Zabieg w gabinecie stomatologicznym jest skuteczny, jak i równie drogi. Domowe sposoby na wybielenie zębów pozwalają na uzyskanie bielszych zębów niskim kosztem. Popularne metody takie jak wybielanie: olejem kokosowym, sodą oczyszczoną, węglem aktywnym, kurkumą czy innymi naturalnymi środkami pomogą zadbać o zdrowie zębów, dziąseł oraz nieco zredukować przebarwienia. Sprawdź jakie domowe sposoby warto wypróbować!

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie rozjaśnia oraz usuwa przebarwienia i plamy z powierzchni zębów. Składa się z dwóch elementów – usunięcia przebarwień oraz zapobiegania powstawaniu przebarwień. Zabieg może być przeprowadzony na kilka sposobów, również w domowym zaciszu.

Wybielanie zębów wymaga nienagannego stanu uzębienia. Należy uzupełnić ubytki oraz zadbać o zdrowie dziąseł zanim podejmie się kroki w celu usunięcia przebarwień. Tyczy się to zarówno zabiegów w gabinecie stomatologicznym jak i korzystając z domowych sposobów.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Wiele produktów wybielających zęby może być niebezpieczne i szkodliwe dla Twojego szkliwa, a nawet zdrowia. Czytając ten artykuł poznasz domowe sposoby na wybielenie zębów oraz zapoznasz się z technikami wybielania oferowanymi przez gabinety stomatologiczne. Decydując się na zabieg bądź domowe metody, priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo.

Co powoduje przebarwienia oraz żółknięcie zębów?

Czynników powodujących utratę blasku oraz żółknięcie zębów jest sporo. Warto o nich pamiętać i minimalizować ich wpływ na kolor zębów. Dzięki temu na dłużej utrzymasz śnieżno białe zęby po zabiegu wybielającym bądź kuracji domowymi sposobami.

Przebarwienia zewnętrzne

Dotyczą wierzchniej warstwy szkliwa, przebarwienia te można stosunkowo łatwo zredukować bądź kompletnie usunąć. Odnosząc się do tego typu przebarwień ogólnikowo można napisać, że ich przyczyną jest styl życia. Żółkniecie może być spowodowane:

  • paleniem tytoniu.
  • produktami spożywczymi – w tym: czerwone wino, cola, czekolada, ciemne sosy (np. sos sojowy, ocet balsamiczny), owoce takie jak: winogrona, jagody, wiśnie, niektóre warzywa: buraki. Produkty te są bogate w chromogeny wytwarzające pigment, który następnie przylepia się do szkliwa.
  • produkty i napoje kwaśne – powodują erozję zębów i mikrouszkodzenia, utrudniając dokładnie oczyszczenie płytki nazębnej podczas codziennego szczotkowania. Przykładem takich związków jest tanina zawarta w winie czy herbacie. Według badania opublikowanego przez Journal Of Dental Hygiene dodanie mleka do herbaty zmniejsza ryzyko zabarwień, a to dzięki białku zawartym w mleku, które ma zdolność wiązania się z taniną.
  • nieodpowiednią pielęgnacja zębów – niedokładne oraz nieregularne szczotkowanie, powoduje osadzanie się płytki nazębnej oraz przebarwienia.

Przebarwienia wewnętrzne

Odnoszą się do wewnętrznej struktury zębów, ze względu na poziom ingerencji w szkliwo są trudne do usunięcia. Tego typu przebarwienia mogą pojawić się wskutek:

  • stosowania leków – niektóre leki mogą powodować przebarwienia, należą do nich między innymi: leki na trądzik z monocykliną, chemioterapia, niektóre leki przeciwhistaminowe, przeciwpsychotyczne czy leki na ciśnienie krwi.
  • płyny do płukania jamy ustnej – płyny zawierające chlorheksydynę skutecznie redukują bakterie oraz pomagają w leczeniu zapalenia dziąseł, jednak mogą również powodować przebarwienia zębów.
  • fluor – nadmiar fluoru może skutkować plamami na zębach, występuje przy przyjmowaniu wody pitnej z dużą ilością tego minerału, podczas przyjmowania suplementów bądź regularnego stosowania preparatów do higieny jamy ustnej (pasty, płukanki) z wysoka zawartością fluoru.

