

Maxon Active - lek

Pierwszy lek OTC na potencję, który pojawił się na polskim rynku, przez co marka zyskała dużą rozpoznawalność. Jako jedyny w rankingu ma postać tabletek powklekanych, którą należy połknąć na godzinę przez stosunkiem popijając wodą. Cena zdecydowanie wyższą od konkurencyjnych leków, co sprawia, że ostatecznie ląduje na czwartym miejscu.

Skład: sildenafil 25 mg
Forma: tabletki powlekane


Apteka

Leki OTC na erekcję – czym różnią jest od leków na receptę?

Skrót OTC pochodzi z angielskiego „over the counter”, co oznacza „w wolnym obrocie”. Przeznaczone są do samodzielnego leczenia drobnych dolegliwości. 

Z punktu widzenia koncernów farmaceutycznych, w ich biznesie leży, aby jak najwięcej środków znalazło się na liście leków bez recepty. W takim przypadku mogą być swobodnie reklamowane – co można dostrzec w telewizji w godzinach wieczornych, kiedy  najcześciej reklamowane są środki na erekcję.

Według badań statystyczny Polak uważa, że skoro leki OTC można kupić od ręki to są one w pełni bezpieczne i nie zagrażają zdrowiu. Biorąc pod uwagę pigułki dla mężczyzn, zarówno te wydawane na receptę jak i bez niej zawierają tą samą substancję czynną – sildenafil. Różnicą jest jedynie ilość, w lekach OTC nie może być jej więcej niż 25 mg.

Najlepsze tabletki na erekcję – opinia mężczyzn

Wybierając pigułki na erekcję warto zapoznać się z opiniami mężczyzn, którzy stosowali dany środek. Przeglądają liczne fora można dojść do wniosku, że największą skutecznością cieszą się leki zawierające sildenafil. Wadą są często występujące skutki uboczne typowe dla tej substancji. Spośród naturalnych tabletek na potencję dostępnych bez recepty dużym uznaniem cieszy się Vigrax. Konkurencyjna cena, pozytywnie opinie, naturalny skład oraz możliwość kupna bezpośrednio od producenta sprawia, że został liderem naszego rankingu.

Sildenafil – działanie i skutki uboczne

Sildenafil[1] ułatwia osiągnięcie wzwodu za sprawą rozszerzenia naczyń krwionośnych, w wyniku czego zwiększa się napływ krwi do ciał jamistych penisa. Do wzwodu nie dochodzi „automatycznie” – osiągnięcie erekcji wymaga stymulacji seksualnej. Leki zawierające sildenafil cechują się wysoką skutecznością, jednak mogą zagrażać zdrowiu. 

Na działanie niepożądane sildenafilu narażone są min. osoby z chorobami:

 • układu sercowo-naczyniowego,
 • nadciśnienia,
 • niewydolnością wątroby i nerek,
 • zwyrodnienia siatkówki,
 • po przebytym zawale serca.

Mimo, iż sildenafil dostępny jest w formie leków OTC warto przed zastosowaniem sięgnąć po poradę lekarską. W żadnym wypadku nie przekraczaj zalecanej dawki. W przypadku występowania chorób uniemożliwiających stosowanie sildenafilu, lekarz dobierze farmaceutyk z inną substancją czynną lub zastosuje leczenie alternatywne.

Skuteczność tabletek uzależniona od przyczyny problemu

Podłoża problemu z zaburzeniami erekcji można podzielić na kilka grup:

 • psychogenne – wywołane na przykład długotrwałym stresem lub depresją, przy czym czynniki te muszą być naprawdę silne, aby powodowały zaburzenia erekcji,
 • hormonalne – występują wskutek zaburzeń produkcji hormonów w organizmie lub podczas andropauzy,
 • neurologiczne – dotyczą zaburzeń w ośrodkowym oraz obwodowym układzie nerwowym, spowodowane przykładowo urazem rdzenia kręgowego czy udaru mózgu,
 • naczyniowe – związana z procesami przepływu krwi, spowodowane nadciśnieniem, cukrzycą, miażdżycą itp.,
 • pozostałe przyczyny – używki, niezdrowa dieta, pasywny tryb życia, zbyt mało snu – to przyczyny, które przy odrobinie samozaparcia i dyscypliny może wyeliminować już od dziś. Należą do grupy czynników, które powodują lub pogłębiają problem z osiągnięciem wzwodu.

Potencjalnych przyczyn zaburzeń erekcji jest naprawdę wiele, więc rozsądnym rozwiązaniem jest udanie się po poradę do specjalisty. Przykładowo w przypadku problemu o podłożu psychogennym ziołowe tabletki na potencję mogą okazać się mało skuteczne. W takim przypadku należy działać na źródło problemu, a następnie zastosować kurację wspomagającą erekcję.

Tabletki to nie wszystko – czyli jak odzyskać sprawność seksualną

Początkowe stadium zaburzeń wzwodu można rozpoznać po osłabionej erekcji oraz częstszej abstynencji seksualnej. Objawy te są swoistego rodzaju sygnałem, że coś złego się dzieje z organizmem. Najczęściej powodem jest wiek, mimo to możemy znacznie dłużej cieszyć się dobrą erekcją przestrzegając kilku zasad.

1. Dbaj o to co jesz

Produkty, które na codzień spożywamy są naszym paliwem. Tak jak paliwo w samochodzie musi posiadać odpowiednią liczbę oktanową tak i nasze pożywienie musi być pełnowartościowe. Zadbaj o to, żeby Twoje posiłki były skomponowane z jak najmniej przetworzonych produktów, zawierały owoce i warzywa oraz zawierały indywidualnie dostosowaną ilość kalorii. Suplementy to tylko dodatek – fundamentem jest odpowiednio skomponowana dieta wspierająca erekcję.

2. Spędzaj czas aktywnie

Aktywność fizyczna stymuluje organizm do produkcji hormonów. Ponadto podczas wysiłku fizycznego wydziela się endorfina – potocznie nazywana hormonem szczęścia. Osoby uprawiające sport cieszą się lepszą sylwetką oraz kondycją. Jesteś typem leniwca? I na to mamy rozwiązanie – połącz przyjemne z pożytecznym – seks to też aktywność fizyczna!

3. Ogranicz używki

Nadużywanie alkoholu, papierosów czy innych używek prowadzi do powstawania chorób oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej. Wyeliminuj lub ogranicz je do minimum, a będziesz wstanie kochać się częściej oraz doznawać intensywniejszych orgazmów. Substancje zawarte w używkach mogą osłabiać działanie tabletek na potencję.

4. Więcej relaksu mniej stresu

Nadmierny stres przyczynia się do powstawania problemów intymnych. Stres powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych ograniczając przepływ krwi. Przyczynia się do osłabienia erekcji jak i również przedwczesnego wytrysku.

Najczęściej zadawane pytania

1. Jak działają tabletki na potencję?

Odpowiednio dobrane składniki środków na potencję zwiększają krążenie krwi w naczyniach krwionośnych członka. Sprawne krążenie jest kluczowe w utrzymaniu satysfakcjonującego poziomu potencji. W wyniku osłabienia krążenia w ciałach jamistych zmniejsza się ilość krwi docierającej do prącia. Początkowo zauważa się osłabienie erekcji (niepełny wzwód) oraz rzadszą zdolność do odbycia stosunku seksualnego. Reakcja na pierwsze objawy powinna być natychmiastowa, od Ciebie zależy czy zaburzenia będą się nasilały czy ugasisz problem w zarodku.

2. Czy środki na erekcję są bezpieczne dla zdrowia?

Bezpieczeństwo stosowania tabletek należy rozdzielić na: suplementy oraz leki. Stosowanie suplementów wzmacniających erekcję jest w większości przypadków całkowicie bezpieczne. Składniki zawarte w tych preparatach to substancje naturalnie występujące w środowisku. Rzecz w tym, że w pożywieniu może być ich nie wystarczająca ilość. Zadaniem suplementów jest uzupełnienie niedoborów składników odpowiedzialnych za sprawność seksualną.

Leki zawierające sildenafil (te na recepty jak i bez recepty) bądź jej pochodne są znacznie bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Skutki uboczne opisaliśmy we wcześniejszej części artykułu. Przed stosowanie leków OTC należy dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną, a najlepiej skonsultować przyjmowanie danego leku ze specjalistą.

3. Jak wybrać skuteczny środek na potencję?

Częstym dylematem, przed którym stoją mężczyźni jest wybór tabletek. Z pomocą służy nasz ranking środków na erekcję lub lekarz pierwszego kontaktu. Przed zakupem dokładnie sprawdź skład preparatu oraz opinie.
W gronie znajomych zaburzenia erekcji są zazwyczaj tematem tabu, jednak możesz poczytać opinie w tematach dot. zaburzeń erekcji na publicznych forach. Anonimowość sprawi, że mężczyźni otwarcie piszą o problemach natury seksualnej oraz skuteczności środków jakie stosowali. Możesz również spytać się lekarza lub farmaceuty, które środki są skuteczne i można bezpiecznie stosować.

4. Czy potrzebuję recepty?

Wszystkie tabletki z rankingu suplementów oraz leków na potencję dostępne są bez recepty. Kupisz je w aptece lub zamawiając przez internet. Przypominamy, że na leki zawierające powyżej 25 mg sildenafilu niezbędna jest recepta.


Źródła:
 1. Sildenafil” Wikipedia, dostęp 02.01.2020.[]