Jak pozbyć się cellulitu z ud i pośladków – 14 sposobów

Cellulit nie jest ulubionym tematem do rozmów. W szczególności, kiedy sama doświadczyłaś go na własnej skórze. Powodem, dla którego temat cellulitu raczej się pomija jest fakt, że większość kobiet ma z nim styczność – według badan, aż 90% kobiet. Jak skutecznie pozbyć się cellulitu z nóg, ud i pośladków? Poprzez kilka zmian wprowadzonych w życie możesz się go pozbyć i na nowo pokochać swoje ciało. W tym artykule, przedstawimy kilka metod, dzięki którym zredukujesz cellulit, a jeśli podjedziesz do tego na poważnie, z pewnością pozbędziesz się go całkowicie.

Cellulit – w czym tkwi problem?

Cellulit zwany również pomarańczową skórką jest zniekształconą tkanką tłuszczową przybierającą formę nieestetycznych zgrubień. Powstaje na skutek zaburzenia odprowadzania toksyn, które gromadzą się w tkance tłuszczowej. Powoduje to jej narastanie oraz nacisk na tkankę łączną zbijając komórki tłuszczowe w grudki. Uwidacznia się szczególnie w okolicach ud i pośladków, rzadziej na brzuchu oraz ramionach.

Czynniki powodujące powstawanie cellulitu:

  • estrogen,
  • genetyka,
  • zapalenie tkanek na skutek zwiększenia masy ciała,
  • utrata kolagenu,
  • niska aktywność fizyczna,
  • przetworzona żywność,
  • niezdrowa dieta,
  • używki,
  • nieodpowiednie ubranie – obcisłe spodnie, szpilki.

Cellulit nie wpływa na stan zdrowia fizycznego. Ze względu na aspekt wizualny może być frustrujący i dla wielu kobiet wstydliwy. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które pozwolą Ci uwolnić się od pomarańczowej skórki.

Jak pozbyć się cellulitu z ud i pośladków?

Aby pozbyć się cellulitu z ud i pośladków należy przede wszystkim zadbać o zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. Cellulit pojawia się, gdy leżące pod nim złogi tłuszczu przebijają się przez tkankę łączną lub powięź i pojawiają się jako grudkowate, wgłębienia na powierzchni skóry. Zdrowy tryb życia jest więc niezbędny dla zdrowego wyglądu skóry. 

Kolejno warto postawić na masaże pomagające rozbić złogi tłuszczu i poprawić krążenie. Aby zwiększyć skuteczność masażu można dodać kremy i balsamy ujędrniające skórę, które sprawią że cellulit będzie mniej widoczny. 

Dla fanek domowych rozwiązań polecamy sprawdzić sposoby takie jak peeling kawowy, szczotkowanie czy koktajle z żelatyny. Istnieją również dowody sugerujące, że terapia falami radiowymi, która wykorzystuje ciepło do stymulacji produkcji kolagenu może pomóc wygładzić skórę i zmniejszyć widoczność cellulitu. 

1. Zdrowe odżywianie

Jesteś tym co jesz. To powiedzenie jest przez wszystkich dobrze znane od lat i przez ten czas nic się nie zmieniło. Dieta antycellulitowa jest punktem wyjścia – jeśli chcesz się go pozbyć powinnaś zacząć właśnie w tym miejscu.

Zwracaj szczególną uwagę na warzywa, owoce oraz produkty pełno ziarniste zawierające dużą ilość błonnika – pomoże to wyeliminować z organizmu toksyny i resztki żywności z jelit. Ogranicz spożywane węglowodanów oraz przetworzonej żywności. Zdrowa dieta nie tylko pomoże Ci w walce z cellulitem, ale również polepszy samopoczucie, będziesz miała więcej energii oraz poprawi się Twoja sylwetka.

Poniższe zalecenia nie są oczywiście ukierunkowane na walkę z cellulitem. Jeśli jednak mamy się go pozbyć, musimy je uwzględnić w codziennej diecie. Co ciekawe – nie mają one wyłącznie wymiaru żywieniowego, lecz przede wszystkim psychologiczny.