Przeczytaj również: 10 najlepszych past wybielających do zębów.

Wybielanie zębów domowymi sposobami

Olej kokosowy

Popularną metodą, o której wzmianki można przeczytać na różnych forach jest wybielanie olejem kokosowym. Posiada przyjemny smak, zapach oraz przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Metoda polega na płukaniu jamy ustnej olejem. W wyniku takiego płukania usuwa się toksyny oraz bakterie, które mogą powodować żółknięcie zębów.

Praktyka wywodzi się z Indii, rdzenni Hindusi stosowali najczęściej olej sezamowy bądź słonecznikowy. Jeśli nie masz pod ręką oleju kokosowego, równie dobrze możesz wykorzystać olej, który stosujesz na codzień w kuchni.

Olej kokosowy zawiera kwas laurynowy, posiadający zdolność do łagodzenia stanu zapalnego oraz zabijania bakterii. Badania wykazały skuteczność tej metody w redukcji bakterii przy codziennym stosowaniu. Nie potwierdziły jednak, skuteczność pod kątem wybielania. Pomimo tego metoda jest bezpieczna i przynosi korzyści zdrowotne, wiec nie zaszkodzi spróbować.

Stosowanie: łyżkę oleju kokosowego rozpuść w ustach, kiedy już się rozpuści przelewaj olej w obrębie jamy ustnej przez 15-20 minut. Pamiętaj, że olej wyciąga toksyny, nie dopuść więc do jego połknięcia.
Wypluj olej i dokładnie wypucz jamę ustną. Olej kokosowy nie podrażnia dziąseł oraz nie uszkadza powierzchni szkliwa, metodę tą możesz bezpiecznie stosować każdego dnia.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona posiada bardzo wiele zastosowań nie tylko w kuchni. Do jednych z nich należy wybielanie zębów, dlatego można spotkać ją jako składnik popularnych past do zębów. Stosowanie sody oczyszczonej tworzy środowisko alkaliczne zapobiegając rozwojowi bakterii.

Badania nie dowodzą skuteczności stosowania samej sody oczyszczonej w celu wybielenia zębów. Przeprowadzono natomiast kilka badań, które wskazują właściwości wybielające w połączeniu z pastą do zębów. Udowodniono również skuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej, w porównaniu do stosowania jedynie samej pasty.

Stosowanie: wymieszaj łyżeczkę sody oczyszczonej z 2 łyżeczkami wody, szczotkując kilka razy w tygodniu. Można stosować w połączeniu z pastą do zębów używaną na codzień, bądź jako element dodatkowej pielęgnacji zębów.

Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru to kolejna substancja wybielająca, które skutecznie eliminuje bakterie w jamie ustnej. Stosowany popularnie w celu dezynfekcji ran. W przypadku nadtlenku wodoru należy zachować szczególną ostrożność – zbyt duże stężenie może prowadzić do podrażnienia dziąseł oraz zębów. Źródła podają także, że zbyt wysokie dawki mogą być przyczyna raka.

Brak badań jednoznacznie dowodzących skuteczności nadtlenku wodoru odnośnie właściwości wybielających. Nie skreśla to jednak tej substancji z naszej listy. Jedno z badań wskazuje, że szczotkowanie pastą do zębów zawierając sodę oczyszczoną i nadtlenek wodoru pozwala na uzyskanie o 62% bielszych zębów w zaledwie 6 tygodni.

Stosowanie: nadtlenek wodoru można stosować w formie płukanki do ust. Bezpieczne stężenie tej substancji oscyluje w granicach 1,5 – 3%. Możesz go kupić w aptece oraz zmieszać z wodą. Możesz zrobić z niego również domową pastę wybielającą. Zmieszaj łyżeczkę sody oczyszczonej z 2 łyżeczkami nadtlenku wodoru. Tak powstałą pastę stosuj kilka razy w tygodniu.

Ostrzeżenie: stosowanie nadtlenku wodoru zbyt często lub w zbyt dużym stężeniu może prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Metoda ta jest dość inwazyjna, w celu zachowania bezpieczeństwa polecamy skorzystanie w pierwszej kolejności z nieco bezpiecznych domowych metod wybielania zębów.

Ocet jabłkowy

Stosowany między innymi jako środek dezynfekcyjny oraz czyszczący. Kluczową substancją, która nas interesuje jest kwas octowy. To właśnie on zabija bakterie i odpowiada za wybielenie zębów.

Badania dowiodły skuteczności octu jabłkowego w redukcji przebarwień. Mimo tego specyfik ten jest dość niebezpieczny. Wnioski płynące z badania jasno wskazują na zmiękczanie zębów wystawionych na działanie octu jabłkowego. Może przyczyniać się do erozji szkliwa, z tego względu nie nadaje się do regularnego stosowania.

Stosowanie: rozcieńcz ocet jabłkowy z wodą, stosując jako płukankę do jamy ustanej. Nie wskazane jest płukanie częstsze niż kilka razy w tygodniu.

Kurkuma

Kurkuma jest przyprawą wywodzącą się z Azji, popularnie wykorzystywana w kuchni. Wyróżnia się działaniem przeciwzapalnym oraz zapobiega chorobom dziąseł, co zostało udowodnione naukowo. Ponadto łagodzi ból zęba oraz przeciwdziała nowotworom jamy ustnej.

Ze względu na prozdrowotne właściwości kurkuma jest warta zainteresowania. Niestety badania nie dowodzą na skuteczność stosowaniu kurkumy w celu wybielenia zębów.

Stosowanie: zmoczoną szczoteczkę posyp kurkumą, szczotkuj zęby przez około 2 minuty. Pozostaw kurkumę na zębach przez kolejne 5 minut, następnie wypłucz usta wodą. Po szczotkowaniu kurkumą, umyj zęby pastą, której używasz na codzień.

Owoce i warzywa

Talerze pełne warzyw i przekąski w formie owoców wyjdą Ci na zdrowie! Chrupanie pomaga usuwać płytkę nazębną, chociaż badania nie określają jasno skuteczności, to niektórzy uważają wybrane owoce i warzywa jako naturalny środek wybielający zęby. Jakby nie patrzeć nie zaszkodzi spróbować – a przy okazji dostarczyć witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Truskawki
Właściwości wybielając przypisuje się kwasu jabłkowemu, który ten owoc zawiera. Badania jednak nie potwierdzają skuteczności w porównaniu do stosowania zwykłej pasty do zębów.

Ananas
Ananas zawiera między innymi bromelinę. Badania potwierdzają, że zawartość tej substancji w paście wpływa na rozjaśnienie barwy zębów w porównaniu ze zwykłą pastą. Brak jednak dowodów na skuteczność wybielania poprzez samo jedzenie ananasa

Węgiel aktywny

Węglu aktywnemu przypisuje się zdolność do usuwania toksyn oraz przebarwień. Badania nie potwierdzają skuteczności tej metody, jak i również nie została zbadana pod kątem możliwych skutków ubocznych.

Skóra banana lub cytryny

Polega na tarciu skórką banana lub cytrusów zębów. W przypadku tej metody również nie znajdujemy publikacji potwierdzających skuteczność oraz możliwych działań niepożądanych.

Pasty wybielające

Do codziennej higieny jamy ustnej można stosować pasty wybielające. Pasty wybielające nie wnikają w strukturę szkliwa, usuwają jedynie przebarwienia powierzchniowe. Ich skuteczność nie należy do oszałamiających. Zazwyczaj dają niewielki efekt, znajdują jednak swoje zastosowanie jako przeciwdziałanie przebarwieniom po zabiegu wybielającym.

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Średni koszt wybielania zębów wynosi około 1 tysiąca złotych. Z badania Głównego Urzędu Statystycznego „Uśmiech a status społeczny” wynika, że około 60% osób zwraca uwagę na stan uzębienia osoby z której prowadzi rozmowę. Piękny uśmiech uznawany jest jako jeden z wielu symboli statusu społecznego. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób stara się nadać błysku swoim zębom.

Stomatologiczne metody wybielania zębów

Zabieg wybielający przeprowadzony przez specjalistę daje poczucie bezpieczeństwa oraz dobre efekty. W zależności od wybranej metody efekty zauważysz w przeciągu 2 tygodni. Koszt zabiegu nie jest niski, jest to jednak cena za powierzenie zębów w ręce profesjonalisty. Po zabiegu zaleca się odstawienie pokarmów i napojów barwiących.

Wybielanie nakładkowe

Stomatolog pobiera odcisk zębów, na podstawie którego zostaje wykonana specjalna nakładka. Następnie pacjent otrzymuje gotową nakładkę wraz ze środkiem wybielającym i może zacząć wybielanie w domu. Lekarz udziela oczywiście szczegółowego instruktażu, dotyczącego stosowania. Nakładkę taką wypełnia się żelem wybielającym, a następnie zakłada na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Wybielanie nakładkowe trwa zazwyczaj do 2 tygodni, koszt wynosi około 500 – 800 złotych.

Wybielanie lampą

Wybielanie lampą trwa znacznie krócej niż wybielanie nakładkowe. Po nałożeniu żelu wybielającego stomatolog naświetla zęby lampą emitujące fale, aktywując składniki żelu. Cały zabieg trwa zazwyczaj do 2 godzin, a efekt można zauważyć już po pierwszym zabiegu. Wybielanie lampą w gabinecie stomatologicznym pozwala na rozjaśnienie o 5-14 tonów. Cena zabiegu wynosi około 700 – 1 000 złotych.

Zamiast wybielania zacznij od zapobiegania!

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym nie należy do najtańszych zabiegów. Natomiast stosowanie domowych metod nie daje pewnych efektów. Wiele z popularnych domowych sposobów nie ma naukowe potwierdzenia. Co więcej może być również niebezpieczne – powodować uszkodzenie szkliwa czy podrażnienie dziąseł.

Oto kilka porad dotyczących zapobiegania powstawaniu przebarwień zębów:

  • Unikaj pokarmów barwiących – należy do nich: kawa, czerwone wino, napoje gazowane, jagody. Nie musisz z nich kompletnie rezygnować, warto jednak nieco je ograniczyć.
  • Szczotkuj żeby po spożyciu pokarmów barwiących – ograniczy to wpływ pokarmów na kolor uzębienia.
  • Wyeliminuj używki – papierosy i alkohole barwiące – staraj się je wyeliminować lub chociaż ograniczyć.
  • Ogranicz cukier i słodycze – wszelkie produkty zawierajace cukier wpływają negatywnie na zęby. Wspierają rozwój bakterii, a co za tym idzie nawarstwianie się płytki nazębnej.
  • Zadbaj o odpowiednią zawartość wapnia w diecie – minerał ten znajdziesz w produktach takich jak: mleko, ser, tofu, soja, mak, sezam, brokuły. Wapń wzmacnia szkliwo, zapobiegając jego erozji oraz odsłonięciu zębiny.
  • Szczotkuj zęby i używaj nici dentystycznych – przebarwienia pojawiają się z wiekiem, a ich przyczyną jest miedzy innymi odkładanie się płytki nazębnej. Mycie oraz nitkowanie zębów usuwa bakterie oraz zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej.