Chcesz zwiększyć poziom libido? Stosowanie ziół może skutecznie przywrócić Ci radość z seksu! Chęć kobiety na podjęcie aktywności seksualnej zależy od wielu czynników – diety, stylu życia czy cyklu miesiączkowego. Natura obdarzyła nas ziołami, które efektywnie zwiększają popęd seksualny. Które z nich naprawdę działają? Sprawdź naszą listę skutecznych ziół na libido.
Zioła zwiększające kobiece libido
Zioła należą do najstarszych metod wspomagania kobiecego popędu płciowego. Dawniej ocena skuteczności poszczególnych roślin była procesem czysto doświadczalnym – bazującym po części na efekcie placebo. Dziś dysponujemy rzeczowymi badaniami, które pozwalają na ocenę skuteczności poszczególnych roślin w walce o owocne życie seksualne. Wiele ziół posiada właściwości afrodyzjakalne przypisane kulturowo – nie poparte badaniami potwierdzającymi skuteczność czy bezpieczeństwo przyjmowania.
Zioła to jedna z wieli metod usprawnienia funkcji seksualnych organizmu. Więcej sposobów znajdziesz w artykule: Jak zwiększyć libido i ochotę na seks: porady dla kobiet i mężczyzn.
1. Miłorząb japoński
Miłorząb japoński usprawnia proces produkcji tlenku azotu, ułatwiając przepływ krwi przez narządy rozrodcze. Właściwości tego zioła mogą być skutecznie wykorzystane w pobudzeniu libido obojga płci.
W badaniu[1] skuteczności miłorzębu japońskiego uczestniczyło 99 kobiet zgłaszających niski poziom libido. Pacjentki podzielono na 4 grupy: otrzymujące ekstrakt z miłorzębu, placebo, uczestniczące w terapii edukacyjnej koncentrującej się na nauce czucia własnych narządów płciowych oraz grupę otrzymującą ekstrakt z miłorzębu jednocześnie uczestnicząc w terapii edukacyjnej.
Długotrwałe leczenie najskuteczniejsze okazało się w grupie otrzymującej ekstrakt z zioła jednocześnie biorąc udział w terapii seksualnej. Badanie pokazuje, że zioła to nie jedyna metod leczenia i może warto postawić w pierwszej kolejności na poznanie własnych narządów płciowych, a dopiero kolejno wspomagać się naturalnymi środkami roślinnymi.
2. Żeń-szeń
Żeń-szeń to kolejne zioło, które możesz stosować wraz ze swoją drugą połówką! Korzeń tej rośliny posiada działanie afrodyzjakalne oraz dodaje energii witalnej. Ze względu na właściwości pobudzające, żeń-szeń należy przyjmować rano lub popołudniu.
Badanie[2] obejmujące 26 kobiet (średni wiek 26 lat) oraz 48 mężczyzn (średni wiek 40,6 lat) wystawiło na próbę skuteczności żeń-szeniu w porównaniu do placebo. Po 4-tygodniowym okresie badawczym stwierdzono, że grupa otrzymująca żeń-szeń wykazała poprawę funkcji seksualnych.
3. Maka
Maka uprawiana jest od tysięcy lat przez Peruwiańczyków – stąd wzięła się potoczna nazwa żeń-szeń peruwiański. Alkaloidy zawarte w mace wpływają na działanie osi przysadka-podwzgórze, co według badaczy może pozytywnie wpływać na płodność. Ponadto przypuszcza się, że łagodzi objawy menopauzy, zaburzeń erekcji oraz przerostu prostaty. Niestety na tę chwilę brakuje jednoznacznych dowodów[3] potwierdzających korzystne wpływ na sprawność seksualną.
4. Buzdyganek naziemny
Buzdyganek naziemny wykorzystywany jest od lat w kulturze chińskiej oraz indyjskiej. Roślina zasłynęła jako składnik suplementów wspomagający wyniki sportowców. Posiada wiele właściwości prozdrowotnych w tym: zwiększenie popędu seksualnego, wspomaganie płodności, ograniczenie odkładania tłuszczu na narządach wewnętrznych czy właściwości przeciwbakteryjne.
Badaniem[4] w celu określenia skuteczności buzdyganka naziemnego objęto 67 kobiet skarżących się zaburzenia popędu seksualnego. Po okresie 4 tygodni oceniono skuteczność leczenia stosując wskaźnik żeńskiej funkcji seksualnych. Oceny dokonano porównując grupę otrzymującą buzdyganek oraz grupę kobiet otrzymujących placebo.
Grupa kobiet, która stosowała zioło odnotowała zauważalną poprawę funkcji seksualnych – zwiększenie nawilżenia, pożądania, satysfakcji i pobudzenia seksualnego. Podczas badania nie zauważono różnicy działań niepożądanych pomiędzy obiema grupami kobiet.
5. Szafran
Szafran to roślina, której od wieków przypisuje się właściwości afrodyzjakalne. Badania[5] dowodzą, że szafran może być pomocny podczas leczenia stanów depresyjnych. W wyniku przyjmowanych leków stosowanych w leczeniu tej dolegliwości skutkiem ubocznym są zaburzenia seksualne. Pacjentki przyjmujące antydepresant (fluoksetynę) wraz z szafranem notowały poprawę funkcji seksualnych w porównaniu do kobiet przyjmujących lek wraz z placebo. Nie zaobserwowano przy tym skutków ubocznych wynikających z połączenia leku z szafranem.
6. Kozieradka
Nasiona kozieradki są dodatkiem w kuchni, który poza zaletami kulinarnymi może wpłynąć pozytywnie na Twoje libido. Nasiona tej rośliny nie ograniczają się jedynie do wspomagania funkcji seksualnych. Właściwości kozieradki obejmują również łagodzenie dyskomfortu związanego z miesiączką oraz menopauzą.
Oceny skuteczności kozieradki można szukać w badaniu[6] na grupie 80 kobiet w wieku 20-49 lat. Kobiety podzielono na dwie grupy – przyjmujące ekstrakt z kozieradki w ilości 600 mg dziennie oraz grupę otrzymującą placebo. Następnie zmierzono poziom kluczowych hormonów przed i po rozpoczęciu badania trwającego 2 cykle menstruacyjne (8 tygodni). Badanie wykazało skuteczność kozieradki w zwiększeniu podniecenia oraz popędu seksualnego wsród kobiet przyjmujących ekstrakt.
7. Muira Puama
Badanie[7] z udziałem Muira Puama przeprowadzono na grupie 202 kobiet wskazujących na niski poziom libido. Należy podreślić, że zioło stosowano w połączeniu z miłorzębem japońskim. Po miesiącu uzyskano wyniki, które wskazują na poprawę funkcji seksualnych o 65% w odniesieniu do punktacji wyjściowej określającej poziom libido. W skład punktacji brano pod uwagę: częstotliwość zbliżeń i fantazji seksualnych, satysfakcję z seksu, poziom podniecenia oraz zdolność do osiągnięciu orgazmu przez kobiety.
Szukasz gotowych mieszanek ziołowych?
Koniecznie sprawdź: Ranking tabletek na libido dla kobiet.
Od tego trzymaj się z daleka!
Szukając informacje o wspomagaczach libido można natknąć się na kilka specyfików, które mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Badania[8] wskazują, że środki takie jak johimibna, hiszpańska mucha, szalony miód (mad honey) czy ropucha bufo (bufo toad) mogą prowadzić do poważnych powikłań.
Johimbina
Wyizolowana po raz pierwszy w 1896r. z drzew porastających przybrzeżne rejony zachodniej i środkowej Afryki. Przez miejscową ludność wykorzystywana była do leczenia kaszlu i gorączki. Działa zarówno na mężczyzn jak i kobiety na wskutek wzmożonego wypełniania się krwią narządów miednicy mniejszej. Działanie takie stymuluje wzwód w przypadku mężczyzn oraz zwiększa przyjemność i wrażliwość sfer intymnych kobiet.
Eksperyment[9] na szczurach dowodzi skuteczności johimibny, jednak sceptycyzmem napawa podobne badanie przeprowadzone na małpach, którego wnioski[10] są zupełnie odwrotne.
Cennym źródłem jest badanie kliniczne[11] wykonane na Uniwersytecie Columbia w Nowym Yorku. Badani byli pacjenci, u których zaburzenia były spowodowane skutkami ubocznymi stosowania blokerów wychwytu zwrotnego serotoniny. Badanie wskazuje, że johimbina może być pomocna przy stosowaniu tego typu leków. Skutki uboczne obejmowały: nadmierne pocenie oraz zwiększony niepokój.
Hiszpańska Mucha (Spanish Fly)
Owad ten zamieszkuje rejony południowej Europy, Afryki i Azji. W sytuacjach zagrożenia hiszpańska mucha wydziela kantarydynę, substancję, której w starożytnym Rzymie przypisywano działanie pobudzające do aktywności seksualnej.
Powikłania[12] oraz liczne przypadki śmiertelne spowodowane tym środkiem nie odstraszają spragnionych wrażeń kochanków. Skutkiem ubocznym stosowania jest między innymi krwotoczne zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, przełyku, żołądka, uszkodzenie kłębuszków nerkowych oraz martwica cewek nerkowych.
Szalony miód
Pod tą nazwą nie kryje się nam dobrze znany słodki smakołyk. Szalony miód (Mad Honey) produkowany jest głównie w Turcji, a ze względu na zawartość toksyny o nazwie grayanotoksyna[13] może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Toksyna występujące w Mad Honey może powodować paraliż kończyć, prowadząc nawet to śmierci.
Kamień miłości
Pochodzenie substancji kryjącej się pod tą egzotyczną nazwą powinno zapalić czerwoną lampkę. Środek ten znany jest również jako kamień jamajski, który pozyskuje się z jadu ropuchy Bufo (Bufo toad).
Za przestrogę służy przypadek 38-letniego mężczyzny[14], który trafił do szpitala z ostrym bólem brzucha oraz wymiotami. W wyniku następstw wywołanych przez „Kamień miłości” zostały zatrzymane funkcje krążeniowo-oddechowe prowadzać do śmierci pacjenta.
Przed stosowaniem ziół
Pamiętaj, że pierwszym krokiem powinna być konsultacja lekarska. Fakt, iż zioła pochodzą prosto z natury nie oznacza, że wszystkie z nich można w pełni bezpiecznie stosować. Warto przedyskutować sprawę ze specjalistą, który służy obiektywną poradą biorąc pod uwagę stan zdrowia. Decydują się na stosowanie ziół czy innych środków pobudzających libido w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze własne zdrowie.
Aktualnie w Polsce nie są dostępne leki dla kobiet z obniżonym popędem seksualnym. Farmaceutyki nazywane potocznie „Viagrą” dla kobiet zostały dopuszczone do sprzedaży za oceanem. Skuteczność tych leków nie jest powalająca, przy stosunkowo wysokim ryzyku poważnych skutków ubocznych. Zioła to naturalna oraz bezpieczna alternatywa o ile są odpowiednio stosowane.
Źródła:
- „Short- and long-term effects of Ginkgo biloba extract on sexual dysfunction in women.” Arch Sex Behav, 2008 Aug.[↩]
- „Ginseng treatment improves the sexual side effects of methadone maintenance treatment.” Psychiatry Res, 2019 Jun.[↩]
- „The Truth About Maca and Your Libido.” WebMD, dostęp 01.2020.[↩]
- „Tribulus terrestris for treatment of sexual dysfunction in women: randomized double-blind placebo – controlled study.” Daru, 2014 Apr.[↩]
- „Saffron for treatment of fluoxetine-induced sexual dysfunction in women: randomized double-blind placebo-controlled study.” Hum Psychopharmacol, 2013 Jan.[↩]
- „Influence of a Specialized Trigonella foenum-graecum Seed Extract (Libifem), on Testosterone, Estradiol and Sexual Function in Healthy Menstruating Women, a Randomised Placebo Controlled Study.” Phytother Res, 2015 Aug.[↩]
- „Effects of Herbal vX on libido and sexual activity in premenopausal and postmenopausal women.” Adv Ther, 2000 Sep-Oct.[↩]
- „Natural Aphrodisiacs-A Review of Selected Sexual Enhancers.” Sex Med Rev, 2015 Oct.[↩]
- „Enhancement of sexual motivation in male rats by yohimbine.” Science, 1984 Aug.[↩]
- „Apomorphine, deprenyl, and yohimbine fail to increase sexual behavior in rhesus males.” Behav Neurosci, 1989 Aug.[↩]
- „Yohimbine treatment of sexual side effects induced by serotonin reuptake blockers.” J Clin Psychiatry, 1992 Jun[↩]
- „Aphrodisiacs past and present: a historical review.” Clin Auton Res, 2001 Oct.[↩]
- „Toxic compounds in honey.” J Appl Toxicol, 2014 Jul.[↩]
- „Death by love stone, a dangerous aphrodisiac drug.” Oxford Academic, 2017 Aug.[↩]