  • Przygotowywanie posiłków na mniejszych talerzach przedkłada się na spożywanie bardziej racjonowanego i zdrowego jedzenia. Pomarańczowa skórka „nie lubi” niewielkich, choć stosunkowo częstych porcji. Ponadto w ten sposób jemy znacznie mniej.
  • Nie zaleca się, by jeść do sytości. Najlepiej trochę nie dojadać, gdyż organizm dopiero po około 20 minutach od zakończenia posiłku zasygnalizuje nam pełne najedzenie. Warto być cierpliwym i spożywać posiłki powoli. 
  • Każdy posiłek należy traktować jak… posiłek. Brzmi absurdalnie? Może i tak. Zwróćmy jednak uwagę, jak wiele negatywnych skutków przynosi nam podjadanie. Dlatego zamiast wyciągnąć z lodówki po kolacji kilka dodatkowych plasterków szynki, może lepiej postawić na owoce?

2. Masaż

Jedną z wielu metod pomagającą pozbyć się cellulitu jest masaż. Możesz skorzystać z usług profesjonalisty lub wykonywać go sama w domu. Masaż przynosi wiele korzyści zdrowotnych, może być również świetnym początkiem gry wstępnej, która swoje rozwinięcie znajdzie w sypialni.

Poprzez masaż pobudzamy krążenie krwi, doprowadzając do zerwania tkanek tłuszczowych. Do masażu warto użyć specjalnych preparatów, służących do walki z pomarańczową skórką. Aby masaż był efektywny należy go wykonywać z duża siłą – często jest wręcz bolesny. Użycie siły jest konieczne do wspomnianego zerwania tkanek tłuszczowych.

Jeśli korzystasz z kremów redukujących cellulit masaż jest niemal niezbędny, aby kuracja przyniosła efekty. Samo nałożenie kremu może nie przynieść oczekiwanych rezultatów – a bynajmniej nie wykorzystamy maksymalnego potencjału stosowanego preparatu.

Pamiętaj, że wykonanie jednego zabiegu u masażysty nie wystarczy. Pomiędzy kolejnymi wizytami wykonuj masaż samodzielnie w domu. Możesz również użyć specjalnego wałka do masażu lub innych przyrządów pomagajacach usprawnić drenaż limfatyczny.

3. Tabletki na cellulit

Masa produktów jest dedykowana dla kobiet chcących pozbyć się cellulitu. Wpływają na poprawę krążenia, przyspieszenie metabolizmu oraz zwiększenie poziomu energii i wytrzymałości fizycznej. Ich celem jest uzupełnienie diety w kluczowe składniki, których praktycznie nie jesteśmy w stanie dostarczyć w wystarczających ilościach z samej diety.

Dobre tabletki na cellulit kosztują nie mało, jednak wybierając te z górnej półki zazwyczaj po 2-3 miesiącach osiąga się znacznie lepsze rezultaty w porównaniu do kobiet, które nie wspomagają się suplementami.

4. Zielony ogórek

Czy wiecie, że zielony ogórek może znacząco pomóc w walce z pomarańczową skórką? Mało kto wie, że wiele środków pielęgnacyjnych na skórę (również na twarz), składa się z tych samych substancji, co zwykły, zielony ogórek. W tym jednym, niepozornym warzywie można znaleźć witaminę C, naturalne przeciwutleniacze, witaminę B6, wapń, żelazo, magnez i wiele innych substancji, z których część pomaga w zapobieganiu nowotworom. Przejdźmy jednak do rzeczy.

Wykonanie zabiegu z zielonym ogórkiem w tle jest bardzo proste. Wystarczy pokroić warzywo na plasterki a następnie układać je bezpośrednio w tych miejscach, w których zmiany skórne są największe. Efekt poprawy wyglądu skóry i częściowej eliminacji pomarańczowej skórki będzie widoczny już po kilkunastu minutach. W ten sposób można się łatwo przygotować np. do dużego wyjścia, w trakcie którego nie chciałybyśmy uwidaczniać naszego cellulitu.

