W dobie Internetu nietrudno znaleźć produkty, które z definicji mają wzmacniać erekcję. Problem polega na tym, że większość tych produktów – w tym również żele potencję – charakteryzuje się dość wątpliwym pochodzeniem. Owszem, część z nich można nabyć w aptekach, ale przynajmniej niektóre są dostępne na tajemniczych „stronach producenta”.

Co zawiera typowy żel na potencję?

Skąd bierze się ta nieufność? Chociażby stąd, że właściciele wielu takich stron nie podchodzą zbyt poważnie do kwestii sprzedaży produktów, które w tak wyraźny sposób oddziałują na organizm mężczyzny. Owszem, żel na erekcję nie jest lekiem, ale połączony z innymi substancjami czynnymi może doprowadzić do powstania wielu powikłań a nawet czynników chorobotwórczych.

Żeby uzmysłowić sobie, czy żele na erekcję i potencję są tak skuteczne, jak mówi się o tym w reklamach, warto zwrócić uwagę na ich skład. W przypadku większości takich żeli jest on dosyć przejrzysty. Zawierają one bowiem:

  1. Argininę – jest to aminokwas białkowy, którego zadaniem jest wzrost wytwarzania dwutlenku azotu. Substancja ta działa na organizm w bardzo złożony sposób, wpływając na odprężenie mięśni gładkich, wzrost objętości naczyń krwionośnych, a także – na wzrost ilości krwi napływającej bezpośrednio do penisa.
  2. Żeń-szeń – to roślina, którą zna chyba każdy mężczyzna. Wyciąg z tej rośliny również wpływa na wzrost ilości wyprodukowanego tlenku azotu, ale też intensyfikuje wytwarzanie męskich hormonów płciowych. Atutem żeń-szenia jest to, że jest on bardzo dobrze znany dzisiejszej medycynie. Dowiedziono bowiem, że jego odmiana koreańska korzystnie wpływa na organizm człowieka i jego aktywność seksualną.
  3. Miłorząb japoński – to substancja, która znacząco wpływa na transport tlenu wewnątrz naczyń krwionośnych. Stosowanie wyciągu z tej rośliny ograniczy senność i zmęczenie, a także pozwoli się rozluźnić. Poza tym miłorząb jest naturalnym antyoksydantem, którego stosowanie prowadzi do spowolnienia procesu starzenia tkanek.
  4. Kofeina i guarana – te dwie substancje mają ze sobą dużo wspólnego, ale tak naprawdę są zgoła innymi związkami chemicznymi. Niemniej – niezależnie od formy – działają one stymulująco i pobudzająco. Nie jest też tajemnicą, że można z ich pomocą ograniczyć senność i pobudzić mikrokrążenie.
  5. Owies – to składnik diety, który działa przede wszystkim w sposób uspokajający. Stosowanie owsa pozwoli zredukować stres i ograniczyć towarzyszące mu zjawiska psychosomatyczne.

Czy analiza powyższych substancji daje satysfakcjonującą odpowiedź co do pytania zadanego w tytule? Otóż nie, gdyż powyższy skład nie jest jedyną zmienną, która może wpłynąć na skuteczność żelu na erekcję.

Co ma wpływ na skuteczność żelu?

Potencja to bardzo złożona sfera życia, na którą wpływ ma wiele różnych czynników. Owszem, część problemów z erekcją może zostać rozwiązana przez stosowanie suplementacji, ale nie jest to regułą. Na skuteczność żelu ma bowiem wpływ:

  • ilość substancji czynnych zawartych w preparacie i ich ilościowy stosunek do substancji pomocniczych,
  • dieta i aktywność sportowa – obydwa te czynniki mają znaczny wpływ na produkcję męskich hormonów płciowych,
  • tryb życia – więcej ruchu to więcej zdrowia; również, jeśli dotyczy to kwestii związanych z potencją,
  • stosowanie leków – substancje lecznicze obniżające ciśnienie krwi, mogą zaburzyć działanie suplementów, których zadaniem jest podniesienie ciśnienia,
  • czynnik chorobowy – niektóre choroby mogą ograniczyć skutek działania suplementu,
  • alkohol – choć pomaga się on rozluźnić, to w kluczowym momencie jego działanie może ograniczyć sprawność seksualną.

Oznacza to, że do reklam oferujących żele na potencję, trzeba mieć stosunek co najmniej neutralny. Zwłaszcza że ich twórcy lubią żonglować danymi, których potwierdzenie jest trudne, jeśli w ogóle możliwe.

Czy żel na potencję może być niebezpieczny?

Odpowiadając na pytanie zawarte w śródtytule: tak, jak najbardziej. Należy jednak podkreślić, że to niebezpieczeństwo może mieć dwojaką formę. Po pierwsze – niektóre suplementy na potencję mogą wywołać poważne powikłania zdrowotne. Mowa tu zwłaszcza o tych środkach, których skład nie jest dokładnie opisany. Mówiąc wprost – nie należy nabywać żelów, w przypadku których producenci nie opisują ich składu w sposób jasny i przejrzysty!

Po drugie – łączenie suplementów na erekcję (również z lekami) może wywołać szereg powikłań zdrowotnych. Co gorsza, skutki tego połączenia mogą być niekiedy znacznie gorsze, niż w przypadku stosowania suplementów bez jasno zdefiniowanego składu! Szczególnym zagrożeniem są tu choroby serca, które powinny być jasnym przeciwwskazaniem do stosowania w/w suplementów. Niestety o tym, że jest to tylko pobożne życzenie, wiedzą chyba wszyscy.

Opinie, czyli suplementowy temat – rzeka

Trudno znaleźć żel na erekcję, co do którego opinie byłyby całkowicie zgodne ze sobą. Oczywiście zjawisko to można niejako wrzucić na karb zmienności ludzkiego organizmu i jego „otwartości” na wspomnianą stymulację, ale na tym aspekcie nie można wyczerpać tego tematu. Wręcz przeciwnie – powodem takiego stanu rzeczy są komentarze, które są pisane niejako na zlecenie. Problem ten w znacznym stopniu dotknął nie tylko „stron producenckich”, ale też profesjonalnych forów.

Żeby wyrobić sobie opinię na temat wybranego suplementu na poprawę jakości życia seksualnego, trzeba zapoznać się z treścią przynajmniej kilku opinii i to najlepiej na „neutralnych światopoglądowo” forach internetowych. Co ważne – trzeba mieć też świadomość, że zarówno opinie pozytywne i negatywne, mogą być w pewnym sensie… prawdą. Powód takiego stanu rzeczy jest dość prosty: substancje te działają na ludzi w bardzo zróżnicowany sposób. Nawiasem mówiąc – jest to jedna z cech, która odróżnia żele na potencję od leku. Co zatem wpływa na ich sposób oddziaływania na konkretny organizm?

  • Okoliczności w jakich znajduje się osoba stosująca wybrany preparat.
  • Ewentualne stosowanie alkoholu (o którym przecież nie trzeba wspominać w komentarzu),
  • Czynniki chorobowe o których była już wcześniej mowa, itd.

Wszystkie te zjawiska (a także co najmniej kilkanaście innych!) nie muszą być uwzględnione w opinii. Ba, użytkownik może nawet nie zdawać sobie sprawy, że działanie wybranego preparatu może zostać zintensyfikowane lub ograniczone przez wybraną zmienną.

Reasumując, w kwestii opinii potencjalni użytkownicy żelów na potencję, raczej nie mają zbyt wielu argumentów. Jedyne co im pozostaje, to weryfikacja wybranego preparatu przez lekarza – seksuologa. Co więcej, jest to też bardzo dobra opcja w przypadku przedłużania się problemów z erekcją i potencją. Nie ma bowiem pewności, czy za wspomniane zaburzenia nie są odpowiedzialne znacznie poważniejsze czynniki chorobowe.

Podsumowanie

Męska potencja to bardzo złożony, a zarazem drażliwy temat. I właśnie dlatego wielu mężczyzn boi się na ten temat rozmawiać z lekarzem, stawiając raczej na bardziej anonimowy sposób pokonania dolegliwości. Niestety bardzo często ta „anonimowość” prowadzi do znacznie poważniejszych schorzeń