Jeśli zależy nam na bardziej długoterminowym wykorzystaniu potencjału zielonego ogórka, warto wprowadzić go do codziennej diety. Oczywiście nie może on występować w postaci gotowanej lub przetworzonej, lecz najlepiej w surowej. Dlatego warto nim ubogacać skład surówek i sałatek.

5. Żelatyna

Żelatyna to jeden z wielu niedocenionych składników codziennej diety, którego skuteczność w walce z cellulitem jest bardzo wysoka. I choć nie polecamy spożywania tłustych nóżek i słodkich, owocowych galaretek, to jednak możemy postawić na zupełnie inny sposób wchłaniania tej bogatej w kolagen substancji.

Jaki? Niezbyt smacznym, ale za to najzdrowszym rozwiązaniem, będzie sporządzenie napoju na bazie białego proszku żelatynowego, który można zakupić w dosłownie każdym sklepie spożywczym. Dawka żelatyny wcale nie musi być taka duża. Wystarczy wsypać do zwykłej szklanki 2 – 3 łyżeczki tego proszku a następnie wypić tak przygotowany napój.

Skąd tak duża skuteczność żelatyny? Zgodnie z tym, co napisano wcześniej, żelatyna zawiera mnóstwo kolagenu. To właśnie jego niedobór odpowiedzialny jest za powstawanie cellulitu. Co więcej – niektóre zabiegi na cellulit skupiają się właśnie na dostarczeniu możliwie największej ilości kolagenu do struktur skóry. 

6. Peeling kawowy

Niektóre opisywane tutaj zabiegi na cellulit mogą być znane szerszej grupie kobiet. Takim – mimo wszystko nieoczywistym – zabiegiem jest peeling kawowy. 

Dlaczego akurat kawa? Ponieważ zawiera ona mnóstwo kofeiny, która poprawia i usprawnia krążenie krwi. Dzięki niemu złogi tłuszczu są rozdrabniane i szybciej usuwane z ciała. Nie bez znaczenia jest też efekt pobudzający, dla którego spożywamy kawę w tak dużych ilościach. Dzięki niemu mamy więcej energii i chęci do życia, co w naturalny sposób przedkłada się na wzrost efektywności spalania tłuszczu.

Wracając do peelingu, można go sporządzić w bardzo prosty (i tani) sposób. Wystarczy, że zmieszamy sypką kawę mieloną z olejkiem migdałowym (olejek do ciała) i… gotowe. Tak przygotowaną mieszaninę należy wcierać w ciało, bez konieczności ograniczania się wyłącznie do miejsc, w których zmiany są największe.

Oczywiście metoda ta nie ogranicza się wyłącznie do najlepszych gatunków kaw. Peeling można przyrządzić nawet z najtańszych produktów, które aktualnie można znaleźć w sklepie.

7. Sok z cytryny + pieprz cayenne

Poniższy sposób na walkę z cellulitem jest z pewnością nieoczywisty, ale też – w pewnym stopniu – niesmaczny. Na pocieszenie warto dodać, że najskuteczniejsze leki mają zwykle nieprzyjemny smak.

Oczywiście mieszanina soku cytrynowego i pieprzu cayenne nie jest lekiem, aczkolwiek smak tego „specyfiku” również nie jest przyjemny. Mimo to, jest prawdziwa bomba witaminowa dla naszej skóry. Nie dość, że wprowadza ona do organizmu mnóstwo przeciwutleniaczy (np. witaminę C), to jeszcze pobudza go do usprawnienia krążenia krwi. Jak przyrządzić taki „koktajl”?

Sama receptura jest dosyć prosta. Wystarczy wycisnąć jedną cytrynę (w miarę dokładnie, by soku było jak najwięcej) a następnie dodać do uzyskanego soku szczyptę pieprzu cayenne. Taką mieszaninę można wcierać w skórę, ale zdecydowanie zaleca się, by pić ją każdego dnia w ilości około 3 porcji dziennie, to jest rano, w południe i wieczorem. 

8. Sól morska

Zabiegi na cellulit bardzo często dotyczą zastosowania soli morskiej, która charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami dermatologicznymi. Dlaczego? Ponieważ pobudza ona krążenie krwi w obrębie skóry, przyspieszając proces likwidacji złogów.

Jak zatem wykorzystać potencjał soli morskiej? Zabieg z jej wykorzystaniem najlepiej rozpocząć od ciepłej kąpieli, która odpowiednio rozluźni skórę. Następnie na mokrą skórę nakładamy warstwę soli, którą dokładnie wcieramy w jej strukturę. Po zakończeniu jej wcierania skórę należy przemyć naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. 

Podczas trwania zabiegu może się pojawić działanie niepożądane w postaci uczucia swędzenia. Nie jest to jednak skutkiem reakcji uczuleniowej, lecz pobudzenia krążenia w obrębie naczyń włosowatych. Jednym słowem – oznacza to, że nasz zabieg zaczął przynosić dobre efekty. Mimo to zaleca się, by korzystały z niego wyłącznie posiadaczki skóry normalnej.

9. Brązowy cukier

Jeśli denerwuje nas pomarańczowa skórka i za wszelką cenę chcemy się jej pozbyć, warto zainwestować w… cukier. Oczywiście nie zalecamy jego spożycia w dużych ilościach, co oczywiście wpłynęłoby na pogłębienie cellulitu a nie jego redukcję. Okazuje się, że ten popularny proszek można wykorzystać do sporządzenia zbawiennego dla skóry peelingu.

Jak taki peeling sporządzić? Najlepiej połączyć brązowy cukier z miodem, masłem migdałowym i olejem z pestek winogron. Gdy całość zostanie odpowiednio wymieszana, przystępujemy do nawilżenia skóry i pokrycia jej (zwłaszcza w okolicach ud i brzucha) uzyskaną mieszaniną. Całość oczywiście powinna być intensywnie wcierana, by efekt zastosowanego zabiegu na cellulit był jak największy. 

Tak uzyskana mieszanina ma – co ciekawe – silne właściwości przeciwzapalne. Dzięki temu mogą z niej korzystać kobiety, których skóra wykazuje cechy cery wrażliwej i suchej.

10. Samoopalacz i kąpiele słoneczne

Jednym z szybkich sposobów na cellulit jest użycie samoopalacza. Co prawda, nie zwalczy problemu bezpośrednio, jednak może pomóc nieco ukryć kobiece defekty. Cellulit jest mniej widoczny u osób o ciemniejszej karnacji – stosując samoopalacz pamiętaj, aby go równomiernie rozprowadzić.

Korzystając z solarium lub wygrzewając się na słońcu pamiętaj, że nadmierna ekspozycja może prowadzić do problemów skórnych. Efektem mogą być przedwcześnie pojawiające się zmarszczki oraz zwiększone ryzyko wystąpienia raka skóry.

Korzystanie z tej metody polecamy osobom, chcącym szybko ukryć drobne niedoskonałości. Warto pomyśleć o trwałym rozwiązaniu problemu, które pozwali skutecznie zwalczyć cellulit.

11. Szczotkowanie

Mało znanym i oryginalnym sposobem na pozbycie się pomarańczowej skórki jest masaż szorstką rękawicą lub innym podobnym przedmiotem (np. szczotką). Zabiegi na cellulit nie muszą być wykonywane wyłącznie za pomocą „dedykowanych” i dość kosztownych narzędzi i akcesoriów. Można je wykonywać również za pośrednictwem sprzętów, które można znaleźć w domu, oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i higieny osobistej. 

Masaż szorstką rękawicą należy wykonywać ruchami okrężnymi, najlepiej w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Przed zabiegiem i po jego zakończeniu warto przemywać zmienioną chorobowo skórę naprzemiennie zimną i gorącą wodą.

12. Pij dużo wody

Woda stanowi 60-70% masy dorosłego człowieka. Wraz z pożywieniem jest niezbędnym elementem pozwalającym na sprawne funkcjonowanie organizmu. Woda pomaga usuwać toksyny, których nadmiar prowadzi do nasilonego odkładania tkanki tłuszczowej, usprawnia krążenie krwi oraz przepływ limfy.

Powinnaś pić dużo wody oraz soków ze świeżych warzyw, aby oczyścić organizm z toksyn. Zbyt mała ilość wypijanych płynów, powoduje jej magazynowanie i powstawanie tzw. cellulitu wodnego. Jeśli nie przepadasz za czystą wodą, dobrym dodatkiem, który pozytywnie wpłynie na walkę z cellulitem jest sok z cytryny.

13. Regularne ćwiczenia fizyczne

Regularne ćwiczenia są niezbędne, aby pozbyć się cellulitu. Każdy rodzaj aktywności jest dobry, po prostu rób to co lubisz. Możesz uprawiać fitness, pływać, biegać, czy wybrać się na długi spacer. Niezależnie od tego jaką formę ruchu wybierzesz ważna jest regularność. Ćwiczenia w grupie lub z przyjaciółką dodają motywacji – dobrym pomysłem jest znalezienie osoby do wspólnych treningów.

Trzeba pamiętać, że niezależnie od zastosowanych zabiegów, największe znaczenie ma właśnie ruch. Najlepsze ćwiczenia (które modelują brzuch, uda i oczywiście pośladki), to:

  • przysiady, które w szczególny sposób modelują uda i pośladki,
  • wykroki,
  • jazda na rowerze,
  • pływanie,
  • ćwiczenia na orbitreku, które można dobrać optymalnie dla wszystkich partii ciała.

Powyższe zabiegi na cellulit to tylko swoiste półśrodki, które przyniosą mniej lub bardziej spektakularny efekt. Ich skuteczność jest jednak uzależniona od dwóch najważniejszych rzeczy: odpowiedniej diety i dużej dawki ruchu. Praktykowanie odpowiednio zbilansowanej i przemyślanej diety jest – mimo to – czymś oczywistym i wynika ze specyfiki niektórych opisywanych tu zabiegów. 

Ćwiczenia należy połączyć z piciem odpowiednio dużej ilości wody, aczkolwiek – by uniknąć zjawiska cellulitu wodnego – warto ją pić małymi porcjami i w postaci niegazowanej (ewentualnie delikatnych herbat owocowo – ziołowych, oczywiście niesłodzonych).

14. Usuwanie laserowe

Zabieg przy użyciu lasera polega na rozbijaniu zbitych grudek tłuszczu, przecinaniu zwłókniałych przegród oraz napięciu i uelastycznieniu tkanki. Po zabiegu może wystąpić opuchlizna lub brak czucia w miejscu zabiegu, wszystkie dolegliwości ustępują całkowicie po okresie 3 miesięcy. Zabieg jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się przez minimum 12 miesięcy.

Jak zwalczyć cellulit – podsumowanie

Cellulit może być frustrującym problemem, ale istnieją sposoby, aby się go skutecznie zwalczyć. Stosując odpowiednie techniki i produkty, możesz zauważyć poprawę swojego wyglądu i poczuć się pewniej w swojej skórze. Jeśli szukasz prostego rozwiązania, które przyniesie zauważalne rezultaty, zalecamy wypróbowanie jednej z metod lub produktów wymienionych powyżej. Przy konsekwentnym stosowaniu możesz zacząć dostrzegać różnicę w wyglądzie swojego cellulitu.

Opisywane w niniejszym artykule zabiegi na cellulit, to propozycja dla kobiet, u których pomarańczowa skórka cechuje się łagodnym bądź średnim nasileniem. Może się zdarzyć, że zmiany skórne będą na tyle zaawansowane, że konieczne będzie zastosowanie znacznie bardziej skomplikowanych terapii. Jeśli opisywane powyżej metody nie przyniosą oczekiwanych skutków, konieczne będzie skorzystanie z pomocy dermatologa i dietetyka. Nie zrażaj się zbyt wcześnie – często efekty wprowadzonych zmian widoczne są po dobrych kilku tygodniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *